بلاگ /

اصول طراحی روف گاردن و فضای سبز

اصول طراحی روف گاردن و فضای سبز

طراحی روف گاردن

در مقاله ای با عنوان طراحی روف گاردن چگون انجام می گیرد، راجب جزئیات طراحی و ساخت یک بام باغ روی ساختمان صحبت کردیم. با این حال اگر فرض کنیم که تصمیم شما برای این کار قطعی شده و نوع بام باغ را تعیین کرده اید، می خواهیم بررسی کنیم که شخص شما هنگام طراحی روف گاردن خود و پدید آوردن فضای سبز دلخواهتان چه انتخاب ها و گزینه هایی پیش رو دارید. اصول طراحی روف گاردن و فضای سبز یعنی چه مواردی نباید با توجه به حجم پروژه شما فراموش شوند.

آیا روف گاردن ارزشش را دارد؟

این سوال با اینکه کمی بدیهی و قدیمی به نظر می رسد، به ما در رسیدن به نتیجه بهتر کمک خواهد کرد. اینکه بدانیم در ذهن ما روف گاردن قرار است چه قدر روی زندگی شخصی و آپارتمان محل زندگیمان تاثیر بگذارد. پاسخ دادن به این سوال کمک می کند تصویر تقریبی از خواسته هایمان داشته باشیم. مورد دیگر هم برآورد داشتن از مسائل مالیست. به هر حال این قسمت قضیه همیشه اهمیت خاص خودش را دارد.

می خواهیم بدانیم که روف گاردن مد نظر ما چه قدر هزینه خواهد داشت، چه قدر در زندگی ما تاثیر مثبت می گذارد و در نهایت چه تغییری در ارزش ساختمانمان ایجاد خواهد کرد. ممکن است شما روف گاردن را به صورت انحصاری و در اندازه کوچک فقط برای خودتان طراحی و اجرا کنید. در حالت کلی هم این فضا برای عموم ساکنین یک ساختمان است. این ها در برآورد شما از مسائل مالی اثر می گذارد.

طراحی روف گاردن ارزان 

اگر مقاله طراحی روف گاردن را مطالعه کرده باشید، حتماً از کلاس های متفاوت روف گاردن اطلاع دارید. این کلاس ها با داشتن هزینه اجرای متفاوت، ظرفیت بارگذاری فضای سبز در حجم متناسب خود را دارند. اگر شما قصد ندارید هزینه بالایی برای روف گاردن و فضای سبز خود صرف کنید، امکان استفاده از بعضی گزینه ها را از دست خواهید داد، با این حال هنوز هم انتخاب های زیادی برایتان باقی مانده.

فلاورباکس برای روف گاردن

اول از همه بهتر است یک پلان برای طراحی روف گاردن خود بکشید. معمار ها از پلان برای طراحی فضاها و دیوارکشی استفاده می کنند. شما می توانید نقشه کلی بام ساختمان را بکشید و بخش هایی که باید از گل و گیاه آپارتمانی پر شوند را مشخص کنید. محل قرار گرفتن فلاورباکس ها، نوع گیاهان هر قسمت، محل قرار گرفتن باربکیو و مبلمان و هر آنچه قرار است درون روف گاردن شما قرار بگیرد.

مبلمان برای روف گاردن

در تهیه این پلان، قسمت مخصوص به راهرو، ابزار باغبانی و آبیاری را فراموش نکنید. روف گاردن وقتی به اوج زیبایی اش می رسد که نورپردازی برای شبانگاه، هماهنگ با گیاهان داشته باشد. سعی کنید از چراغ های به اندازه کافی بزرگ در قسمت نشیمن بام استفاده کنید. قرار دادن یک عسلی به همراه مبلمان محیطی برای صرف عصرانه یا مطالعه ایجاد می کند که تقریباً هیچ جای دیگر در دسترستان نیست.

طراحی روف گاردن لوکس و پر از امکانات

طبیعتاً در صورت هزینه کرد بالا، و انجام روف گاردن متمرکز روی بام، می توانید یک لیست بلندتر از گزینه های تزئینی و تفریحی داشته باشید. یک روف گاردن متمرکز آزادی عمل بیشتری در انتخاب گیاهان و طراحی فضای سبز به شما می دهد. مخصوصاً داشتن چمن طبیعی گسترده و کاشت درختان نسبتاً بزرگ. در طراحی روف گاردن متمرکز، سیستم آبیاری خودکار و گسترده را فراموش نکنید.

در کشیدن پلان مورد نظرتان برای روف گاردن لاکچری، می توانید جا برای آبنما و آلاچیق قرار دهید. روف گاردن متمرکز کاملاً عایق بندی شده و بام ساختمان را ایزوله کرده. از این نظر شما یک حیاط دوم دارید. در نتیجه می توانید یک آبنمای زیبا همراه نوپردازی به طراحی روف گاردن و فضای سبز اضافه کنید.

روف گاردن متمرکز باید ایزوله بشود

سعی کنید مبلمان و مسیر پیاده روی روف گاردن را کنار آبنما قرار بدهید. آوردن یک جوی کوچک یا ساختن یک حوض در کنار محل استراحت می تواند پشت بام را تبدیل به هیجان انگیز ترین بخش زندگی ساکنین آپارتمان کند. مورد دیگری که به آن اشاره کردیم و در روف گاردن های غیر متمرکز هم چیزی مرسوم شده، آلاچیق است. معمولاً از مصالح ترموود یا چوب طبیعی برای ساخت آن استفاده می شود. یک بام با این همه امکانات مطمئناً محل رفت آمد زیادی خواهد بود. دسترسی آسانسور به بلندترین طبقه ممکن، ترجیحاً به بام ساختمان بسیار مناسب است.

بادشکن برای ساختمان های بلند

مسئله دیگر شدت وزش باد، مخصوصاً برای ساختمان های با ارتفاع زیاد است. در ارتفاع بالا سرعت باد از حد معمول خیلی بیشتر است. برای اینکه حضور ساکنین در بام توسط باد مختل نشود و همین طور برای ایمنی افراد، امروزه از بادشکن در روف گاردن استفاده می شود. این بادشکن ها می توانند از جنس مصالح ساختمانی مثل سیمان و آجر باشند، یا اینکه از دیواره های گیاهی بلند استفاده کنید. به این منظور انواع گیاهان بوته ای با برگ های متراکم قابل استفاده هستند. می توانید دور تا دور بام ساختمان را از این نوع گیاهان بپوشانید. همچنین امروزه استفاده از گارد چوبی مشبک در طراحی روف گاردن و فضای سبز به عنوان بادشکن مرسوم شده است.

بادشکن چوبی برای روف گاردن در ارتفاع بالا

معایب بام سبز

اجرای روف گاردن یا بام سبز، هزینه بیشتری از سقف های سنتی دارد. گران بودن روف گاردن به این دلیل است که باید اصول وزن را رعایت کرد . روف گاردن علاوه بر مزایا و جذابیت و زیبایی که برای خانه یا ویلا دارد. معایبی هم دارد که اگر به آنها توجه نشود یا از آنها چشم پوشی کنید. بعد از گذشت مدت زمانی، خسارت هایی در پی دارد.

·         روف گاردن در فضاها با متراژ های کوچک قابل اجرا و طراحی نیست.

·         در صورتی که روف گاردن فشار زیادی به پشت بام منتقل کند و پشت بام نتواند وزن آن را تحمل کند. ساختمان نشست میکند و خسارت به آن وارد می شود.

·         امکان کاشت هر نوع گل یا پوشش گیاهی در روف گاردن وجود ندارد. موقعیت مکانی و شرایط آب و هوایی هم مهم است.

·         نفوذ ریشه گیاهان از دیگر معایب بام سبز یا روف گاردن است. که باعث می شود ذرات خاک، ته نشین شوند و سقف نشست کند.

·         محافظت از فضای روف گاردن و نگهداری آن، بسته به نوع و سبک طراحی متفاوت است و هر روف گاردنی با توجه به دیزاین و ساده یا پیچیده بودن آن، دستور مراقبت متفاوتی دارد.

·         اجرای این فضا باید با توجه به اصول طراحی روف گاردن و فضای سبز انجام شود.

·         طراحی روف گاردن بسیار هزینه بر است و به عایق بندی و نگهداری و رسیدگی و ضد آب کردن احتیاج دارد. تا آسیبی به ساختمان وارد نکند.

گیاهانی که به آبیاری مداوم احتیاج ندارند و آب را در خود ذخیره می کنند. مناسب کاشت در فضای روف گاردن هستند. علاوه بر این، با توجه موقعیت مکانی خانه یا ویلا و شرایط آب و هوایی گیاهان مناسب را برای کاشت انتخاب کنید.  

ساخت روف گاردن و اجرای فضای سبز

در نهایت چیزی که شما طراحی کرده اید، توصیفی از سلیقه و خواست شماست. برای اجرای روف گاردن و فضای سبز، همیشه یک فرد متخصص باید حضور داشته باشد. مسائل عمرانی و ایمنی از ضروری ترین قسمت هاییست که باید توسط مجربین امر اعمال بشوند. گروه آریاناعمران با تجربه و تخصص بالا آماده است صفر تا صد پروژه روف گاردن شما در هر سطح و حجمی بر عهده بگیرد. شما به راحتی می توانید با ما تماس بگیرید تا نسبت به اعزام کارشناس به صورت رایگان جهت اعلام قیمت روف گاردن اقدام کنیم.

جمع بندی و خلاصه مطالب

منظور از اصول طراحی روف گاردن و فضای سبز، رعایت نکاتی است که باید در طراحی روف گاردن به آن توجه شود. امروزه یکی از فضاهایی که روی قیمت خانه یا ویلا، تاثیر بسیار زیادی دارد. روف گاردن است. چرا که علاوه بر زیبایی و شیک بودن، مکان مناسبی برای استراحت، طراحی آلاچیق، شومینه، استخر و اسپا می باشد. اما اینکه منظره آن چگونه طراحی شود، کاملا به سلیقه افراد و میزان بودجه بستگی دارد. پیشنهاد ما به شما این است که حتی اگر بودجه چندانی برای طراحی روف گاردن ندارید. فضای آن را به صورت ساده طراحی کرده و پس از مدتی که هزینه هایتان کاهش یافت، فضای سبز و امکانات آن را روی اصول پیش ببرید.

ШіЩШЩШШЄ ЩШЄШЇШЩЩ

در یک بام باغ گسترده، شیوه اصلی برای ساخت فضای سبز، استفاده از فلاورباکس است. حتی گیاهانی که روی سطح روف گاردن قرار می گیرندف هم دورن جعبه های گل قرار گرفته اند.
روف گاردن در ساختمان های مرتفع تحت تاثیر باد شدید است. این باد شدید روی سلامت گیاهان، ایمنی افراد و آرامش محیط تاثیر سوء می گذارد. از این جهت ساخت بادگیر بسیار مهم است. می توانید از دیوار های سیمانی، حفاظ چوبی یا دیواره گیاهی برای ساخت بادگیر استفاده کنید.
بسته به خواسته ی شما، روف گاردن می تواند هزینه های مختلفی داشته باشد. کلاس روف گاردن، نوع مصالح و متریال مورد استفاده و در نهایت میزان عملیات عمرانی بر قیمت نهایی روف گاردن تاثیر می گذارد. شما به راحتی می توانید با گروه آریاناعمران تماس بگیرید تا ما کارشناسان خود را به صورت رایگان برای بررسی محیط و تعیین قیمت اعزام کنیم.
در صورتی که روف گاردن شما از کلاس A باشد بله. در این نوع روف گاردن متمرکز، بام به صورت کامل ایزوله شده و می توان روی آن انواع آبنما مثل حوض، جوی مصنوعی و غیره تعبیه کرد. به طور کلی این مورد وابستگی زیادی به میزان عایق بندی روف گاردن دارد.
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد