بلاگ /

اهمیت بویایی در معماری

اهمیت بویایی در معماری

 آشپزخانه های باز به مرور زمان محبوبیت روز افروزنی در دنیا کسب کردند درسته که عامل زیبایی بسیار موثر  بوده در پیشرفت این فضا ، اما تماشای طبخ غدا و استنشاق بوی لذت بخش غدا بی تاثیر نبوده و فضای خانه متاثر از عطر دل انگیز غذای خانگی بسیار هیجان انگیز تر شده است.تا به حال چه در محیط منزل و چه در محیط کار به بو بدی که به مشام تون رسیده دقت کردین؟ منبع اصلی این بو در فضای ساختمان چیست؟ چقدر در تامین آرامش روانی ما می تواند تاثیر گذار و مخرب باشد؟ در این جا دوستان ما در شرکت طراحی دکوراسیون داخلی آرایانا عمران به این مسأله میپردازند :

تعریف بوی بد و خوب در بخشی می تواند نسبی ولی در بخشی نیز کاملا مطلق خواهد بود.ممکن است بوی برای شما آزار دهنده باشد ولی برای شخص دیگری بسیار جذاب باشد. رایج ترین چیزی که از این قبیل  می توان به آن اشاره کرد بود بنزین است که برای عده ای بسیار مطبوع و برای گروه دیگر بسیار نامطبوع می باشد.اما مواردی هستند که بوی نامطبوع آنها برای همه آزار دنده هستند و باعث سر درد ، سر گیجه، تحریک چشم و بینی  حالت تهوع می شوند و در صورت ماندگاری آن باعث اضطراب ، استرس و به مرور زمان افسردگی شودیک فرد بزرگسال روزانه حدود 11000 لیتر هوا ، در دم و باز دم  نیاز دارد. بو بوسیله یک یا چند ترکیب شیمیایی فراری است که به علت اتفاقات طبیعی یا غیر طبیعی ایجاد می شود که انسان و حیوان از طریق حس بویایی می توانند آن را درک کنند.

بر اساس مطالعات بدست آمده توسط کارشناسان بیو لوژیک و پزشکان که برای طراحی  تهویه در ساختمان ها استفاده می شود، انسان هوا را به دو طریق درک می کند. اول ، حس بویایی که در حفره بینی واقع شده و به چند صد هزار شکل بو در هوا را درک می کند. حس دوم ، روی کلیه غشاهای مخاطی بینی و چشم قرار دارد و به تعداد تحریک کننده های موجود در هوا بسیار حساس است. ترکیبی از این دو حس است که تعیین می کند هوا مطلوب و مطبوع تلقی شود یا نامطلوب و محرک است.

مهمتر از شناسایی شدت بو پیدا کردن علت و منبع اصلی بو است تا به توان آن را به طور کامل از محیط پیرامونی حذف کرد . برای این منظور ، الفاکتومترهای قابل حمل وجود دارد که توسط متخصصان مورد استفاده قرار می گیرند و به کاربران امکان می دهند منبع بوی آزار دهنده را کمی اندازه گیری و شناسایی کنند.

در ساختمان ها منشا اصلی بو می تواند داخلی یا خارجی باشد . در صورتی که منشا و منبع اصلی بو های نامطلوب خارجی باشد ، راه حل های مقابله و کنترل آن بسیار سخت تر و پیچیده تر خواهد بود. این بو ها از طریق سیستم های تهویه ، دهانه های ورودی ساختمان و پنجره ها وارد ساختمان شوند . منشا این بو های نامطلوب می تواند کار خانه های صنعتی ، بزرگراه ها ، مسیل ها یا دهانه های فاضلاب های شهری باشد . منابع اصلی بو های نا مطبوع که از داخل ساختمان می تواند باشد این قبیل است : مصالح ساختمانی ، نقاشی ساختمان ، مبلمان و اثاثیه منازل ، چاه های فاضلاب ساختمانی و .......  
تمایز بوها از آلودگی هوای داخل خانه مهم است. گاها الودگی ها فارغ از بو هستند و شما بوی نامطبوعی حس نمی کنید ولی محیط آلوده است- به عنوان مثال ، گاز  حاصل از بخاری های گازی بو ندارد ولی بسیار مخرب و کشنده است.


اما چگونه می توان کیفیت هوای داخل را بهبود بخشید؟ اگرچه محصولات تمیز کننده می توانند بوی بد را بپوشانند ، اما بهترین راه برای بهبود کیفیت هوای داخلی جلوگیری از آلودگی منبع است. فاضلاب و زهکش های غیرسیفونی منابع بالقوه بوی بد هستند. علاوه بر این ، کشف اینکه آیا مصالح ساختمانی رایحه های نامطبوع یا مواد مضر ایجاد میکنند یا خیر برای حفظ کیفیت خوب هوا حیاتی است. در حال حاضر برخی محصولات در بازار وجود دارند که با از بین بردن برخی ترکیبات آلی فرار (VOC) مانند فرمالدئید ، هوای داخل را تصفیه می کنند.
بعلاوه ، بعنوان معمار ، تأمین نور خورشید و بیش از هر چیز تهویه مناسب و طبیعی راهی بسیار کارآمد برای تصفیه هوا در یک محیط است. تسهیل گردش هوا به بهبود آسایش حرارتی و بویایی در یک محیط کمک می کند اما اگر این امکان وجود نداشته باشد ، استفاده از تهویه مکانیکی با فن و تهویه مطبوع نیز می تواند کارآمد باشد. در مورد تهویه هوا ، فیلتر هوای ورودی و خروجی به حذف ذرات مضر کمک می کند. با این حال ، فیلترهای هوا باید طوری طراحی و نگهداری شوند تا از سیستم تهویه خود به منبع آلودگی جلوگیری کنند.
عنصر دیگری که می تواند کیفیت هوای داخل خانه را بهبود بخشد ، علاوه بر بسیاری از مزایای دیگر آن ، گیاهان است . گیاهان اکسیژن تولید می کنند ، سموم موجود در هوا را از بین می برند و به زیبایی فضا می افزایند.
اگرچه هیچ مدرکی وجود ندارد که بوی نامطبوع ، به خودی خود ، مستقیماً با اثرات سو در سلامتی در ارتباط باشد ، اما تحقیقات علمی به میزان کافی آسیب آنها را برای رفاه عمومی کاربران اثبات می کند . ایجاد حداقل محیط هایی با بوی خنثی بیشتر از آنچه فکر می کنیم برای معماری ضروری است. و با استفاده معقول از متریال ها ، حتی ممکن است بتوانیم بوهای خوشی را که نمی توانیم واقعا به  آنها دسترسی پیدا کنیم ، حس کنیم.

تحریره آریاناعمران

برای مشاوره بیشتر می توانید با کارشناسان آریاناعمران تماس بگیرین 

تحریریه آریانا عمران 5 خلاقیت،لازمه هر معمار در طراحی و نقطه کانونی در دکوراسیون منزل چیست؟ برای مطالعه به شما بیشنهاد میکند .

5 ШШІ 2 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت