بلاگ /

نقطه کانونی در دکوراسیون منزل چیست؟

نقطه کانونی در دکوراسیون منزل چیست؟

چکیده


شاید مبلمان زیبایی برای منزلتون انتخاب کردید و احتمالا هزینه هایی هم برای فرش، پرده، میزتلوزیون و غیره انجام دادید ولی زمان چیدمان اونها نتونستید به یه چینش مناسب برسید و به خوبی زیبایی اونهارو نشون بدید درواقع نتونستید نقطه کانونی دکوراسیون داخلی منزل خودتون رو بشناسید و پیداش کنید. اگر منزلتون ابتدایی ترین ویژگی ها رو داره، ایجاد یک نقطه کانونی در اون کار سختی نیست. در غیر این صورت در ادامه این مقاله یاد میگیرید که چطور نقطه کانونی مخصوص خودتون رو بسازید.

نقش نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی منزل


    
نحوه ایجاد یک نقطه کانونی

 


از کاغذ دیواری های هندسی برای یک نقطه کانونی متفاوت استفاده کنید
از مبلمان بزرگ استفاده کنید
از آثار هنری غافل نشوید
فرش های طرح دار راه حل خوبی هستند

اشتباهات رایج در طراحی نقطه کانونی
همه تمرکز روی رنگ است
روشنایی در مکان های اشتباه
فراموش کردن عناصر طبیعی و ارگانیک

 

نقطه کانونی چیست؟

 

نقطه کانونی در طراحی داخلی یکی از المان های مهم به حساب میاد. دلیلش هم اینه که نقطه کانونی جایی هست که با ورود  شما به اتاق نشیمن همون ابتدا مورد توجهتون قرار میگیره. در واقع مسئله چینش المان های اتاق هست جوری که به بهترین شکل منظم و ساختاریافته بشن و طراحی دکوراسیون شمارو منحصر به فرد کنن که این نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی شما میتونه یک نقطه کانونی طبیعی مانند یک شومینه یا یک پنجره بزرگ با منظره باشه، یا حتی می تونه چیزی باشه که به عنوان نقطه کانونی طراحی شده مانند یک دیوار شاخص  یا یک قطعه بزرگ از آثار هنری. حتی می تونه یک رنگ یا الگوی خاص باشه که برای دیوارها به کار بردید. البته خاطرتون باشه که لازم نیست اتاق شما فقط روی دیوارش یک نقطه کانونی داشته باشه. این می تونه به صورت کفپوش ، نورپردازی اتاق یا حتی نوع مبلمان شما باشه که توجه رو به خودش جلب می کنه. به عنوان مثال ، شما می تونید با یک میز قهوه ای رنگ به همراه یک فرش طرح دار با رنگ خنثی ، یک نقطه  کانونی در مرکز اتاق نشیمن خودتون ایجاد کنید. به این ترتیب ، شما چشم ها رو به اون قسمت از اتاق پذیرایی میکشونید و خیلی ساده برای اتاق خودتون یک نقطه کانونی ساختید. 

نقش نقطه کانونی

قبلا گفتیم که اگراتاقتون ابتدایی ترین ویژگی ها رو داشته باشه، انتخاب یک نقطه کانونی اصلا کارسختی نیست. در یک اتاق نشیمن ، بیشتر مردم شومینه یا مبلمان مرتب شده در اطراف دیوار تلویزیون رو به عنوان معمول ترین نقطه کانونی در طراحی انتخاب می کنن. یک پنجره در ابعاد بزرگ با نمای پانوراما هم البته می تونه یک نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی شما باشه. بعضیها برای نقطه کانونی حتی به دنبال سقف بلند با تیرهای چوبی لاکی و یا یک لوستر بزرگ در اتاق نشیمن میرن.
حالا اگر اتاق نشیمن شما ویژگی های معماری متمایزی داشته باشه که دیگه کار انتخاب یک نقطه کانونی خیلی آسون تر از این حرفا میشه. به دنبال نکات برجسته ی اتاقتون باشید. آیا شومینه ای دارید که میتونه  ظاهر کلی منزلتون رو بهتر کنه؟ این ویژگی ها شور و نشاط خوبی به شما می ده و مسیر رو برای ادامه کار طراحی براتون هموار میکنه.


چطور می توان نقطه کانونی غالب را شناسایی کرد؟

 

1.تلوزیون

اگر اهل سریال فرندز باشید این اپیزود معروف رو یادتونه. جایی که جویی که از قضا بازیگره از این که دختر تو کنفرانس نشتاختش ناراحت میشه و بعدش متوجه میشه که دختره تو خونش تلوزیون نداره و این جمله طلایی رو میگه:
" تلوزیون نداری؟ پس مبلمانتو کدوم سمتی چیدی؟" 
این نشون میده که تقریبا از بدو ورود تلوزیون ها اونها محبوب ترین و بی دردسر ترین نقطه کانونی در طراحی داخلی بودن و حالا دیگه اونقدرها هم تازگی ندارن مگر اینکه با المان های دیگه ای مثل شومینه یا شلف ها ترکیب بشن. به هر حال اگر المان دیگه ای برای ایجاد نقطه کانونی نداشتین میتونید از تلوزیون به تنهایی به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون منزلتون استفاده کنید. برای مشاوره رایگان در این زمینه کلیک کنید.


2. راهروها


نقطه کانونی غالب راهرو، معمولاً در ورودی هست. که باید زیبایی بصری مناسبی برای چشم داشته باشه که بتونه به مهمونها حس خوش آمد گویی رو القا کنه. استفاده رنگ روی دیوار مجاور یا کاغذ دیواری طرح دار باعث میشه در ورودی برجسته تر بشه. به عنوان مثال ، اگر در ورودی شما به مشکی رنگ هست،در کاغذ دیواری یا دیوار رنگی در راهرو باید از رنگ های روشن تری استفاده کنید که یک نقطه کانونی مناسب رو به وجود بیاره. برای مشاوره رایگان خرید کاغذ دیواری کلیک کنید.


3. پنجره ها

 

پنجره هم معمول ترین نقطه کانونی دکوراسیون داخلی هست که الزاما نباید به تنهایی این بار رو به دوش بکشه چون علی الرقم زیبایی اش تماشای اون برای مدت طولانی خسته کننده میشه. بنابراین برای اینکه نقطه کانونی دکوراسیون شما باشه این مسئله قابل توجه هست که باید اون رو کنار عناصر دیگری بیارید. مگر اینکه پنجره شما واقعا یک منظره فوق العاده داشته باشه! 

 

4.اتاق نشیمن


اتاق های نشیمن معمولاً مبلمان زیادی دارن بنابراین می تونید به راحتی از نکات قبلی در مورد چینش مبلمان به سمت نقطه کانونی نشیمن خودتون استفاده کنید.عکس پایین مثال خوبیه. اینجا مهمترین نقطه کانونی شومینه هست که آینه تزئینی بالای اون قرار گرفته.شومینه توسط مبل ها ، میزها و قفسه های اطراف اون محاصره شده که زیبایی خاصی به اون بخشیده. با قراردادن یک اثر هنری بزرگ ، می تونیم یک نقطه کانونی غالب دیگه روی دیوار بسازیم. همین الان ما آماده ایم که در این زمینه به صورت رایگان مشاوره بدیم. کافیه اینجارو کلیک کنی.


5. اتاق هایی با چند نقطه کانونی 

 

اگر اتاق شما چندین نقطه کانونی داره، می تونید اونها رو با بزرگترین نقطه کانونی هماهنگ کنید تا نظمی زیبا و قوی بسازید. تصور کنید مبل به سمت یک قطعه مرکزی در اتاق قرار داره و لوستر و شومینه هم تو همون اتاق وجود دارن، می تونیم مبل رو به سمت شومینه  تراز کنیم در حالی که زیر لوستر و در مرکز اتاق قرار گرفته. نگه داشتن این عناصر نمایشی در یک راستا باعث میشن حس هماهنگی خوبی  به وجود بیاد و چند نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی منزلمون رو به بهترین نحو باهم هماهنگ کنیم.


    
نحوه ایجاد یک نقطه کانونی

1. استفاده از کاغذ دیواری های هندسی در نقطه کانونی 


چرا با انتخاب کاغذ دیواری رنگارنگ و هندسی به عنوان ویژگی اصلی دیوار ، شخصیت خودتون رو به عنوان یک نقطه کانونی به فضای اتاق خواب یا اتاق نشیمنتون اضافه نمی کنید؟کافیه اون ها را با ابزار مناسب ترکیب کنید تا رنگ چشمگیر کاغذ دیواری رو بیشتر تقویت کنید. این مطمئناً روش جالبی برای ایجاد یک نقطه ی کانونی متفاوت و جسورانه ست. 

    


2. از مبلمان بزرگ استفاده کنید

مبلمان بزرگ در یک اتاق نشیمن یا غذاخوری به عنوان یه عنصر جلب کننده توجه و یک نقطه کانونی عمل می کنه. یک مبل بزرگ سبز تیره چسترفیلد می تونه یک نقطه کانونی عالی در اتاق نشیمن شما باشه ، البته به شرطی که با باقی آیتم های منزلتون مطابقت داشته باشه. در این زمینه میتونید از مشاوره رایگان آریانا عمران استفاده کنید.


3. از آثار هنری غافل نشوید


تقریباً همه ی دیوارهای منزل شما میتونن جلوه ای از هنر رو روی خودشون جا بدن. چه نقاشی های انتزاعی باشه چه نقاشی دیواری دست ساز ، چه حتی تابلوفرش ها. شاید فکرشو نمیکردید که تابلوها بتونن نقطه کانونی باشن اما به راحتی می تونید با اونها توجه ها رو به هر دیواری که میخوایید جلب کنید و نقطه کانونی مدنظرتون رو بسازید.حتی خیلی ساده میتونید خودتون زحمت نقاشی رو بکشید که پروسه ی فان و جالبیه. در غیر این صورت آریانا عمران آمادست که به صورت رایگان در زمینه خرید آثارهنری و تابلو بهتون مشاوره بده.

4. فرش های طرح دار راه حل خوبی هستند


اگر می خوایید همراه با نقطه کانونی به هر اتاق از منزلتون گرما اضافه کنین ، فرش های طرح دار رو به عنوان بهترین نقطه کانونی در نظر بگیرید. فرش های بافت دار احساس دنج بودن رو به فضا القا میکنن، به خصوص اگر همراه با پرده ،  کوسن و اکسسوری هایی از این دست تزیین بشن.فرش های بافتی همچنین برای اتاق هایی که نقطه کانونی ندارن و اند جمع و جور و کوچیک هستن خیلی مناسب اند. یه فرش با نقش و نگارهای مناسب ، حس راحتی و نظم رو به اتاق میده و به عنوان ویژگی اصلی اون عمل می کند و نقطه کانونی خوبی رو میسازه.


اشتباهات رایج در طراحی نقطه کانونی

1. همه تمرکز روی رنگ است


رنگ های روشن و پررنگ خیلی هیجان انگیز هستن و طبیعتاً چشم رو به سمت خودشون جذب می کنن. اما برای ایجاد یک نقطه کانونی یا همون نقطه مرکزی در خانه نباید بافت ها و الگوها رو فراموش کنیم. این ویژگی ها تا زمانی که در فضای اتاق باهم همگام بشن می تونن به نقطه کانونی خوبی تبدیل بشن. بنابراین چه رنگ های خنثی و چه قوی را انتخاب کردین، مطمئن بشید که برای ساخت یک نقطه کانونی متعادل اون ها رو با الگویی ثابت برای درگیری چشم ترکیب کردین.


2.روشنایی در مکان های اشتباه

 

چراغ ها نقشی اساسی در روحیه و نحوه عملکرد ما دارن. سیستم روشنایی مناسب در نحوه درک فضا برای ساکنان و میهمانان مسئله مهمیه.برای ایجاد یک نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی توجه به این مورد ضروری هست. اولین قدم در انتخاب نور مناسب ارزیابی این هست که برای چه فضایی قرار هست استفاده بشه. یادتون باشه که اثر نور در یک اتاق می تونه نقطه کانونی اون رو ایجاد کنه یا از بین ببره.

 

3. فراموش کردن عناصر طبیعی و ارگانیک

 

همه ما طبیعت رو دوست داریم چون به ما کمک می کنه تا با فضای بیرون ارتباط برقرار کنیم و احساس آرامش بیشتری بگیریم. مواد طبیعی ، از جمله چوب و سنگ ، شخصیت وسبک رو به خانه اضافه می کنن و همچنین نقطه کانونی اون رو افزایش می دن ، یا خودشون به عنوان نقاط کانونی عمل می کنن. اگر از طبیعت ناهموار دیوارهای سنگی طبیعی در آشپزخانه یا اتاق نشیمن خودتون لذت می برین ، چرا کف چوبی ماهون تیره رو برای ساخت یک نقطه کانونی کامل اضافه نمی کنین؟ 

 

خلاصه:


انتخاب یک نقطه مرکزی (focal point) مناسب برای منزل مون در نگاه اول شاید اساسی ترین نیاز ما به نظر نیاد ولی وقتی بیشتر دقیق بشیم و عمیق تر بررسیش کنیم میفهمیم که موضوع فراتر از نقطه مرکزی در دکوراسیون داخلی و این چیزهاست. موضوع درواقع ایجاد نظم و زیبایی بصری در محیطی هست که در اون زندگی میکنیم و افکارمون شکل میگیره. خیلی ساده با رعایت چند تا اصل کوچیک میتونیم یک نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی منزلمون ایجاد کنیم و به زندگیمون یه سروسامونی بدیم! 

 نقاط کانونی موردعلاقه شما چیه؟ برامون کامنت بذارید.

تحریریه آریانا عمران 5 خلاقیت،لازمه هر معمار در طراحی و  بیوفیلیا: نقش طبیعت در طراحی داخلی برای مطالعه به شما بیشنهاد میکند .

5 ШШІ 3 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت