بلاگ /

طراحی ویلا باغ کوچک

طراحی ویلا باغ کوچک

طراحی ویلا باغ کوچک 

باغ ویلا از فضاهای سرسبز و زیبا برای زندگی است که در محیطی بزرگ با طراحی فوق العاده از طبیعت و گل و گیاه قرار گرفته است. از موارد مهم در شناسایی باغ ویلا این است که طراحی ویلا باغ کوچک به گونه ای انجام شده که بیشتر فضا باغ است و ویلا بسیار کوچک و کم تراکم در برابر باغ است. در این مقاله بیشتر به ویژگی های باغ ویلا و طراحی اصولی آن می پردازیم. 

ویژگی طراحی ویلا باغ کوچک 

اصول طراحی باغ ویلا

از موارد مهمی که در طراحی ویلا باغ باید رعایت شود این است که بیشتر به فضای سبز و طراحی آن پرداخته می شود. اهمیت و تاثیر فضای سبز بر روحیه و زندگی افراد را مد نظر قرار می دهد. در فضای باط باغ ویلا، طراحی ویلا باغ کوچک به گونه ای عملکردی انجام می شود. این کار بر اساس پارامترها و ویژگی های زیبایی شناسانه انجام می گردد. 

در طراحی نما و باغ ویلا که به دست طراح انجام می گردد، هم عناصر طبیعی و هم عناصر ساخته شده به دست انسان در نظر گرفته می شود. یعنی هم فضای طبیعی باغ و هم عناصر ساختمانی باید در نقشه آورده شود. گل و گیاه و ساختمان و مبلمان و چشمه در طراحی پرداخته می شود.

مزیت ویلا باغ 

اینکه چرا امروزه بسیاری افراد علافه مند به  داشتن ویلا باغ و طراحی ویلا باغ کوچک دارند، مسئله و نیاز امروزی افراد است. زندگی های شلوغ و آپارتمانی و به دور از آرامش، افراد را به سمت طبیعت و نیاز به آرامش می کشاند. از مزیت های وجود باغ ویلا می توان موارد زیر را نام برد. 

 • افزایش روحیه سالم در افراد 
 • افزایش جسم سالم در افراد 
 • وجود مکانی زیبا و تفریحی 
 • مناسب برای نگهداری حیوانات 
 • مناسب برای افراد علاقه مند به گل و گیاه و باغبانی 

طراحی باغ ویلا اصولی 

هدف اصلی از طراحی باغ ویلا ایجاد فضایی آرام بخش و به دور از شلوغی و هیاهوی شهری است. محیطی طبیعی و آنچه که باعث ایجاد آرامش و فضایی روح انگیز برای استراحت و گذراندن لحظات خوش با طبیعت می شود. این طراحی می تواند برای فضایی مسکونی باشد و یا می تواند برای فضایی تجاری باشد. البته که بیشتر طراحی ویلا باغ کوچک برای استفاده های شخصی و مسکونی است. 

طراح برای طراحی ویلا باغ می کوشد تا فضایی بهشتی و رویایی را به تصویر بکشاند و ایجاد گردد. سبک معماری با عناصر و عوامل محیطی همه در یک جهت قرار می گیرند تا طراحی ویلا باغ برای ارتباط بیشتر افراد با محیط طبیعی رخ دهد. 

بنا در طراحی باغ ویلا عنصری مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. بنا یا همان ساختمان باید هم از خود و هم از محیط اطراف خود را عرضه کند و دیده شود. در واقع بنا در طراحی باغ ویلا هم به واسطه خود و هم محیط اطرافش قابل تعریف است. 

از موارد مهم در طراحی ویلا باغ کوچک این است که سبک آن را تعریف نمایید. سبک می تواند مدرن و یا سنتی و یا روستایی باشد که بر اساس ان طراحی بنا و محیط صورت خواهد گرفت. 

ویژگی های طراحی ویلا باغ 

ویژگی طراحی باغ ویلا

از ویژگی های مهم در طراحی باغ ویلا این است که هماهنگی بین عناصر طبیعی و عناصر ساخته شده انسانی وجود داشته باشد. در واقع در حالت کلی باید به گونه ای باشد که فضایی آرام بخش و هماهنگ و متناسب خلق شود. هماهنگی باید تا جایی باشد که حتی در متریال استفاده شده هم تاثیرگذار باشد. 

گل و گیاهی که در طراحی باغ ویلا مورد استفاده قرار می گیرد باید با مصالح استفاده شده چون چوب و بتن و آهن و فلز هماهنگی و تناسب داشته باشد. از ویژگی های طراحی باغ ویلا کوچک می توان به موارد زیر اشاره داشت. 

 • زیبایی و تناسب بین عملکرد بنا با محیط 
 • بیشترین استفاده از فضا برای تعامل سازنده در فضاهای گوناگون و مختلف 
 • استفاده از نورپردازی در طراحی باغ ویلا 
 • استفاده از عناصر مختلف محیطی در ایجاد باغ ویلایی رویایی و منحصر به فرد
 • اهمیت به رنگ و سایه در طراحی باغ ویلا

سبک در طراحی باغ ویلا 

سبک در طراحی ویلا باغ

باغ ویلا می تواند در سبک های مختلف و البته هماهنگ با محیط و فضا انتخاب و طراحی شود. ویلا می تواند طراحی مدرن و یا کلاسیک داشته باشد که در نوع دوبلکس و یا همکف طراحی شود. 

در همه سبک ها، المان ها و فضاسازی مشترکی وجود دارد و فقط تفاوت در نوع متریال و مدل ان است. مثلا در طراحی باغ ویلا مدرن از چوب ترموود، فایبرگلاس و شیشه استفاده می شود و در سبک کلاسیک، متریال غالب، سنگ است. 

در سبک کلاسیک باغ ویلا از سنگ در آلاچیق و راه های سنگی و شومینه و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. 

از سبک هایی که در طراحی ویلا باغ کوچک استفاده می شود، سبک روستیک است. در این سبک بیشتر از متریال چوب استفاده می شود. در این سبک وجود آلاچیق های چوبی و نیمکت های چوبی به چشم می خورد. 

اصول مهم در طراحی ویلا باغ 

در حالت کلی موارد زیر را در جهت طراحی باغ ویلا در هر سبک و طرحی در نظر داشته باشید.

 • ثبت ابعاد و اندازه زمین ویلا 
 • در طراحی باغچه ویلا به غروب و طلوع خورشید دقت شود
 • طراحی همه فضاهای مهم و مورد نیاز در باغ ویلا چون استخر و زمین بازی و اب نما و غیره
 • طراحی فضای باغ با در نظر داشتن مقدار نورگیری و ارتفاع در طبقات بنا 
 • دقت در متریال استفاده شده در بنا و ویلا 
 • هماهنگی در رنگ گیاهان و مصالح و متریال ساختمانی
در نهایت 

برای طراحی باغ ویلا کوچک می توانید از کارشناسان و متخصصین آریانا عمران مشاوره داشته باشید. برای دریافت اطلاعات از طراحی و اجرا ویلا با راه های ارتباطی درج شده ود وبسایت تماس حاصل نمایید. 

سوالات متداول طراحی ویلا باغ کوچک

مهم ترین اصل در طراحی باغ ویلا چیست؟

اهمیت به فضای طبیعی و طراحی باغ و باغچه 

در سبک مدرن در طراحی باغ ویلا از چه متریالی بیشتر استفاده می شود؟

بیشتر از ترموود و فایبرگلاس و شیشه استفاده می شود. 

مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت