بلاگ /

طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف

طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف

طراحی نمای ساختمان ویلایی

طراحی نما در زیبایی ساختمان و ویلا بسیار اهمیت دارد. هم از نظر زیبایی و هم بالا بردن ارزش ساختمان و ویلا تاثیرگذار است. اولین چیزی که در یک ساختمان و ویلا نظر مخاطب را جلی می کند، نما است. با آپارتمانی شدن زندگی ها و ساخت و سازهای زیاد، کم تر ساختمان ویلایی و طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف می بینیم. اما چطور زیباترین نما را برای ساختمانی ویلایی طراح کرد؟

در این مطلب به اصول و ویژگی های طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف می پردازیم و با آن اشنا می شویم تا با آگاهی بیشتر بهترین نما را برای خانه ویلایی خود انتخاب نماییم. 

نمای ویلا همکف

نما ویلا همکف

طراحی نما ویلا همکف بیشتر به صورت شیروانی انجام می شود. اگر در ویلاهای مناطق مختلف دقت کرده باشید، سقف شیروانی را برای ویلاهای یک طبقه دیده اید. بیشتر خانه های ویلایی هم در خارج از شهر هستند و یا در مناطق شمالی کشور وجود دارند.  پس سقف شیروانی نه تنها برای زیبایی بلکه برای اصول فنی مناسب است. 

با توجه به اینکه وجود ویلا برای ایجاد حس آرامش و آسایش و استراحت است، باید از ویژگی های شهری به دور باشد. از ویژگی های ساختمان های شهری، نمای رومی و کلاسیک است. در بیشتر ویلاها نمای مدرن دیده می شود. طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف مدرن باعث می شود حس آرامش و لوکس بودن القاء گردد. 

نمای ویلا همکف مدرن 

با توجه به اینکه نمای مدرن برای طراحی ویلا از استقبال بیشتری در نزد طراحان و کارفرمایان رو به رو است، بیشتر طراحی ویلا هم بر اساس همین سبک در بسیاری مناطق انجام می شود. اما مصالح استفاده شده به شرایط اقلیمی هر منطقه ارتباط دارد. 

در مناطق اب و هوایی خشک و سرد و یا گرم و خشک در طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف مدرن از مصالح شیشه لبشار استفاده می شود که بسیار هم برای طراحی نما مدرن زیبا است. اما در مناطق معتدل از طرح و متریال متنوع تری می توان استفاده کرد. 

نورپردازی در طراحی نما ویلایی

از کارهایی که در طراحب نما ویلایی انجام می شود و زیبایی و جذابیت بیشتری هم ایجاد می کند، نورپردازی اصولی در طراحی نما است. نورپردازی ظاهر ویلا را زیباتر و مدرن تر می کند. البته که استفاده از نور طبیعی و استفاده از پنجره های بزرگ در طراحی نما ویلا مدرن وجود دارد. 

طراحی نما ویلا یک طبقه با سرامیک 

طراحی نما سرامیکی

از متداول ترین متریال برای طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف و یا هر ساختمان با هر تعداد طبقه، سرامیک است. اما به دلیل گران بودن ان بیشتر در خانه های ویلایی استفاده می شود. سرامیک از متریال مقاوم و مدرن است که طراحی نما به کار می رود. 

در طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف مدرن از متریال شیشه و سرامیک با هم استفاده می شود که نمایی لاکچری و لوکس را می سازد. 

چرا از نمای سرامیکی در طراحی نما ویلا استفاده کنیم

شاید دیگر خیلی از این متریال در نماهای امروزی استفاده نشود اما برای بسیاری مناطی مانند شمال کشور از این متریال در طراحی نما ویلا استفاده می شود. از سرامیک به صورت ترکیبی با دیگر متریال ها برای ایجاد نمایی مدرن و زیبا استفاده شده و استحکام بالایی هم ایجاد می کند. از مزیت های استفاده از سرامیک در طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف می توان به موارد زیر اشاره داشت. 

  • استحکام و مقاومت بالا 
  • مناسب برای مناطق مرطوب مانند شمال کشور
  • مقاومت بالا در برابر یخ زدگی
  • دارای وزن سبک

معایب استفاده از نمای سرامیکی 

در کنار مزایای استفاده از  سرامیک در نمای ویلاها می توان معایب آن را هم نام برد. از معایب طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف با سرامیک می توان به موارد زیر اشاره داشت. 

  • بازتاب نور زیاد ب دلیل صاف و صیقلی بودنش
  • عایق خوبی در برابر سرما و گرما نیست. 
  • بندهای سرامیک در نما مشخص است. 

طراحی نما ویلا یک طبقه با سنگ 

نما ویلا سنگ

از سنگ های آذرین و آهکی در طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف زیاد استفاده می شود. این متریال در برابر رطوبت و بارندگی از خود مقاومت خوبی نشان می دهند. استقامت خوبی هم از لحاظ ظاهری و هم فنی دارند. به دلیل داشتن قابلیت فرم دهی و برشی، اجرای ان در طراحی نما با سرعت بالایی همراه است. در طراحی نما ویلا مدرن از سنگ استفاده می شود که نما را زیبا و لاکچری می کند. 

استفاده از چوب در طراحی نما ویلا در شمال 

استفاده از نمای چوبی در طراحی ویلا مدرن و یا به صورت ترکیبی بسیار خاص است. اما در مناطق مرطوب باید از چوبی استفاده شود که مقاومت خوبی هم داشته باشد. در شمال کشور به دلیل وجود رطوبت از چوب حرارتی و ترمود استفاده می شود. 

در نهایت 

برای طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف بهتر است از طرح های مدرن و لاکچری استفاده شود و متریال هم بر اساس شرایط اقلیمی انتخاب شود. برای مشاوره و راهنمایی در طراحی نما ویلا می توانید با کارشناسان یاتجربه و زبده آریانا عمران در ارتباط باشید. 

سوالات طراحی نمای ساختمان ویلایی همکف

آیا از آجر هم می توان در طراحی نما ویلا در شمال استفاده کرد؟

آجر از متریال مقاوم در برابر رطوبت است و در نماهای مدرن و مورد استفاده زیادی دارد. 

مزیت استفاده از شیشه در نما ویلا چیست؟

با استفاده از متریال شیشه، نور بیشتری وارد ویلا شده و فضا چشم نواز می شود. هم در سبک کلاسیک و هم مدرن از متریال شیشه استفاده می شود. در نمای مدرن هم کاربرد بیشتری دارد.

طراحی نما ویلا ساحلی چه ویژگی دارد؟

در ویلاهای ساحلی در طراحی نما از رنگ های روشن بیشتر استفاده می شود. طاق و قوس های بیشتری هم دیده می شود. 

مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت