بلاگ /

بهترین نوع درختان زینتی برای فضای سبز

بهترین نوع درختان زینتی برای فضای سبز

فضای سبز در زیبایی و چشم نوازی حیاط خانه یا ویلا تاثیر گذار ترین فاکتور است. این سوال که بهترین نوع درختان زینتی برای فضای سبز، چه درختی است؟ ذهن خیلی از افراد را مشغول کرده است. پاسخ به این سوال و انتخاب زیبا ترین درخت برای فضای حیاط یا باغ، به شرایط خانه یا ویلا و به آب و هوا و عوامل محیطی دیگری بستگی دارد. علاوه بر این درختان با سایه ای که ایجاد میکنند، میزان رشد سایر گیاهان فضای سبز را تعیین می کنند. از این رو انتخاب نوع درخت برای کاشت و نگهداری در حیاط خانه یا ویلا، علاوه بر زیبایی روی عوامل دیگر هم موثر است.

درخت اقاقیا برای فضای سبز

درخت اقاقیا جزو یکی از بهترین درختان زینتی برای فضای سبز است. اقاقیا از طریق بذر، پاجوش و قلمه تکثیر پیدا می کند و سریع رشد می کند. اقاقیا در بهار و تابستان گل های بسیار خوشبو و خوش عطری به رنگ های سفید و صورتی تولید میکند. که زیبایی آن را چندین برابر می کند.  این درخت، سایه فوق العاده ای روی حیاط خانه تان می اندازد. همچنین اقاقیا جزو درختانی است که در مقابل آلودگی، خشکی و شوری آب مقاوم می باشد. از چوب درخت اقاقیا به دلیل محکم بودن، سخت بودن و با دوام بودنش در طراحی های فضای سبز برای ساختن سایه بان استفاده می کنند.

اقاقیا درخت کاج و زیبایی فضای سبز

یکی از محبوب ترین درختان زینتی برای فضای سبز، درخت کاج می باشد که در گروه مخروطیان است. دلیل محبوبیت این نوع درخت، علاوه بر زیبایی، مقاومت بالا و نگهداری در شرایط آسان است. در بسیاری از کشورها، از درخت کاج برای فضای سبز  پارک ها و مکان های عمومی استفاده می کنند. درخت کاج در هر شرایطی به خوبی رشد میکند و به نوع خاک، حساسیت زیادی ندارد. این درخت به 6 ساعت نور در روز احتیاج دارد. این درخت گونه های متنوعی همچون کاج زرد، کاج تهران و... دارد.

درخت سرو

یکی از درختانی که به آبیاری کمی احتیاج دارد و در مقابل خشکی مقاومت دارد. همچنین یکی از زیباترین درختان زینتی برای فضای سبز است. درخت سرو می باشد. این درخت به نور زیادی نیاز دارد و سرمای هوا را هم تا دمای 15- درجه تحمل میکند. کاشت درخت سرو در فضای سبز از فرسایش خاک جلوگیری میکند. برای ساخت پرچین و همچنین حصار حیاط، بهترین انتخاب است. برگ درخت سرو، خواص دارویی فراوانی دارد. چوب سرو نیز در برابر حشرات و پوسیدگی مقاوم است. سرو نیز گونه های متنوعی همچون سرو شیراز، سرو سیمین، سرو نقره ای و... دارد.

سرو درخت خرمالو

بهترین درخت میوه برای کاشت در حیاط خانه، درخت خرمالو می باشد. همچنین جزو درختان زینتی برای فضای سبز هم محسوب می شود. خرمالو جزو میوه های نیمه گرمسیری محسوب می شود. از این رو مناسب ترین شرایط آب و هوایی برای پرورش درخت خرمالو و رشد آن، آب و هوای نیمه گرمسیری است. البته در مناطق سردسیر معتدل هم امکان کاشت درخت خرمالو وجود دارد. این نوع درخت از نظر آفت و بیماری هم به نسبت درختان میوه ای دیگر، مشکلات کمتری دارد. البته مورچه ها و شپش ها می توانند کمی مشکل برای این درخت ایجاد کنند.

شمشاد معمولی برای فضای سبز

یکی از درختان کوچک معمولی، که جزو درختان زینتی برای فضای سبز هم به شمار می آید. شمشاد معمولی است. این درخت بومی نواحی جنوب و جنوب غربی اروپا می باشد. ارتفاع آن حدودا تا 9 متر می رسد. از شمشاد معمولی برای طراحی پرچین و حصار هم استفاده می شود. این گیاه دارای چوب سخت و با دوامی است و برای رشد به نور آفتاب، آبیاری معمولی جهت مرطوب ماندن خاک نیاز دارد.

درخت شمشاد ارغوان

یکی از گیاهان بسیار زیبا و پرطرفدار برای فضای سبز، ارغوان است. گل های درخت ارغوان روی ساقه هایی که حداقل یک سال یا بیشتر دوام دارند، شکل می گیرند.  برگ های ارغوان شکل قلب دارند که این شکل و شمایل، یکی از دلایل محبوبیت آن هاست. این درخت سرمای هوا را تا 23-  درجه سانتی گراد تحمل می کند و همچنین به انواع مختلفی از خاک ها همچون قلیایی، اسیدی و آهکی هم مقاوم است.

جمع بندی و خلاصه مطالب

کاشت درختان و گل و گیاه در فضای سبز، موثرترین روش در جاذبه و زیبایی یک محیط است. اما با توجه به شرایط آب و هوایی، وسعت محیطی که قرار است گیاهان در آن رشد کنند و عوامل مهم دیگر، نوع درخت نیز متفاوت است. درختان زیبایی که برای رشد و تکثیر در فضای حیاط منزل یا ویلا مناسب هستند با درختانی که در اماکن عمومی کاشته می شوند تفاوت دارند. خیلی اوقات تنها دلیل کاشت درخت در حیاط یا باغ، زیبایی آن نیست. بلکه سایه یا حصاری است که تشکیل می دهد.

سوالات متداول

1.چه درختانی برای کاشت در حیاط مناسب تر هستند؟

درختانیی مانند اقاقیا، سرو و ارغوان  گزینه های مناسبی برای فضای سبز هستند.

2.درخت خرمالو در چه شرایطی کاشته می شود؟

به طور کلی خرمالو میوه گرمسیری است و در مناطق نیمه گرمسیری بهتر رشد می کند.

3.درخت سرو دارای چه گونه هایی است؟

سرو سیمین، سرو شیرازی، سرو نقره ای و... از انواع درخت سرو هستند.

0 ШШІ 0 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت