بلاگ /

صفر تا صد طراحی نما مدرن و اجرای آن

صفر تا صد طراحی نما مدرن و اجرای آن

وقتی برای اولین بار به محله ای می رویم، احتمالا اولین موضوعی که نظر بیننده را به خودش جلب می کند، طراحی نما ساختمان های آنجا است. همچنین اگر قصد خرید خانه ای داشته باشید، نخستین چیزی که باعث می شود نظر مثبتی در مورد آن خانه پیدا کنید، نمای بیرونی ساختمان است. از دوران گذشته تاکنون تغییرات زیادی در طراحی نما و متریال مصرف شده در آن ایجاد شده تا به درجه امروزی آن یعنی طراحی نما مدرن رسیده است. یکی از سبک های طراحی پرطرفدار و بسیار زیبا که در ادامه به مطالب بیشتری در مورد آن اشاره می کنیم. 

طراحی نما مدرن چیست؟

در سبک طراحی نما مدرن، بیشتر تمرکز بر مینیمال بودن است. مینیمال بودن عبارت است از سادگی در حین کاربردی بودن. در این سبک طراحی سعی می کنیم به جای عناصر و متریال شلوغ و تشریفاتی، از متریال های ساده و معمول به طرزی متفاوت، خاص و زیبا استفاده کنیم. طراحی این سبک با وجود تمام سادگی ها همچنان پیچیده و دشوار است. چرا که باید سعی کنیم با به کار بردن متریال خاص، به تمام این سادگی ها روح و انرژی ببخشیم. 

طراحی نما مدرن

اهمیت طراحی نما

از آن جایی که نمای بیرونی ساختمان به عنوان اولین جاذبه سازه توجه بیننده را به خود جلب میکند، توجه به آن جایگاه ویژه ای در معماری دارد. از دیگر عواملی که اهمیت طراحی نما را بیان می کند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. یکی از جنبه های مهم در زیبایی مناطق شهری، نمای ساختمان های شهر است که به دلیل اهمیت آن، کمیته تنظیم نما و منظر شهری در شهرداری تشکیل شده است.  
 2. فروش ساختمان هایی که نمای خوبی دارند بسیار آسان تر است.
 3. طراحی نما، جزو مشاغل با درآمد بالا محسوب می شود.  
 4. ویژگی های طراحی نما مدرن
 5. استفاده از متریال های ساده و بدون ایجاد تغییر در آن ها مثل بتن، شیشه، آجر و ...
 6. استفاده از اشکال هندسی خصوصا اشکالی که زاویه دار هستن. مانند مستطیل یا لوزی.
 7. ایجاد طراحی ها و اشکال نا متقارن در قسمت های مختلف سازه.
 8. توجه به اصل سادگی به همراه کاربردی بودن.
 9. استفاده از رنگ هایی خنثی که مخصوص طراحی مینیمال است. مانند سفید، خاکستری و ...

اصول پایه در طراحی نما مدرن

هر سبک طراحی اصول منحصر به فردی دارد که رعایت آن ها ضروری است. در طراحی به سبک مدرن هم باید به اصول پایه و اساسی آن توجه کنیم تا بتوانیم بهترین نتیجه را ایجاد کنیم. این اصول عبارتند است:

 1. باید از خطوط صاف به جای خطوط قوس دار در بخش های مختلف ساختمان استفاده کنیم.
 2. باید سعی کنیم متریال را به صورت به هم پیوسته و یک دست به کار ببریم.
 3. <تزئینات اضافی و تشریفاتی را فراموش کنید. زیبایی این سبک در سادگی آن است. اما می توانید از نور پردازی به عنوان تزئین نما استفاده کنید.
 4. استفاده از پنجره های بزرگ از مهمترین اصول این سبک به شمار می رود.
 5. طراحی شما باید به نوعی با طبیعت ارتباط برقرار کند. علاوه بر متناسب بودن طراحی با شرایط اقلیمی اطراف ساختمان، نورگیری مناسب نیز از اصول ایجاد این ارتباط است.
 6. استفاده از مصالح مدرن به صورت تک یا ترکیبی از آن ها.

اصول پایه در طراحی نما مدرن

چه مصالحی در طراحی مدرن نما استفاده می شود؟

<در سبک مدرن، باید از مصالح مدرن و جدید امروزی استفاده کنیم. می توانیم این مصالح را به تنهایی در نما به کار ببریم و یا اینکه ترکیبی از آن ها را با هم استفاده کنیم. مصالح مدرن عبارتند از:

 1. سنگ 
 2. شیشه
 3. آجر
 4. سرامیک
 5. بتن
 6. فولاد
 7. بایرامیکس
 8. چوب و ترمو وود

این متریال از مهمترین و کاربردی ترین مصالحی است که در این سبک استفاده می شود. بعد از به کار بردن این مصالح در نمای مدرن، می توانیم با نور پردازی مناسب زیبایی و چشم نوازی نما را چند برابر کنیم.

متریال در طراحی نما مدرن

انواع سبک های طراحی نما مدرن

این سبک چند زیر مجموعه دارد که در جزئیات با هم تفاوت هایی دارند و به صورت زیر هستند:

 1. طراحی نمای مدرن
 2. پست مدرن
 3. مدرن مدولار
 4. مدرن هندسی

مزیت ها و برتری های طراحی مدرن نما

 1. استحکام و در نتیجه امنیت بالاتر نسبت به سبک های دیگر.
 2. هزینه خیلی کمتر.
 3. تنوع بیشتر در نوع طراحی و انتخاب متریال
 4. آسیب بسیاری کمتری به محیط زیست می زند. زیرا بیشتر متریال به کار رفته طبیعی هستند که به سادگی به محیط زیست بازمی گردند و بازیافت می شوند.
کلام آخر

زیبایی در سادگی است. این جمله را بارها در مورد موضوعات مختلف شنیده اید. در طراحی نمای بیرونی ساختمان نیز می توانیم از این جمله استفاده کنیم و با طراحی نما مدرن، این سادگی را به زیبایی حاصل از آن همراه کنیم و ظاهری خاص به ساختمانمان بدهیم. در این سبک طراحی از متریال ساده و امروزی در اشکال هندسی متفاوت و نامتقارن استفاده می کنیم تا نتیجه ای بی نظیر خلق کنیم. این سبک بر پایه سادگی، مینیمال بودن و کاربردی بودن استوار است.

سوالات متداول
 1. در طراحی مدرن نما از چه متریالی استفاده می شود؟
  از متریال ساده و مدرن مثل استیل یا فولاد، شیشه، سنگ، کامپوزیت و ... . این مصالح می توانند به تنهایی یا به صورت ترکیبی از آن ها به کار روند.
 2. اصول اولیه طراحی نمای مدرن چیست؟
  اصول اولیه این سبک توجه به سادگی ولی کاربردی بودن است.
 3. طراحی نما به سبک مدرن چه مزیت هایی دارد؟
  هزینه کمتر، تنوع بیشتر، دوستدار طبیعت، استحکام بالاتر   
5 ШШІ 1 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت