بلاگ /

بازسازی و نوسازی آپارتمان بایدها و نبایدها

بازسازی و نوسازی آپارتمان بایدها و نبایدها

با گذشت زمان طولانی، آپارتمان ها نیز مثل بقیه وسایل زندگی رو به فرسودگی خواهند گذاشت. ایمنی، امکانات و زیبایی یک ساختمان در طی زمان تحلیل خواهد رفت. با این حال ممکن است تلاش برای خراب کردن یک ساختمان چند طبقه که به چندین نفر تعلق دارد از نظر هزینه و هماهنگی بین ساکنین دشوار باشد. یک گزینه که همواره پیش روی شماست اقدام به بازسازی آپارتمان است. شما می توانید با انجام چند عملیات عمرانی، وضعیت استحکام و تاسیسات آپارتمان را بهینه کنید. در ادامه باید ها و نباید های بازسازی و نوسازی ساختمان را برخواهیم شمرد.

 

کلیت بازسازی آپارتمان

بازسازی یک آپارتمان بسته به شرایط قبلی آن و چیزی که علاقه مندید در نهایت به دست بیاورید، اقدامات مختلفی را می طلبد. با این حال در حال کلی شامل دو قسمت می شود:

 • بازسازی دیوارها، استحکامات و تاسیسات ساختمان.
 • بازسازی ظاهر ساختمان و آنچه در معرض دید عموم قرار دارد.

در قسمت اول که بخش مهمتر قضیه است، شما اقدام به بازسازی مواردی می کنید که مستقیماً با جان و کیفیت زندگی در ساختمان ارتباط دارند. تقویت دیوارهای باربر، تعویض لوله کشی، تعویض سیستم تاسیسات مرکزی ساختمان، اصلاحات مورد نیاز برای سیم کشی ساختمان و تلاش برای ضد حریق کردن آپارتمان از جمله مواردیست که در مرحله اول باید بدان فکر کنید.

در قمست دوم بازسازی می توانید سراغ ظاهر ساختمان بروید. دیوارها به مرور رنگ و گچ خود را از دست خواهند داد. ممکن است طی زمان اجزای نمای ساختمان از آن جدا بشوند. قدیمی شدن کاشی های راهرو، وضعیت باغچه و پارکینگ، همگی امکان بهبود در این مرحله را دارند.

مشکلات زندگی در بناهای فرسوده

مشکلات زندگی در بناهای فرسوده

یک بنای فرسوده، مخصوصاً اگر یک آپارتمان مسکونی باشد، تاثیرات بدی روی ساکنین خواهد گذاشت. اولین نکته که خیلی ساده است، حس بد زندگی در محلی که چهره خوبی ندارد، همواره ذهن را اذیت خواهد کرد. عدم اطمینان افراد از تامین جانی خود در برابر حوادث غیر مترقبه مثل زلزله و آتش سوزی مورد دیگریست که مخصوصاً روحیه خانواده ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

از بین رفتن امکانات رفاهی

هر چند مواردی که در بالا گفتیم اهمیت بالایی دارند، ممکن است در نهایت شما را متقاعد به انجام بازسازی آپارتمان نکند. اما در یک ساختمان، این ها تنها پیامدهای فرسودگی نیستند. لوله کشی یک ساختمان را در نظر بگیرید. با گذر زمان لوله های آب فرسوده خواهند شد و امکان ترکیدن آن ها بالا می رود. در این صورت به دلیل فرسودگی ساختار دیوارها، به راحتی ممکن است بخشی از دیوار ها آسیب جدی ببینند.

مورد دیگر از بین رفتن عایق بندی های ساختمان است. به عنوان مثال طی زمان ایزوگام روی سقف ساختمان تحلیل خواهد رفت و آب باران و برف به راحتی به درون واحد ها نفوذ می کند. ضعیف شدن در ها و پنجره ها نیز باعث هدررفت انرژی خواهند شد. در این شرایط اگر ساکنین بخواهند در ساختمان بمانند، به راحتی زندگی سختی برای خود رقم خواهند زد.

یک مورد مهم که بازسازی آپارتمان مسکونی را اجتناب ناپذیر می کند عمر زیاد دیوارهای آن است. استحکام کم دیوار ها یعنی آسیب پذیری زیاد در برابر زلزله و آتش سوزی. شما می توانید حین انجام عملیات بازسازی از اصول ساختمان ضد زلزله هم استفاده کنید و قسمتی از دیوار های حمال را تقویت نمایید. به همین دلیل بازسازی یک آپارتمان با طول عمر زیاد می تواند هزینه زیادی هم در بر داشته باشد. البته این هزینه در قبال ضرر حوادث غیر مترقبه ناچیز خواهد بود.

نتایج خوب بازسازی آپارتمان

اگر شما برای بازسازی برنامه درستی بریزید و آن را به خوبی اجرا کنید، فواید بسیاری شامل حال تمام ساکنین خواهد شد. از یک طرف بازسازی به شما اجازه می دهد امکاناتی که طی زمان از دست رفته بود را برگردانید، از طرف دیگر ظاهر جدید و زیباتر ساختمان، درست مثل تعویض خانه، احساسی نو و دوست داشتنیست.

در کل به شما پیشنهاد می کنیم که اگر نمی خواهید آپارتمان فرسوده خودتان را کامل تخریب کنید حتماً به امر بازسازی آپارتمان فکر کنید. ما در گروه آریاناعمران آمادگی ارائه خدمات مشاوره ای و عمرانی در زمینه ساخت و بازسازی آپارتمان در هر مقیاسی را داریم. کافیست با ما تماس بگیرید. برای این کار به سادگی به بخش فرم ها در منوی سایت مراجعه کنید.

نکات مربوط به بازسازی منازل

مراحل اجرایی بازسازی خانه

بعد از اینکه تصمیم خود را برای بازسازی ساختمان گرفتید، شروع به بررسی و تحقیق کنید. افرادی که در این کار خبره هستند بهترین منبع شما خواهند بود. نمونه های بازسازی شده را ببینید. امکاناتی که در ساختمان های جدید گذاشته می شود و قابل اجرا در بازسازی شما هستند را هم در نظر بگیرید. این کار ها کمک می کنند تصور دقیقی از آینده ی ساختمان خود داشته باشید.

تخریب

بعد از مشاوره و برنامه ریزی، اولین مرحله ساختن، تخریب کردن است. شما باید قسمت هایی که تغییرات زیادی می کنند را به صورت کامل حذف کنید. در پاره ای موارد شما علاقه مندید فضای های داخل آپارتمان را تغییر دهید. برای این کار لازم است بعضی دیوارهای جداکننده تخریب شوند. تخریب گچ فرسوده دیوارها، کاشی ها سرامیک قدیمی، باغچه و موارد دیگر همگی باید اول از همه انجام شوند.

ساخت

بعد از انجام تخریب ها، مرحله بازسازی فرا می رسد. این بازسازی در مواردی محدود به گچکاری و تعویض سرامیک است. در مواردی هم شما نیاز دارید یک دیوار را کامل بسازید. تعویض لوله ی آب و اصلاح وضعیت فاضلاب ساختمان کاریست که حتماً علاقه مندید در یک بازسازی آپارتمان انجام شود. در این بین شاید نوسازی حمام و دستشویی های خانه، از زمانبرترین های باشد. افراد علاقه مندند این فضاهای مهم در یک خانه را به طور کامل تغییر دهند. تعویض کاشی، لوله کشی و حتی افزایش فضای حمام برای ساختمان های قدیمی پرطرفدار است.

نکات بازسازی ساختمان

 • مشاوره بگیرید: کار بازسازی ساده نیست، بهترین کار قبل و حین انجام عملیات بازسازی مشاوره گرفتن است.
 • برنامه ریزی کنید: شما نیاز دارید از قبل بدانید چه قدر زمان برای هر قسمت نیاز دارید. باید از قبل بدانید هر قسمت ساختمان چه تغییری می کند. چه قسمت هایی کامل حذف می شوند، چه قسمت هایی تغییر نمی کنند و چه قسمت هایی تنها مرمت خواهند شد.
 • رعایت نکات ایمنی: البته در صورتی که برای نوسازی با یک تیم حرفه ای همکاری کنید این مورد خود به خود رعایت می شود، با این حال هیچ وقت آن را فراموش نکنید.
 • اخذ مجوزهای مربوطه: تلاش کنید مدتی قبل از شروع عملیات بازسازی آپارتمان، مجوز های لازم را از شهرداری منطقه خود کسب کنید. برای بعضی کارهای عمرانی مثل تغییر وضعیت دیوار و راهرو، حتماً نیاز به تایید شهرداری هست.
 • داشتن برآورد از هزینه ها: مشخص است که فرآیند نوسازی هزینه بر است. برای اینکه دچار غافلگیری نشوید سعی کنید تا جای ممکن هزینه های دقیق را محاسبه کنید.
 • استفاده از تیم متخصص: بالاتر هم گفتیم که داشتن یک گروه متخصص در کارهای عمرانی خیال شما را از بسیاری جهات راحت می کند. اینکه اطمینان داشته باشید همه چیز طبق اصول مهندسی جلو می رود برای شما و ساختمان مفید است.

عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان

عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان

گفتیم که داشتن برآورد از هزینه ها بخش مهمی از برنامه بازسازی ساختمان است. در ادامه فهرستی می آوریم که تاثیر زیادی روی هزینه نهایی نوسازی ساختمان می گذارد:

 • مساحت ساختمان. این بخش تعیین می کند که حجم کار شما چه قدر است، چه قدر زمانبر است و چه قدر مصالح نیاز دارد.قاعدتاً مساحت بیشتر، به هزینه و زمان بیشتر برای بازسازی آپارتمان منجر می شود.
 • نحوه دسترسی به ساختمان. با توجه به اینکه ساختمان شما احتمالاً در یک محله پر از آپارتمان و خانه است، مثل حالتی که بخواهید ساختمان را از نو بسازید قدرت مانور برای حمل مصالح ندارید. به همین دلیل شکل حمل و نقل مهم است.
 • متریال و مصالح. این مورد بستگی دارد که قصد دارید چه قدر ساختمانتان از قبل بهتر باشد. بخش بزرگی از مصالح مخصوص بازسازی نمای داخلی و خارجی آپارتمان می شود.
 • هزینه های طراحی و ساخت. اینکه با چه تیمی در چه سطح از حرفه ای بودن کار می کنید هم در هزینه های شما تاثیرگذار است.

لیست اهداف خود را چک کنید

یک راه موثر برای اطمینان از انجام هر آنچه در نظر داشتید، تهیه یک چک لیست از اقداماتیست که برنامه ریزی کردید. برای این که موقع بازسازی آپارتمان چیزی از قلم نیافتد، آن ها را یادداشت کنید و به ترتیب اعمال هر کدام را کنترل کنید.

چک لیست شما باید شامل فضاهایی باشد که نیاز به تغییر دارند. آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، اتاق خواب ها، پذیرایی و شکل دیوارها از مهمترین قسمت ها هستند. مثلاً برای آشپزخانه یک لیست تهیه کنید از تغییر سینک، کابینت ها، رنگ آمیزی، لوله کشی، گاز رومیزی و هر آنچه به نظرتان باید عوض شود. شبیه به این لیست برای فضاهای دیگر هم نیاز دارید.

تغییر را احساس کنید

برای اینکه تصورکامل تری از یک بازسازی آپارتمان در ذهنتان ایجاد شود، تصمیم داریم چند پیشنهاد پیش روی شما قرار بدهیم. سعی کردیم شایع ترین موارد را برایتان فهرست کنیم تا بعد از پایان بازسازی ساختمان، چیزی را فراموش نکرده باشید

بازسازی دیواره ها و کف

درباره ی دیوارهای باربر گفتیم. اساساً مانور زیادی روی آن ها نمی شود داد؛ به غیر از تقویت و اصلاح گچکاری و رنگ آمیزی. با این حال بسته به سلیقه و دکوراسیون پسا بازسازی که در ذهنتان دارید، می توانید دیوارهای جدا کننده را حتی خراب هم بکنید. با تخریب آن ها و ساخت دیوارهای جدید می توانید فضاها را ترکیب و تجزیه کنید.

بعد از این هم نوبت به تکمیل دکوراسیون داخلی با رنگ آمیزی جدید و حتی استفاده از سنگ و پارکت می رسد. در ساختمان های نوساز این موارد تنوع بیشتری دارند، اما آپارتمان شما هم در حال حاضر نوسازی شده و قابلیت اعمال تغییرات جدید را دارد.

بازسازی دیواره ها و کف

بازسازی آشپزخانه

به احتمال زیاد مشخص ترین قسمت یک خانه که نیاز به بازسازی دارد، آشپزخانه آن است. شما می توانید اقدام به تعویض کابینت های قدیمی بکنید. این قسمت آشپزخانه حتی در زمان های کمتر از 10 سال هم نیاز به تغییر دارند، چه آنکه عمر ساختمان شما احتمالاً از این هم بیشتر باشد.

بازسازی آشپزخانه

گزینه های دیگر شما تعویض سینک، تبدیل اجاق گاز به گاز رومیزی و تغییر کاشی ها یا رنگ آمیزی دیوار آشپزخانه است. به دلیل رطوبت و گرمای همیشگی در آشپزخانه، رنگ یا کاشی های آن سریعتر دچار تغییر شکل می شوند. در نتیجه آشپزخانه را فراموش نکنید.

بازسازی اتاق خواب

اگر قصد دارید در خانه ی بازسازی شده زندگی کنید، قبل از تغییر دادن اتاق خواب حتماً نظر ساکن آن را جویا شوید. ممکن است اتاق برای شما و همسرتان باشد یا اتاق خواب فرزندتان. بهتر است آن ها را در جریان تغییرات قرار دهید و سلیقه شان را اعمال کنید. تعویض پنجره و کمد دیواری شاید اولین موارد در بازسازی اتاق خواب باشند. غالباً کمد دیواری های جدید نسبت به مدل های قدیمی جای کمتری اشغال می کنند، در نتیجه با توجه به حجم مورد نیاز از کمد دیواری، می توانید به اندازه اتاق خواب اضافه کنید.

بازسازی اتاق خواب

بازسازی آپارتمان و سرویس بهداشتی

اشاره کردیم که بازسازی حمام و سرویس بهداشتی اهمیت بالایی دارند. برای اینکه در آینده دوباره نیاز نداشته باشید خانه را به هم بریزید، بهترین کار تعویض لوله کشی و شیرآلات است. برای کاهش هزینه می توانید اقدام به لوله کشی روکار کنید. در این صورت نیاز به تخریب دیوار ها ندارید.

بازسازی خانه و سرویس بهداشتی

عایق بندی، تعویض کاشی ها و روشور، گزینه های دیگر برای تغییر محیط سرویس بهداشتی هستند.

مشاوره رایگان

در نهایت اگر تصمیمتان برای بازسازی آپارتمان خودتان، به تنهایی یا همراه بقیه ساختمان قطعی بود یا حتی شک داشتید، کارشناسان گروه آریاناعمران آماده ارائه رایگان مشورت خود هستند. کافیست با ما تماس بگیرید تا افراد مجرب تمام آنچه باید بدانید را برایتان شرح دهند.

#دکوراسیون داخلی
4.2 ШШІ 10 ШШЫЊ

ШіЩШЩШШЄ ЩШЄШЇШЩЩ

برای نوسازی یک ساختمان هزینه مصالح، تعویض و تعمیر تاسیسات، تیم مهندسی و ساختمانی دخیل هستند. برای اطلاع کامل از جزئیات کافیست با مشاوران گروه آریاناعمران تماس بگیرید تا به صورت رایگان به شما مشاوره بدهند.
بخش قابل توجهی از هر خانه قابل تغییر و بازسازی می باشد. حتی شما می توانید با تخریب و ساخت دیوار های جداکننده، فضای درون خانه را هم تغییر دهید. آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حمام از جمله گزینه های دیگر برای اعمال تغییر هستند.
عملیات عمرانی برای یک بازسازی با کیفیت کاری ساده نیست. موارد فنی و ایمنی بسیاری باید در نظر گرفته بشوند. شما به راحتی می توانید کار بازسازی آپارتمان خود را به تیم حرفه ای و باتجربه ی آریاناعمران بسپارید. ما آماده ایم در هر مقیاسی عملیات بازسازی ساختمان را انجام دهیم.
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت