بلاگ /

طراحی نمای کلاسیک

طراحی نمای کلاسیک

اگر کمی در خیابان های تهران قدم بزنید و همزمان نمای ساختمان ها را زیر نظر بگیرید، احتمالاً نوعی شباهت و همگنی در شکل بسیاری از آن ها پیدا می کنید. این شباهت مخصوصاً در بین ساختمان های نوساز بیشتر دیده می شود. امروزه سبک طراحی نمای کلاسیک به شیوه ای غالب در ایجاد نمای ساختمان ها تبدیل شده است. خواهیم دید که این بازمانده دوران باستان در هنر معماری، چگونه در جای جای جهان و البته ایران به سبکی پرطرفدار تبدیل شده است. بناهای مسکونی، تجاری و دولتی زیادی در دنیا با استفاده از این سبک تزئین شده اند. در ادامه سعی می کنیم هدف از طراحی نمای کلاسیک ، مفاهیم و المان ها را بررسی کنیم.

تاریخچه، مفهوم و المان های طراحی نمای کلاسیک

برای اینکه وضعیت حال هر چیزی را به خوبی درک کنیم، الزاماً باید تصور و شناختی از گذشته ی آن داشته باشیم. مفاهیم پشت سر معماری کلاسیک اروپا و مخصوصاً مورد بحث ما، طراحی نمای کلاسیک، ریشه در تاریخ تمدن های باستانی اروپا، مشخصاً یونان و روم باستان دارد. همراه ما باشید تا بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

یونان قدیم، روم باستان

آنچه که امروزه تحت عنوان معماری کلاسیک می شناسیم، در اصل تلاش های اروپاییان برای احیای معماری دوره یونان و روم باستان بوده است. این تلاش ها با سرمشق گرفتن از سازه های تاریخی به مرور در اروپا معروف و رایج شدند. به علاوه کارهایی شبیه به این، مخصوصاً برای تقلید از شیوه رومی ها در ایالات متحده آغاز شد که به آن معماری نئوکلاسیک هم می گویند. علاقه آمریکایی های قرن هجدهمی به تاریخ روم باستان به قدری زیاد بود که باعث شد سازه های دولتی زیادی طبق این سبک معماری ساخته شوند. مثلاً در شهر واشنگتن شما کلکسیونی از سازه های با طراحی نمای نئوکلاسیک دارید.

ساختمان با طراحی نمای کلاسیک در خارج از ایران

 

رابطه با طراحی نمای رومی

ممکن است بین معماران و سازندگان ساختمان، عبارت سبک طراحی نمای رومی را هم به دفعات شنیده باشید. دراصل می شود این سبک طراحی نما را یک شاخه از شکل کلاسیک آن دانست. قبلاً در مقاله طراحی نمای رومی راجب آن توضیحات مفصلی ارائه کردیم. این شاخه بیشتر از معماری به جا مانده از روم باستان نشأت گرفته و قرابت زیادی با سبک نئوکلاسیک دارد.

هدف معماران از به کار بردن طراحی نمای کلاسیک

قاعدتاً اولین هدف هر هنرمندی ساخت یک اثر زیباست. طراحی نمای کلاسیک هم انصافاً نتیجه زیبایی همراه خود دارد. همان طور که جلوتر راجع المان های اصلی سبک کلاسیک خواهیم گفت، می بینید که این ها در کنار هم پتانسیل های بالایی دارند. هدف دوم از ساخت یک بنا طبق اصول معماری کلاسیک، همانیست که معماران دوران باستان را بدان وامی داشته. ایجاد شکلی پرابهت. نمایش عظمت و توانایی. جلب نظر بینندگان از هر طیفی و هر آنچه که تلاش می کند در حوزه بصری، شکوه را نمایندگی کند.

تصویر ساختمان با طراحی نمای کلاسیک در تهران

 

در اصل سبکی که امروزه ما طراحی نمای کلاسیک می دانیم، در گذشته برای ساختمان های حکومتی استفاده می شده، مثل کاخ ها و یا سنا، استادیوم یا معبد. این بناها معمولاً توسط عموم جامعه استفاده می شده یا در معرض دید خارجی ها قرار می گرفته. برای تفکرات آن روز، ایجاد بهت در بینندگان اهمیت داشته و سعی داشتند بزرگی خود را در فرم تزئین ساختمان های خود نمایش دهند. این را می شود مفهوم اصلی پشت سر طراحی نمای کلاسیک، رومی یا نئوکلاسیک دانست.

المان های تمیز دهنده در طراحی نمای کلاسیک

دشوار است که در دنیای هنر، یک سبک را تنها با مفهوم شناخت. هنرهای تجسمی، همواره به شما المان ها و ویژگی های مشخصه ای می دهند که با تشخیص آن بتوانید حضور آن سبک را متوجه شوید. طراحی نمای کلاسیک هم این طور می باشد. در این سبک المان هایی بولد وجود دارند که تصمیم گیری راجب آن را برایتان آسان می سازند. در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

تقارن

شاید راجب عقاید فلسفی یونانی های باستان راجب تقارن زیاد شنیده باشید. کلمه تقارن در زبان انگلیسی، Symmetry ، در اصل از ریشه Symmetria از زبان یونانی آمده به معنی داشتن اندازه های یکسان. این مفهوم بسیار در بین آن مردم ارزشمند بوده و دنیا را بر پایه تقارن، بنا شده می دانستند.

تقارن از المان های اصلی طراحی نمای کلاسیک

 

بزرگترین سازه های باقی مانده از یونانی ها، همین ساختمان ها با معماری مخصوص خودشان است. به این ترتیب کاملاً طبیعیست که معمارانی که در دنیای ریاضیات با تقارن و نسبت های مقدس زندگی می کرده اند، به فکر اعمال حداکثری آن در چیزی باشند که طراحی می شود.

ستون ها

اگر معابد یا سازه های عمومی باقی مانده از امپراتوری روم را دیده باشید، آگاهی کاملی نسبت به نقش جدی ستون در ساختار و البته طراحی نمای کلاسیک اروپایی دارید.

کاربرد ستون در طراحی نمای کلاسیک

تصویری که بالا می بینید، از معبد پانتئون واقع در شهر رم، ایتالیا گرفته شده است. کاملاً واضح است که این همه تعداد ستون تنها برای استحکام نما تعریف نشده ند و قصد معمار، در آوردن المان ستون بوده. ستون دقیقاً همین مفهوم استحکام و پایداری را نمایندگی می کند و تعداد زیاد آن به یک کاراکتر و نماینده برای سبک کلاسیک معماری تبدیل شده است.

استفاده از متریال بادوام

ویژگی مهم بعدی، استفاده مردمان باستان و البته سازندگان کنونی از مصالح بادوام برای ساختمان های با سبک رومی هستند. سنگ شالوده ی اصلی این بناها را تشکیل می دهد و با تراشکاری و ایجاد حجم های زیاد تلاش می شود که فرم کلی بنا به دست بیاید. در ساختمان هایی که در کشور خودمان هم با طراحی نمای کلاسیک احداث میشوند، استفاده از سنگ یا مصالحی که نمای شبیه داشته باشند کاملاً مرسوم است.

»ساختمان با طراحی نمای کلاسیک و مصالح سنگ در تهران

هنرهای تجسمی مثل کتیبه و مجسمه سازی

این ویژگی بیشتر مخصوص سازه های دولتی یا خانه های لوکس شخصی می باشد. کمتر احتمال دارد شما یک آپارتمان مسکونی با مجسمه داشته باشید اما از قدیم الایام مرسوم بوده که روی لایه خارجی دیوار یا در مقابل ساختمان از کتیبه یا مجسمه استفاده می شده است.

سنگ مرمر با دوام زیاد برای معماری کلاسیک

طی زمان و با روی آوردن بازار به ساختمان سازی انبوه میزان استفاده از مجسمه کمتر شد. با این حال هنوز هم کتیبه با طرح های اسلیمی در طراحی نمای کلاسیک درون کشور دیده می شود.

پنجره های مستطیلی

المان مهم بعدی، استفاده از پنجره های با ساختار مستطیل است. در طراحی نمای کلاسیک از دایره خبری نیست و معمولاً بین ستون ها یا در طبقات بالایی شما شاهد پنجره هایی با گوشه تیز هستید. یک بخش مهم دیگر اضافه کردن ستون های تزئینی و نه کامل به اطراف هر پنجره است، می شود چنین طرحی را به کرّات در ساختمان های با طراحی نمای کلاسیک دید.

پنجره های مستطیلی از جمله المان های موجود در طراحی نمای کلاسیک

سخن آخر

احتمالاً طراحی نمای کلاسیک و معماری با این فرم برای شما جالب بوده که به خواندن راجعش علاقه مند شدید. همان طور که دیدیم، این سبک با اینکه یک احیاسازی بوده و دو قرن است که در اروپا دیده می شود، در اصل دارای پیشینه تاریخی بسیار طولانیست. مفاهیم پشت سر سبک کلاسیک هم برای ما جذاب اند. احتمالاً برای ساخت یک بنای مسکونی لاکچری یا ساختمان اداری، اولین هدفی که از طراحی نما دارید، نمایش قدرت و جلال باشد. در این صورت بسیاری از المان های مورد نیاز شما در طراحی نمای کلاسیک دیده شده است. بعد از آن شما تنها به یک معمار آشنا به سبک و البته حرفه ای نیاز دارید تا پلان اولیه را ساخته و اجرا کند.

سوالات متداول طراحی نمای کلاسیک

پیشینه ی تاریخی طراحی نمای کلاسیک به کجا باز می گردد؟

این سبک از معماری در اصل یک تلاش از جانب اروپایی ها و بعداً از طرف آمریکایی های برای احیا سازی سبک معماری یونان و روم باستان بوده. بسیاری از المان ها، الگوبرداری شده از آثار تاریخی به جا مانده از آن دوران اند. ستون، استفاده از سنگ، تقارن و هنر های تجسمی در بنا، ویژگی های مشترک معماری کلاسیک اروپا و معماری یونان و روم باستان است.

پنجره های طراحی نمای کلاسیک به چه شکلی اند؟

در ساختمان هایی که به سبک کلاسیک طراحی می شوند، اغلب پنجره ها به شکل مستطیل تعبیه می شوند.

چه ارتباطی بین طراحی نمای کلاسیک و رومی وجود دارد؟

در اصل می شود نمای رومی را زیرشاخه ای از طراحی نمای کلاسیک در نظر گرفت. در سبک روم باستان بیشتر از بتن برای ساختمان ها استفاده می شده در حالی که یونانی ها به سنگ مرمر علاقه داشتند. همین طور اندازه ها در ساختمان های یونان باستان عادی تر و انسانی تر بوده اما در روم شما سقف ها و ستون های بسیار بلندتر از حالت عادی را شاهد هستید

0 ШШІ 0 ШШЫЊ
amini

amini / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

ali amini

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت