بلاگ /

اصول نورپردازی حرفه ای در طراحی دکوراسیون

اصول نورپردازی حرفه ای در طراحی دکوراسیون

تحریریه آریاناعمران

چکیده :

نورپردازی یکی از مهمترین جنبه های اساسی طراحی داخلی است روشنایی عاملی است که می تواند یک فضای داخلی با هر اندازه ای را تقویت یا تضعیف نماید. نور مناسب می تواند برای فضاهای کوچکتر از اولویت بیشتری برخوردار باشد و بدون تغییر ابعاد واقعی فضا، احساس بزرگتر و بازتری ایجاد کند یا حتی در فضاهای بزرگتر با نور ضعیف نسبت به پتانسیل ممکن ، احساس کوچکی و نامتناسبی ایجاد نماید برای اینکه فضای داخلی به اندازه کافی بزرگ و دارای نور مناسب باشد ، طراحان می توانند به چندین روش امتحان شده و واقعی از فضا بیشترین بهره را ببرند ، با استفاده از سایه ها و انواع نورهای مناسب گرفته تا قرار دادن آنها در بهترین مکان ها یا ادغام سایر عناصر که بهترین مکمل برای این موضوع محسوب می شوند در ادامه با آریاناعمران همراه باشید....

از چندین منبع نور استفاده کنید!

بسیاری از فضاهای داخلی مسکونی در دام روشنایی اتاقی با یک چراغ سقفی واحد و مرکزی قرار می گیرند. این نوع نور،سایه های گوشه ای ایجاد می کند و فضای اتاق را به صورت ناهموار روشن می کند و باعث می شود احساس کوچکی بصری و حتی خستگی چشم ایجاد شود. به جای استفاده از یک چراغ سقفی منفرد ، طراحان باید از چندین منبع نور توزیع شده در فضای اتاق استفاده کنند. عملکرد ، اندازه و طراحی نور، مکان ها و شدتهای مختلفی را می طلبد ، اما طراحان می توانند هنگام قرار دادن چندین منبع نور چند قانون کلی را دنبال کنند.

 چندین منبع نوردر دکوراسیون داخلی

نورها را در گوشه ها قرار دهید!

به طور کلی ، تاریکی باعث می شود که فضا کوچکتر شود ، در حالی که روشنایی باعث بزرگتر شدن فضا می شود. وقتی گوشه ها زیر سایه قرار می گیرند ، فضای اتاق منقبض می شود. چراغ های موجود در گوشه ها ، چه چراغ های سقفی باشند و چه لامپ های متمرکز کل سطح اتاق را روشن میکنند و حداقل باعث می شوند اتاق بدون خطای بصری با اندازه واقعی خود دیده شود!

نورها را در گوشه ها قرار دهید

نورپردازی لایه ای را پیاده سازی کنید!

نورپردازی گوشه ای و سایر چراغ های سقفی معمولاً در گروه "روشنایی عمومی" قرار می گیرند. با این حال ، طراحان باید به طور معمول از سه نوع نور مختلف استفاده کنند:

نور عمومی

 نورپردازی عمومی فضای اتاق را به خوبی روشن نگه می دارد

نور متمرکز

نورپردازی متمرکز به کاربران امکان می دهد در نقاط خاص از جمله میز کار را روشن تر کنند

نور محیطی

نور محیطی عملکرد تزئینی بیشتری را انجام می دهد.

با لایه بندی روشنایی به این روش اطمینان حاصل می کنید که هر سه این نیازها برآورده می شود. بنابراین ، هنگام توزیع منابع نور در اطراف یک اتاق ، طراحان باید هر سه این "لایه ها" را در نظر بگیرند.

نورپردازی لایه ای دردکوراسیون ئاخلی

نورهای مخفی را اضافه کنید!

روشنایی های داخلی یا مخفی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند زیرا به معنای واقعی کلمه فضا را بزرگتر می کنند. به عنوان نورهایی که مستقیماً در داخل سقف ، دیوار یا سطح دیگری نصب می شوند ، تعریف می شوند و نور اضافی را بدون اشغال فضای اضافی به هر اتاقی می افزایند این وسایل به ویژه برای اتاقهایی با سقف کوتاه بسیار مفید هستند ، زیرا چراغ های آویز می توانند فضای متراکم عمودی را حتی کوچکتر کنند. با قرار گیری داخلی نور  طراحان میزان فضای باز را افزایش می دهند ، که می تواند تفاوت زیادی در یک اتاق کوچک ایجاد کند.

نورهای مخفی دردکوراسیون داخلی

دیوارها را با نور تلفیق کنید!

تلفیق دیوارها به معنای هدایت نور به سمت دیوارهای اتاق است که با روشن شدن مرزهای آن ، فضای آن عملاً گسترش می یابد. همچنین می تواند برای هدایت دید چشم به سمت برخی جنبه های مثبت طراحی مانند آثار هنری یا سایر ویژگی های معماری مورد استفاده قرار گیرد.

دیوارها را با نور تلفیق کنید

از چراغ های آویز برای سقف های بلند استفاده کنید!

هدایت بصری فقط برای افزودن نور به  دیوارها کاربرد ندارد ، بلکه می تواند برای برجسته سازی سقف های بلند نیز مورد استفاده قرار گیرد. چراغ های آویز نگاه را به سمت بالا جلب می کنند و باعث می شود کاربران متوجه بلندی سقف شوند و در نتیجه فضای بلند را بلندتر احساس کنند. مبلمان بلند ، قفسه های بلند و چراغ های دیواری عمودی نیز می توانند تأکید بر عمودی بودن داشته باشند.

چراغ های آویز برای سقف های بلند

با Uplighting و Backlighting طراحی کنید!

Uplighting

از نورپردازی می توان برای تأکید بر سقف های بلند استفاده کرد و یا اینکه  در سقف های کوتاه  احساس ارتفاع بیشتری ایجاد کرد. این استراتژی به سادگی با هدایت نور به سمت بالا اعمال می شود و می تواند از طریق آباژورهای رو به بالا یا انواع خاصی از لامپ های متمرکز ایجاد شود. ضمن اینکه، نور پس زمینه شامل افزودن چراغ در پشت بعضی از وسایل مبلمان ، مانند کابینت ، نمایشگر ، صفحه نمایش و ... این توهم عمق را ایجاد می کند و باعث می شود یک فضا نه فقط بزرگتر ، بلکه با طراحی پیچیده تری احساس شود.

Backlighting

روشنایی خطی را فراموش نکنید!

استفاده از نورپردازی خطی استراتژی خاص دیگری است که خواستار بررسی دقیق تر است. زیرا نور های خطی بسیاری از روشهای ذکر شده در بالا را با هم ترکیب می کنند: آنها کوچک هستند و باعث صرفه جویی در فضا می شوند. به نوعی همه کاره هستند ، به این معنی که آنها می توانند نیازهای متمرکز یا عمومی روشنایی را برآورده کنند. متحرک هستند و از این رو  ویژگی های خاصی را برجسته  می کنند این نوع نورپردازی چندگانه ، اگر به درستی و اصولی طراحی و چیدمان شود ، کل اتاق را غرق نور  می کند.

روشنایی خطی

آینه یا سایر سطوح بازتابنده را اضافه کنید.

آینه یا سایر سطوح بازتابنده

آینه یک روش شناخته شده برای بزرگتر کردن اتاق است ، زیرا فضای قابل مشاهده را دو برابر می کند. آینه ها نور را منعکس می کنند و همچنین فضا را بزرگتر نشان می دهند و به طور طبیعی روشنایی را تشدید می کنند و در نتیجه سایه ها را نیز تا حد زیادی کاهش می دهند. هرچه آینه بزرگتر باشد ، تأثیر آن بیشتر می شود. با این حال ، طراحی با مواد نسبتاً بازتابنده - به جای آینه های واقعی - نیز می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال ، سطوح براق مانند کف های صیقلی متعادل یا حتی وسایل شیشه ای می توانند به انعکاس نور ، شدت بخشیدن و هدایت آن در سراسر اتاق کمک کنند.

از مبلمان و دیوارهای سبک استفاده کنید!

از مبلمان و دیوارهای سبک استفاده کنید!

در نهایت، استفاده از مبلمان و دیوارهای سبک برای حفظ روشنایی و بازتابندگی ایجاد شده  از دیگر استراتژی های مهم در طراحی است که کمک زیادی به تقویت اثرات مثبت نور می کند ، در حالی که دیوارها و مبلمان تیره می توانند تمام روشنایی اضافی ایجاد شده توسط نور ، خوب را خنثی و از بین ببرند.

نتیجه گیری :

مثالهای بسیار خوبی از نورپردازی اصولی وجود دارد ، بعضی از آنها فقط چند مورد از این استراتژیها را برای تأثیر عالی استفاده می کنند و بعضی دیگر تقریباً از همه استفاده می کنند.طراحان باید هر یک از استراتژی های ذکر شده در بالا را در نظر بگیرند ، اما در نهایت بایستی راهکارهای مناسب را برای فضا و طرح های خود و با توجه به آن ها انتخاب کنند.

نورپردازی اصولی

شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان شرکت طراحی درکوراسیون آریاناعمران تماس حاصل بفرمایید.

تحریریه آریانا عمران تاثیر رنگ فرش در دکوراسیون داخلی چیست ؟ و بازسازی و نوسازی آپارتمان بایدها و نبایدها برای مطالعه به شما بیشنهاد میکند .

4.8 ШШІ 5 ШШЫЊ

ШіЩШЩШШЄ ЩШЄШЇШЩЩ

بسیاری از فضاهای داخلی مسکونی در دام روشنایی اتاقی با یک چراغ سقفی واحد و مرکزی قرار می گیرند. این نوع نور،سایه های گوشه ای ایجاد می کند و فضای اتاق را به صورت ناهموار روشن می کند و باعث می شود احساس کوچکی بصری و حتی خستگی چشم ایجاد شود. به جای استفاده از یک چراغ سقفی منفرد ، طراحان باید از چندین منبع نور توزیع شده در فضای اتاق استفاده کنند. عملکرد ، اندازه و طراحی نور، مکان ها و شدتهای مختلفی را می طلبد ، اما طراحان می توانند هنگام قرار دادن چندین منبع نور چند قانون کلی را دنبال کنند
نور عمومی  نورپردازی عمومی فضای اتاق را به خوبی روشن نگه می دارد نور متمرکز نورپردازی متمرکز به کاربران امکان می دهد در نقاط خاص از جمله میز کار را روشن تر کنند نور محیطی نور محیطی عملکرد تزئینی بیشتری را انجام می دهد.
به عنوان نورهایی که مستقیماً در داخل سقف ، دیوار یا سطح دیگری نصب می شوند ، تعریف می شوند و نور اضافی را بدون اشغال فضای اضافی به هر اتاقی می افزایند این وسایل به ویژه برای اتاقهایی با سقف کوتاه بسیار مفید هستن
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت