بلاگ /

بهترین درخت برای فضای سبز

بهترین درخت برای فضای سبز

در محیط زندگی دائمی خود یعنی خانه یا در محیط زندگی موقتی مثل ویلا، همیشه فضای سبز برای افزایش نشاط و روحیه مثبت نیاز بوده. حتی امروزه روف گاردن های آپارتمان ها با فضای سبز خاص خودشان پر می شوند. با اینکه گیاهان و گل های بوته ای زیادی در دنیا وجود دارند، زیبایی خاص درخت ها غیر قابل کتمان است. درخت مناسب برای طراحی فضای سبز ، می تواند علاوه بر پر کردن محیط، زیبایی دو چندانی به آن اضافه کند. درخت ها با سایه و میوه و زیبایی خود، از بهترین گزینه های برای استفاده در طراحی فضای سبز هستند. اما برای فضای سبز اطراف خود از کدام نوع درخت باید بکاریم؟ این سوالیست که در متن زیر به پاسخش نزدیک خواهیم شد.

درخت مناسب برای طراحی فضای سبز

البته وقتی کار به زیبایی شناسی می رسد، سلیقه سهم قابل توجهی در تصمیم گیری های ما دارد. با این حال هر چه بیشتر از امکانات موجود برای طراحی فضای سبز بدانید، در روند تصمیم گیری خود موفق تر خواهید بود. مهم است که بدانیم برای چه کاری در حال انتخاب درخت هستیم.

درخت های زینتی ویلا

اگر صاحب ویلا هستید، قطعاً مدت ها به دنبال درخت مناسب برای طراحی فضای سبز گشته اید. این کار البته خیلی ساده نیست. درختان موجوداتی هستند که از انواع و اقسام خانواده ها می آیند. شکل ها و ویژگی های متفاوت درختان، انتخاب از بینشان را دشوار می کند. با این حال یک مورد مهم برای انتخاب درخت مناسب برای طراحی فضای سبز، ترجیح شما بین درخت تزیینی و مثمر است. تفاوت دارد که کدام را بیشتر میپسندید.

از بین درخت های غیر مثمر و تزیینی، درختان عرعر، بید مجنون، چنار و اقاقیا گزینه های پرطرفداری هستند. مثلاً از بین این موارد، درخت عرعر به رشد سریع و سبزرنگی خود مشهور است. همین طور درختان عرعر و بید مجنون، از انواع پرکننده محسوب می شوند. این بدان معناست که اگر یک محیط گسترده از نظر مساحت را با درختان بپوشانید، درخت مناسب برای طراحی فضای سبز شما باید پرکننده باشد. بید مجنون یکی از زیباترین درخت هاست با این حال بید از انواع آبدوست می باشد.

درخت بید مجنون یک گزینه عالی برای فضای سبز ویلا

 

به همین دلیل توصیه می کنیم که اگر امکان آبیاری منظم فضای سبز خود را ندارید و اقلیم ویلا هم خشک است، از درخت بید مجنون استفاده نکنید.

در عوض درخت عرعر برای خیلی از محدودیت ها پاسخگو می باشد. این درخت بعد از رشد 25 ساله، تا سی متر رشد می کند و تاج بزرگی خواهد داشت. به همین دلیل می شود از سایه آن در فضای سبز استفاده کرد. این درخت سایه انداز و پوشاننده، در مقابل گرد و خاک به عنوان عوامل مزاحم خارجی هم مقاومت دارد.

درخت عرعر با رشد سریع در فضای سبز

 

درخت های تزیینی برای روف گاردن

روف گاردن محل کاشت درخت های غول پیکر نیست. به هر حال باید محدودیت های موجود برای وزن بار سقف و عمق ریشه را در نظر بگیریم.

درخت مناسب برای طراحی فضای سبز روف گاردن، آن هایی هستند که رشد آهسته ای دارند و ریشه هایشان بلند و عمیق نخواهند شد. به همین دلیل اغلب روف گاردن ها با گیاهان بوته ای پوشیده می شوند. در بین درختان غیر بوته ای، زیتون به دلیل رشد بسیار آهسته گزینه جالبی می باشد.

 

درخت زغال اخته درختی مثمر برای تزیین فضای سبز

 

اسامی دیگری مثل زغال اخته ی و فندق زینتی هم جزوه درختان با کاربرد در طراحی فضای سبز روف گاردن هستند. به علاوه ی این ها، شما می توانید از گروه خاصی از درخت ها، به نام درختان مینیاتوری هم استفاده کنید. در بخش های بعد بیشتر راجع درختان مینیاتوری صحبت خواهیم کرد.

درختان مثمر زیبا برای ویلا

بیشتر مثال هایی که پیش از این آوردیم، مخصوص درختان زینتی بود. با این حال بسیاری از درختان مثمر هم شکل و ویژگی های جالبی دارند. مثلاً یک پیشنهاد خیلی جالب استفاده از بهارنارنج است. این درخت رشد خیلی سریعی ندارد و می توانید از آن برای روف گاردن هم استفاده کنید. در اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار که نوبت به شکوفه های بهارنارنج می رسد، رایحه دلنشین آن در فضای اطراف غالب می شود. حتماً توصیه می کنیم که بهارنارنج را در لیست درخت مناسب برای فضای سبز خود قرار دهید.

درخت بهارنارنج با عطر بی نظیر هنگام بهار

 

بقیه انواع درختان مثمر هم زیبایی های خود را دارند. به عنوان مثال داشتن چند درخت سیب در فضای سبز ویلا به زیبایی آن می افزاید.

درخت های مینیاتوری برای آپارتمان و روف گاردن

فضای سبز درون آپارتمان هم برای افراد ارزش زیادی دارد. برای اینکه بشود گیاهی با شکل و منظر شبیه به درخت داشت، می توانید از درختان مینیاتوری استفاده کنید. این گیاهان دارای تنه چوبی هستند با شاخه و برگ، اما در اندازه چندان رشد نمی کنند و ریشه های بزرگی ندارند. به دلیل همین اندازه و وزن مناسب، گزینه های خوبی برای پر کردن روف گاردن هستند.

درخت سیب مینیاتوری برای آپارتمان ها

 

درختان بن سای، درخت سیب مینیاتوری و درخت ویستوریا می توانند بعد از گذشت سالیان، به فرم های بسیار جذابی برسند. درختان بن سای می توانند تا چند صد سال عمر کنند.

درخت بنسای برای تزیین فضای سبز آپارتمان و روف گاردن

0 ШШІ 0 ШШЫЊ

ШіЩШЩШШЄ ЩШЄШЇШЩЩ

بیشتر توصیه می شود که از درختان با ارتفاع و وزن کم و سرعت رشد پایین استفاده کنید. درختان روف گاردن نباید ریشه های بزرگی داشته باشند چون عمق خاک دارای محدودیت های زیادی است.
سرعت رشد بالا، پوشاننده بودن و ایجاد سایه بزرگ و مقاومت در برابر گرد و خاک باعث شده که از درخت عرعر برای فضای سبز ویلا و حیاط خانه زیاد استفاده شود.
ما چنین کاری را پیشنهاد نمی کنیم. درختان مثمر اغلب با میوه دادن سنگینتر می شوند. همین طور این درختان ریشه های بزرگی دارند و آب زیادی مصرف می کنند. شرایط گفته شده اصلا مناسب حال روف گاردن نمی باشد.
amini

amini / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

ali amini

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت