بلاگ /

مراحل طراحی و اجرای نمای ساختمان

مراحل طراحی و اجرای نمای ساختمان

از گذشته ی دور، ساختمان هایی که با کاربری خاصی بنا می شدند، دارای نمای مخصوص خود هم بوده اند. یک ساختمان حکومتی، مدرسه یا مسجد، همگی در تلاش اند تا علاوه بر ایجاد روحیه متناسب و خوب در کاربران ساختمان، نظر بینندگان خارجی را هم به خود جذب کنند. امروزه اما این نمای زیبا دیگر فقط برای بناهای خاص طراحی نمی شود، هر مجتمع مسکونی یا ساختمان اداری به سمت اجرای نمای زیبا و منحصر به فرد خود رفته است. گروه آریاناعمران با تجربه ی طراحی و اجرای نمای ساختمان به دفعات زیاد، قصد دارد شما را با مراحل انجام آن آشنا سازد.

tall building with glass facade

مراحل اجرای نمای ساختمان

اجرای نمای ساختمان به طور عمده شامل سه بخش زیر می باشد:

  •  طراحی نمای ساختمان
  •  زیرسازی یا شاسی کشی
  •  اجرای نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

پلان طراحی نمای ساختمان

بخش ابتدایی هر پروژه با اصل و نسب، طراحی و نقشه پیش از اجراست. بسته به کاربری ساختمان و سلیقه شما، یک طراحی از آنچه ساخته خواهد شد تهیه می شود. برای طراحی یک سبک، مقیاس و ایده تعیین می شود و معمار بر اساس آن شروع به گسترش و اِعمال نکات فنی خواهد کرد.

یک مورد کلی که باید در ذهن خود داشته باشید، توجه به محیط پیرامونی در طراحی و اجرای نمای ساختمان است. نمای ساختمان شما چیزی جدا از خیابان و شهر نیست و در صورت ایجاد عدم تناسب، وجهه ی ساختمان شما آسیب خواهد دید. به همین دلیل طراح قبل از هر چیز پیشنهاد هایی بر اساس ویژگی های محیطی و ساختمان های اطراف خواهد داد.

طراحی نمای مدرن برای ساختمان

مورد بعدی کاربری ساختمان است. بر اساس استفاده ای که از ساختمان می شود، سبک های طراحی نمای مختلفی مرسوم هستند. به عنوان مثال امروزه اکثر شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی های پیشرفته از سبک مدرن یا مینیمال برای اجرای نما استفاده می کنند. از طرف دیگر کمپانی های تجاری و تولیدی، نمایی بر پایه شیشه برای ساختمان های مرتفع خود می سازند. آپارتمان های مسکونی بزرگ هم اکثراً از سبک کلاسیک، نمایی با ستون ها و کاشی کاری رسمی، همراه نورپردازی بهره می برند.

بالاتر اشاره کردیم که از جمله اصول مربوط به طراحی و اجرای نمای ساختمان، رعایت تناسب بین نمای ساختمان شما و نمای ساختمان های اطراف است. در این راستا شهرداری هر منطقه یک کمیته نما دارد که لازم است قبل از اجرا، طراحی شما به تایید آن کمیته برسد. آشنایی با اصول و قوانین هر منطقه تهران و معیارهای کمیته نما از موارد دیگریست که باید حین طراحی نما از آن آگاه باشید.

طراحی نمای ساختمان برای یک پروژه جدی و لاکچری کار فنی و حساسی می باشد. گروه آریاناعمران با تیم حرفه ای و با تجربه ی خود آماده است تمام خدمات مربوط به طراحی و اجرای نمای ساختمان را به شما ارائه دهد. کافیست برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 22399502-021

»طراحی نمای ساختمان مسکونی بزرگ در تهران

زیرسازی یا شاسی کشی

اولین مرحله عمرانی در اجرای نمای ساختمان، انجام شاسی کشی یا همان زیرسازی است. مطلع هستید که در ساخت یک نمای خاص، از متریال و مصالح مختلفی استفاده می شود که الزاماً از جنس مصالح مورد استفاده در ساخت بنا نیستند. همین طور سطح بنای شما ممکن است دارای شرایط مناسب برای اتصال متریال ثانویه نباشند. زیرسازی یعنی ایجاد این سطح یک دست، صاف و مناسب برای اتصال متریال اصلیِ نما.

زیر سازی یا شاسی کشی

پروفیل زیر سازی نما برای متریال مختلف (سیمان، چوب، کامپوزیت) متفاوت می باشد، از این رو اولین و مهم ترین چیزی که در زیر سازی باید بدان توجه داشته باشید، انتخاب متریال مورد نیاز است. در کل باید گفت که نوع و جنس پروفیل با توجه به نوع جنس نما و طراحی آن صورت می گیرد.

پس از انتخاب متریال مناسب باید نقشه های فاز ۲ شاسی کشی را تهیه کنید. انجام این امر بر عهده ی معمار می باشد. این نقشه تمامی جزئیات و اطلاعات مرتبط با اجرای نما از جمله پروفیل مورد نیاز، ابعاد و ضخامت، محل اتصال شاسی کشی به سازه، ابعاد جوش و نوع جوش وجود دارد.

پس از اتمام این مرحله، ریسمان کشی نما انجام می پذیرد. در این مرحله تمامی برجستگی ها و فرورفتگی های نمای ساختمان مشخص و تراز می شود. اگر این مرحله به درستی انجام نشود، ممکن است زیر سازی نما تراز نشده و موجب دوباره کاری گردد. بدین ترتیب برای سازنده هزینه های اضافی را به همراه خواهد داشت. در نهایت زیرسازی (شاسی کشی) با استفاده از پروفیل ها و طبق نقشه ی فاز دو صورت می گیرد. اجرای این مرحله با توجه به متریال مختلف متفاوت می باشد.

شاسی کشی برای اجرای نما

اجرای نمای ساختمان

بعد از اینکه مرحله ی شاسی کشی و زیرسازی به اتمام رسید، نوبت به تکمیل اجرای نمای ساختمان می رسد. در این قسمت طبق طراحی قبلی متریال مختلفی که از قبل مشخص شده در جای خود قرار می گیرند. در ساخت نماهای زیبا، ممکن است مصالح بسیاری دخیل باشند، چوب، سنگ، سیمان، کاشی، ترموود و موارد دیگر. این مرحله از اهمیت خاص خودش برخودار است چون تنها چیزیست که افراد می توانند از نمای ساختمان ببینند.
برای داشتن یک سازه با دوام و ایمن، اتصالات به اشکال مختلفی انجام می گیرد. به عنوان مثال ممکن است نیاز به استفاده از پیچ و مهره باشد یا از آداپتور برای ثابت کردن شیشه استفاده شود. به همین دلیل بخش اجرا هم جزئیات فنی مخصوص خودش را دارد.
 

همکاری با گروه آریاناعمران

گروه آریاناعمران آمادگی بر عهده گرفتن تمامی مراحل طراحی و اجرای نمای ساختمان را دارد. شما می توانید سلیقه خود را برای طراحان ما توضیح دهید تا مرحله به مرحله طبق آن ها نمای ساختمان را طراحی کنند. سپس تیم عمرانی ما، در هماهنگی با تیم طراحی، یک عملیات اجرایی حرفه ای را شروع می کنند.

 

 

4.5 ШШІ 6 ШШЫЊ

ШіЩШЩШШЄ ЩШЄШЇШЩЩ

به طور کلی برای ساخت نما ابتدا طراحی آن صورت می گیرد. بعد از مشخص شدن مقیاس و متریال مورد استفاده، مرحله اجرا با شاسی کشی آغاز می شود. بعد از تکمیل زیرسازی، متریال اصلی روی ساختمان قرار می گیرد.
اگر در حال ساخت ساختمان باشید، حتما به خوبی می دانید که یکی از مراحل کار این است که نمایی که قصد دارید آن را اجرایی نمایید، توسط شهرداری و بویژه کمیته نمای ساختمان شهرداری مورد تایید باشد. هر منطقه شهرداری در شهرهای بزرگ ، دارای کمیته نمای اختصاصی خود است که بر اساس ضوابط و قوانین حاکم بر معماری ساختمان های آن منطقه ، نماهای ارائه شده را تایید یا رد می کند. به این منظور شما نیاز خواهید داشت که طرحی برای نمای ساختمان داشته باشید که به کمیته ارائه نمایید.
شاسی کشی یا به عبارتی زیر سازی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراحل اجرای نمای ساختمان به حساب می آید. قبل از اتصال و نصب متریال اصلی نما، معمولا شاسی کشی انجام می شود، هدف معماران از انجام این کار، ایجاد یک بستری مناسب و سطحی صاف جهت نصب و اتصال متریال نما می باشد. توجه به این نکته ضروری است که هر گونه خطایی در زیر سازی می تواند منجر به ایجاد مشکلات اساسی در اجرای نمای ساختمان شما باشد و برای شما هزینه های اضافی را به بار آورد. از این رو در زیر سازی نما باید دقت کافی صورت گیرد.
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت