بلاگ /

مصالح ساختمانی مناسب برای ساخت ویلا

مصالح ساختمانی مناسب برای ساخت ویلا

برای ساخت و طراحی ویلا ی با دوام، نیاز به مصالح ساختمانی مناسب، با کیفیت و متریال مرغوب است. شناخت بهترین نوع مصالح برای ساخت یا بازسازی ویلا، به بررسی و مطالعه دقیق احتیاج دارد. چرا که بنیان و استحکام یک ساختمان  در درجه اول به نوع متریال و مصالح استفاده شده در آن بستگی دارد. در مراحل بعدی مصالحی که استفاده می شوند، باید با شرایط اقلیمی، آب و هوایی، موقعیت مکانی ویلا همخوانی داشته باشد. طبیعتا مواد و مصالحی که در آپارتمان ها یا ساختمان های مسکونی شهری مانند تهران استفاده می شود، با مصالح یک ویلا در شمال کشور که رطوبت هوا زیاد است، تفاوت دارد .

تفاوت ویلا و آپارتمان

مصالح ساختمانی مناسب برای ساخت یک ویلا با متریال مورد استفاده در ساخت آپارتمان ها متفاوت است.

انتخاب مصالح با کیفیت برای ساختمان های ویلایی به جهت باز بودن اطراف و در ارتباط بودن با محیط بیرون، می تواند از هزینه های نگهداری و محافظت ویلا کم کند.

مقدار مصالحی که در آپارتمان ها استفاده می شود، از ویلاها بیشتر است. از این رو می شود برای قسمت های ضروری تر از مواد گران قیمت تر استفاده کرد.

ویلاها ی شمال کشور به خاطر رطوبت هوا، بیشتر و سریع تر از آپارتمان ها احتیاج به بازسازی پیدا می کند. انتخاب بهترین مصالح می تواند این بازسازی را به تعویق بیندازد.

تفاوت ویلا وآپارتمان

سازه های بتنی و فلزی در ساخت ویلا

برای ساخت ویلا و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب، از سازه های بتنی و فلزی استفاده می شود. که هر کدام از این سازه ها با هم تفاوت هایی دارند. قبل از هرچیز باید بگوییم، هر کدام از سازه های بتنی و فلزی در صورت طراحی و اجرای اصولی، می توانند نیاز های ویلا را برطرف کنند. هزینه این دو سازه نخستین مسئله مهم برای سازندگان است. قیمت بالای فلز، تجهیزات و وسایل سنگین و نیروی متخصص، از جمله دلایلی است که موجب گران تر بودن سازه های فلزی نسبت به بتنی می باشد. مساله مهم بعدی، موقعیت مکانی و شرایط آب و هوایی، اقلیمی ویلاست. سازه های فلزی در گذر زمان با وجود رطوبت هوا، دچار فرسایش شده ئ کارایی کمتری دارند. ام سازه های بتنی در مقابل رطوبت بسیار مقاوم تر و مستحکم تر هستند. همچنین امکان تهیه سازه های بتنی به صورت مرحله به مرحله وجود دارد و این موضوع به کنترل هزینه ها نیز کمک می کند. همچنین برای ساخت ویلا، سازه های فلزی ممکن است همیشه زیبا به نظر نیاید.  

انواع مصالح ساخت ویلا

برای بخش های مختلف در ساخت یک ویلا، مصالح ساختمانی مناسب مخصوصی مورد نیاز است.

گچ ساده و گچ ضد آب: یکی از مصالح اصلی ساختمان ها، گچ می باشد. اما مقاومت آن در مقابل نفوذ رطوبت پایین است. بنابراین ترکیب گچ با مواد دیگر می تواند، مقاومت آن را تا حدودی بالا ببرد. الته گچ های ضد آب هم کاملا مقاوم نیستند.. اما استحکام بیشتری دارند.

سیمان: سیمان یک ماده خوب برای طراحی های مینیمال است که میتوان از آن برای دیوارهای بیرونی استفاده کرد. هنگام سیمان کاری، این عمل را از ارتفاع سطح زمین انجام دهید تا رطوبت زمین موجب آلودگی و  فرسودگی آن نشود.

آجر: خیلی از متخصصان و معماران، آجر را ماده مناسبی برای ویلاهای شمالی نمی دانند. زیرا رطوبت موجب کاهش عمر آن می شود.

چوب: انواع مختلفی از چوب وجود دارد که هر کدام برای کاربرد متفاوتی مناسب هستند. چوب یکی از مصالحی است که در زیبایی ویلا تاثیر بسزایی دارد.

انواع مصالح

شرایط اقلیمی

همانطور که اشاره شد،؛ در مناطق شمالی، ویلاها به جهت اینکه در معرض رطوبت زیادی قرار دارند. باید مصالح ساختمانی مناسب را جهت ساخت انتخاب کرد. بهتر است از مصالحی استفاده کنیم که کمتر عایق گرما باشند. زیرا اختلاف دمای مناطق شمالی در شب و روز کم است. رطوبت در انتخاب مصالح با کیفیت، نقش مهمی دارد. چرا که رطوبت می تواند مقاومت مصالح را کاهش دهد و موجب فرسایش زودتر آن ها شود. از آن جایی که در مناطق شمالی، بارش باران زیاد است. باید مواد را جایی نگهداری کرد که خیس باشد تا مصالح فرسوده نشده و از بین نروند.

سنگ های ساختمانی

سنگ یکی از مصالحی است که دارای مقاومت، کاربرد و زیبایی می باشد. اما برای طراحی ویلا نمی توان از هر نوع سنگی استفاده کرد.

سنگ گرانیت: این نوع سنگ ها بسیار مقاومند و برای ویلاهای شمال انتخاب مناسبی هستند. برای کف سازی میس توان از آنها استفاده کرد. قیمتشان مناسب تر از سنگهای دیگر است. اما مهارت معمار هم در ایجاد زیبایی با این سنگ موثر است.

سنگ تراورتن: تنوع رنگی می دارند و طراح باید با دقت از آن ها استفاده کند. اما برای ساخت ویلا مناسب اند.

سنگ مرمریت: هزینه نگهداری آن بالاست. اما تنوع و زیبایی خوبی دارند. برای فضای بیرون مناسب نیستند. 

سنگ ساختمانی

خلاصه مطالب و جمع بندی

برای طراحی ویلای خوب و منحصر به فرد، باید از مصالح ساختمانی مناسب استفاده کرد. انتخاب بهترین متریال برای کاربرد در ساخت، به شرایط اقلیمی بستگی دارد. در مناطق شمالی با توجه با حجم بارش و رطوبت بالای هوا، باید از مصالحی استفاده کرد که کیفیت بالاتری داشته باشند و دیرتر فرسوده شوند. یعنی ویلا دیرتر به بازسازی احتیاج پیدا کند.

سوالات متداول

مهم ترین مصالح ساخت ویلا چیست؟
گچ ضد آب، سیمان، چوب، سنگ از مهم ترین مواد برای طراحی ویلا هستند.

اولین نکته برای انتخاب بهترین مصالح ساختمانی چیست؟

شرایط اقلیمی و آب و هوا نخستین نکته قابل توجه در این امر است.

چه سنگ هایی در ساخت ویلا کاربرد دارند؟
گرانیت، تراورتن و مرمریت در ساخت ویلا پر کاربرد هستند.

0 ШШІ 0 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت