بلاگ /

تاثیر رنگ فرش در دکوراسیون داخلی چیست ؟

تاثیر رنگ فرش در دکوراسیون داخلی چیست ؟

تحریریه آریانا عمران

برای خرید فرش باید چه نکاتی را بدانیم؟ مهم ترین فاکتور خرید فرش برای دکوراسیون داخلی چیست؟ برای انواع دکوراسیون منازل چه طرح و نقشی را انتخاب کنیم؟بیاید به همراهی طراحان ما در شرکت دکوراسیون داخلی آریانا عمران به بررسی تاثیر رنگ فرش در دکوراسیون داخلی منازل بپردازیم.

از آنجایی که خرید فرش انتخابی دائمی و گران‌قیمت محسوب می شود، تصمیم گیری برای انتخاب آن سخت و گیج کننده به نظر می رسد، در ادامه نکاتی به عنوان راهنما برای انتخاب هوشمندانه فرش در این مقاله ذکر شده است و کافیست این ۵ نکته اساسی اما ساده را برای انتخاب فرش مدنظر قرار دهید  تا انتخاب بهتر و موثرتری داشته باشید:

فرش قلب دکوراسیون منزل

 اول: فرش قلب دکوراسیون منزل

فرش ، قلب خانه شما است در واقع رنگ فرشی که برای خانه به خصوص قسمت نشیمن انتخاب می‌کنید، رنگ و تم بقیه دکوراسیون را شکل می دهد.
از آنجایی که افراد خانواده زمان زیادی را در اتاق نشیمن سپری می کنند، انتخاب رنگ فرش بستگی به نظر افراد خانواده و تم مناسب با نیاز خانواده دارد. برای انتخاب بهتر لازم است این دو سوال اساسی را قبل از انتخاب فرش و رنگ آن مدنظر قرار دهید که :آیا اتاق نشیمن قلب فعالیت های روزانه و فضایی پویا در منزل شما محسوب می شود و یا صرفا از این اتاق به عنوان مکانی برای استراحت استفاده می شود؟ پاسخگویی به این سوال در انتخاب کیفیت و رنگ مناسب بسیار اثرگذار خواهد بود و انتخاب های شما را محدود تر می سازد.

دوم: مشاهده طیف های مختلف رنگی و تصاویر الهام بخش دکوراسیون

مشاهده طیف های مختلف رنگی و تصاویر الهام بخش دکوراسیون

قبل از انتخاب اجزای دکوراسیون حتما از منابع الهام بخش و تصاویر بهره گرفته و ایده های رنگی مختلف را در دکوراسیون مشاهده نمایید تا دید بهتری درباره علایق خود و فضای زندگی پیدا کرده و بعد از پیدا کردن گرایشات رنگی خود و بررسی گزینه ها، شروع به پیاده سازی ایده ها نمایید.
به عنوان مثال، رنگ فرش برای اتاق ناهارخوری بیشتر به سمت رنگ های بیسکویتی و فرش های اتاق نشیمن به سمت رنگ های خنثی گرایش دارد.

20 نمونه از طراحی و دکوراسیون داخلی با فرش های ایرانی

سوم: توجه به نحوه استفاده از فرش

توجه به نحوه استفاده از فرش

انتخاب رنگ مناسب، به عناصر مختلفی که در منزل در معرض آن قرار می‌گیرد، وابسته است. خانواده های دارای کودک برای  اجتناب از لکه ها بهتر است از رنگ های تیره تر استفاده نموده و یا با وجود حیوان خانگی در منزل بهتر است از فرشی استفاده شود که آثار کثیفی و خاک را پنهان نگه دارد.
در واقع نحوه استفاده و توجه به نوع نیاز های افراد خانواده بسیار اهمیت دارد برای مثال در بعضی منازل قسمت پذیرایی صرفا برای مهمان بوده و کاربرد کمتری دارد در این منازل می توان فرش های با زمینه روشن را انتخاب نموده و یا در خانواده های پرجمعیت و پر رفت و آمد بهتر است از رنگ های تیره تر استفاده شود.
فرهنگ و سبک زندگی نیز در این انتخاب ها اثر گذار بوده زیرا در بعضی جوامع با کفش روی فرش های منزل رفت و آمد می شود و به همین سبب بهتر است تیره تر و در اندازه کوچک تر در فضا استفاده شود. از سوی دیگر سلیقه و افراد استفاده کننده در فضا نیز بسیار موثر هستند اگر شخصی به پاکیزگی، بیشتر از حد توجه دارد و انتخاب فرش روشن ممکن است به عنوان عاملی آزاردهنده باشد بهتر است از رنگ های تیره و یا جنس هایی با کیفیت بالا و مقاوم تر جهت شست و شوی مداوم استفاده شود.

چهار:  درنظر گرفتن کیفیت،ماندگاری و دوام​​​​​​​

درنظر گرفتن کیفیت،ماندگاری و دوام

از آنجایی که قرار است فرشی که انتخاب می‌کنید را مدت زیادی در منزل داشته باشید، سعی کنید فرشی که ماندگاری بالاتری دارد را انتخاب نمایید. برای مثال اگر به تازگی به سمت رنگ خاکستری تمایل پیدا کرده‌اید، انتخاب فرش خاکستری ، ایده آل نمی‌باشد بهتر است رنگی را انتخاب کنید که ماندگار بوده و با گذشت زمان از آن خسته و دلزده نشوید.

پنج:  انتخاب براساس نظرخواهی از همه افراد خانواده

برای انتخاب بهتر و مطابقت با همه سلیقه ها از خانواده نظرخواهی کنید برای این منظور با همدیگر به نمونه های مختلف نگاهی بیندازید و سپس انتخاب کنید. به این روش ممکن است چیزی را پیدا کنید و یا نظری را دریافت کنید که قبلا به آن توجهی نکرده‌اید.
در آخر: برای خرید با مجموعه ی بزرگی از انتخاب ها در سبک های مدرن و ایرانی و به صورت بافت های دستی و ماشینی مواجه می شوید که با در نظر گرفتن هزینه و بودجه مورد نظر خود و توجه به ترکیب دکوراسیون به کار رفته در منزل می توانید بهترین انتخاب را داشته و منزل را به زیبایی بیارایید .

تاثیر استفاده از انواع فرش ها در دکوراسیون داخلی

انتخاب فرش های ایرانی

در اغلب موارد ایجاد یک فضای کلاسیک شیک و لوکس بدون وجود فرش ایرانی کاری سخت و غیر ممکن است. یکی از مزیت های فرش های ایرانی ، تنوع بسیار زیاد در طرح و نقشه و همچنین اندازه های آن میباشد چراکه دست شما را در انتخاب باز میگذارد ، کافیست نوع دکوراسیون مورد نظرتان را مشخص کنید تا با توجه به آن یکی از انواع فرش های ایرانی را تهیه نمایید. در ادامه به نکات مهم در انتخاب فرش ایرانی ، مناسب با فضای موجود اشاره میکنیم :
اگر در خانه خود بیشتر از رنگ های روشن استفاده کردید و بافت و طرح کمی در وسایلتان وجود دارد ، بهترین انتخاب میتواند یک فرش ایرانی با رنگ های تیره ی غالب و طرح و نقش های نسبتا بزرگ باشد.
یکی از نکات مهم در انتخاب فرش توجه به اندازه آن میباشد ، همانطور که گفتیم از مزیت های فرش ایرانی تنوع در طرح و سایز میباشد ، همین امر کار شما را بسیار ساده تر میکند چراکه با وقت گذاشتن کافی و کمی صبر و حوصله میتوانید فرشی ایرانی با طرح دلخواه و متناسب با اندازه فضای مورد نطرتان بیابید ، مطمئنا با استفاده از فرش های ایرانی میتوانید به راحتی فضایی مهیج برای خود فراهم کنید.
سبک کلاسیک را بیشتر با جزییات و بافت های زیاد میشناسند اگر قصد دارید دکوراسیون منزلتان را به سبک کلاسیک انتخاب نمایید بهتر است از فرش های ایرانی با طرح و نقش های پر کار استفاده کنید. مساحت فضایی که دارید نیز در انتخاب فرش موثر خواهد بود ، معمولا هرچه قدر فضایی که دارید کوچکتر باشد باید از فرشهایی با طرح های بزرگتر استفاده نمایید ، فرش هایی که طرح های بسیار ریز و جزییات زیاد دارند مناسب فضاهای کوچک نیستند ، البته دقت در نوع رنگبندی فرش نیز در ایجاد دکوراسیون داخلی کلاسیک اهمیت زیادی دارد برای مثال در این سبک هرگز نباید از طیف رنگهای لاکی مانند قرمز و زرشکی استفاده کرد.
اگر سبک مدرن را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب میکنید یادتان باشد هرگز از فرش‌های ایرانی با طرح‌گل و بوته سنتی ، یا فرش‌هایی که طرح‌ و نقشهای زیاد و شلوغی دارند استفاده نکنید.
در بین فرش ها برخی از آنها دارای طرح هایی مرکز گرا هستند ، با انتخاب این نوع فرش بهتر است نوع چیدمان مبل هایتان را بصورت گرد و نزدیک به هم انجام دهید تا فضای مورد نظرتان حس صمیمانه بودن بیشتری را القا کند. همچنین نوع دیگری از فرش ها که طرح های مرکز گرا دارند ، دارای قابی در اطراف خود هستند که باعث میشود بتوانید مبلمان خود را بصورت خطی و مستطیلی نیز چیدمان نمایید.

نکاتی که باید در مورد فرش بدانید 

نکاتی که باید در مورد فرش بدانید 

اندازه فرش

باید بدانید بر خلاف تصور خیلی از افراد استفاده از فرش های خیلی کوچک برای فضاهایی با مساحت کم نه تنها به بزرگ جلوه دادن آن کمک نخواهد کرد بلکه باعث میشود فضای مد نظرتان کوچکتر نیز نشان داده شود. انتخاب اندازه متناسب فرش در دکوراسیون داخلی هر فضایی بسیار اهمیت دارد چراکه به تنهایی میتواند باعث زیباتر شدن فضا و یا ایجاد جلوه ای نامتناسب شود. برای مثال سعی کنید سایز فرش اتاق پذیرایی خود را بگونه ای انتخاب نمایید که حداقل پایه های جلویی مبل ها روی آن بیاید و یا در اتاق خواب فرشی بیندازید که به محض پایین آمدن از تخت پایتان بر روی آن قرار گیرد.

خالی گذاشتن برخی از فضای خانه

بهتر است برخی از فضاهای خانه خود مانند لبه دیوارها را خالی نگه دارید چراکه وجود فضای خالی مناسب ، سبب بزرگ تر و زیباتر شدن خانه تان خواهد شد.

انتخاب فرش متناسب با نوع کاربری اتاق

نوع کاربرد اتاقی که در نظر دارید نیز در انتخاب فرش آن موثر خواهد بود ، برای مثال برای اتاق ناهارخوری بهتر است از فرش هایی با طیف رنگی بیسکویتی و برای اتاق نشیمن از فرش هایی با تم رنگی خنثی استفاده نمایید. در صورتی که کودکتان هنوز نوپاست نیز بهتر است برای اتاق آن از فرش هایی با تم های تیره رنگ و با طرح های شلوغ بهره بگیرید.

ایجاد تضاد

گاهی هم طرح و یکرنگ بودن همه وسایل در یک محیط باعث بی روح شدن فضا خواهد شد ، بنابراین بهتر است جهت ایجاد حس شادی و جذابیت بیشتر فرشی انتخاب نمایید که طرح و رنگ آن با سایر وسایل کمی در تضاد باشد.

استفاده از چند فرش

برخی افراد تمایل دارند از چند لایه فرش بر روی هم استفاده کنند ، در این حالت پیشنهاد میدهیم یک فرش کنفی بزرگ با رنگی خنثی را در زیر و فرشی طرح دار را بر روی آن قرار دهید.

استفاده از رنگ های مکمل فرش

استفاده از رنگهای مکمل روش بسیار مناسبی برای زیبا تر کردن فضا میباشد ، برای این منظور می توانید بعد از انتخاب فرش مورد نظرتان سایر وسایل مانند کوسن های مبلمان و یا پرده را با رنگ های مکمل آن تهیه نمایید.

انواع فرش در مناظق مختلف دنیا :

انتخاب فرش پوستی

فرشهای پوستی را میتوان در دو نوع کلی پرزبلند و یا پرزکوتاه یافت ، نوع بافت و اشکال خاصی که این فرش ها دارند سبب شده گزینه بسیار مناسبی برای دکوراسیون های مدرن و غربی باشند.

انتخاب فرش قلاب بافی

مبدا پیدایش فرش های قلاب بافی را میتوان به کشورهای فرانسه ، انگلستان و پرتغال نسبت داد. در این فرش ها الیاف پشم را با سوزن بر روی یک پارچه ضخیم می‌بافند که در نهایت به دست بافته ای خاص و زیبا تبدیل خواهد شد. این فرش ها نیز به دلیل تجملی نبودن بیشتر مناسب اتاق خواب و نشیمن هستند.

انتخاب فرش ابوسون

همانطور که از نام این فرش پیداست ، خواستگاه آن شهری به نام ابوسون در مرکز فرانسه میباشد. از خصوصیات بارز فرشهای ابوسون ، پر نقش و نگار بودن آنها میباشد. بیشتر طرح های گل در این نوع فرش ها برگرفته از عناصر معماری است که با رنگهایی ملایم نیز بافته میشوند. از آنجاییکه فرش ابوسون ظرافت زیادی دارد مناسب فضاهای کم رفت و آمد و خلوت میباشد که در عین حال تجملی نیز باشند.

انتخاب فرش تبتی

فرش های تبتی ظاهری تجملی و پرزهایی ضخیم دارند که بیشتر به غرب صادر میشوند. طرح ساده این فرش ها سبب شده تا با هر نوع دکوراسیونی قابل استفاده باشند.

انتخاب فرش بسارابی

فرشهای بسارابی متعلق به منطقه ای با همین نام  واقع در ساحل غربی دریای سیاه می‌باشند. طرح به کار رفته در این فرش ها مملو از گل ها و نقوش بسیار زیباییست که با الهام از سبکهای فرانسوی و آسیایی بافته شده اند. فرشهای بسارابی عموما بدون پرز میباشند ، نوع پرزدار آنها بسیار گرانبها میباشد که البته کمیاب نیز هستند. اگر میخواهید به فضای خود جلوه ای خاص و کمی تجملی بدهید استفاده از این فرش ها را پیشنهاد میکنیم.

انتخاب فرش قیطانی

از ویژگی های بارز فرشهای قیطانی میتوان به بافت آنها با نوارهای قیطان از جنس پنبه یا پشم ، ظاهری ساده و روستایی و جذابیتشان اشاره کرد. این فرش ها معمولا در فرم های بیضی شکل بافته میشوند البنه آنها را در اشکالی چون دایره و مستطیل نیز میتوان یافت . این فرش ها مناسب دکوراسیونهایی ساده اند که در آن از وسایل تجملی استفاده نشده باشد.

تحریریه آریانا عمران نقش سایلنت روم درفضای اداری و مدرن و پست مدرن در دکوراسیون داخلی برای مطالعه به شما بیشنهاد میکند .

4.6 ШШІ 5 ШШЫЊ

ШіЩШЩШШЄ ЩШЄШЇШЩЩ

فرش ، قلب خانه شما است در واقع رنگ فرشی که برای خانه به خصوص قسمت نشیمن انتخاب می‌کنید، رنگ و تم بقیه دکوراسیون را شکل می دهد.
نوع کاربرد اتاقی که در نظر دارید نیز در انتخاب فرش آن موثر خواهد بود ، برای مثال برای اتاق ناهارخوری بهتر است از فرش هایی با طیف رنگی بیسکویتی و برای اتاق نشیمن از فرش هایی با تم رنگی خنثی استفاده نمایید. در صورتی که کودکتان هنوز نوپاست نیز بهتر است برای اتاق آن از فرش هایی با تم های تیره رنگ و با طرح های شلوغ بهره بگیرید.
مبدا پیدایش فرش های قلاب بافی را میتوان به کشورهای فرانسه ، انگلستان و پرتغال نسبت داد. در این فرش ها الیاف پشم را با سوزن بر روی یک پارچه ضخیم می‌بافند که در نهایت به دست بافته ای خاص و زیبا تبدیل خواهد شد. این فرش ها نیز به دلیل تجملی نبودن بیشتر مناسب اتاق خواب و نشیمن هستند.
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت