بلاگ /

برای کف و دیوار چه مصالحی باید استفاده کنیم ؟

برای کف و دیوار چه مصالحی باید استفاده کنیم ؟

هیچ کس نقش اساسی پیش زمنیه برای یک کار هنری را رد نمی کند. اگر شما بخواهید دکوراسیون داخلی خانه یا دفتر کار خود را چنان طراحی کنید که آرامش، انرژی، انگیزه و زندگی را بیشتر و بیشتر کند، لاجرم باید به فکر بهترین پیش زمینه برای کار هنری خود باشید. رنگ و شکل کف و دیوار هر خانه، نقش همین پیش زمینه را دارد. توجه داریم که در تغییر شکل آن ها قدرت مانور زیادی وجود ندارد، با این حال انتخاب مصالح کف و دیوار می تواند سلیقه ما را به اندازه کافی اعمال کند.

ویژگی های مصالح کف و دیوار

خواص کاربردی مصالح

آسایش

مصالح کف و دیوار باید آسایش ما را برآورده کنند. زود کثیف نشدن، قابلیت شست و شو و مقاومت در برابر جانوران موذی از جمله ی مهمترین پارامترهایی هستند که آسایش ما را در برخورد با دیوار و کف ساختمان برآورده می کنند. مثلاً یکی از مصالح معمول در روکاری دیوار ها گچ هستند. اما آن ها همیشه به اندازه کافی مقاومت ندارد. در صورت ایجاد کمی رطوبت، به راحتی توسط حشرات، مثل مورچه سوراخ می شوند و به آن ها راهی برای ورود به محیط زندگی خواهند داد.

ایمنی و آسایش

 

دوام و پایداری

سطوح داخلی ساختمان مخصوصاً کف و دیوار بسیار از فعالیت های روزانه ما تاثیر می گیرند. ما روزانه روی کف اتاق راه می رویم و وسایل خانه را روی آن می چینیم. از طرفی تحت تاثیر گرد و خاک و برخورد اسباب خانه و گذر زمان، سطح خارجی دیوار هم دچار آلودگی می شود. شست و شوی آن طی سالیان متمادی، تاثیر زیادی روی شکل دیوار خواهد گذاشت.

خلاصه آنکه اگر می خواهیم رابطه خوبی با خانه ی خود داشته باشیم، پوشاندن فضا با مصالح کف و دیوار بادوام، امری ضروری می باشد. مقاومت در برابر خراش، رطوبت، فشار و حرارت از مهمترین معیار های مصالح کف و دیوار با کیفیت است.

دوام و پایداری:

سهولت تعمیر و نگهداری

محل زندگی و کار، چیزیست که برای سالیان طولانی مورد استفاده قرار می گیرند و زمان هر چیزی را از فرم اولیه خود خارج می کند. به همین دلیل تعمیر و نگهداری قسمت های مختلف خانه، امری اجتناب ناپذیر است. اگر مصالح کف و دیوار ساختمان به گونه ای انتخاب بشوند که تا حد ممکن پرتابل باشند، تعویض آن ها به مراتب آسانتر خواهد شد.


سهولت نظافت، تعمیر و نگهداری

ایمنی در برابر آتش گرفتن

یکی از حوادث غیرمترقبه که می تواند برای ما سنگین تمام شود حریق است. کف و دیوار هر ساختمان با توجه به سطح مقطع خیلی بالا، اولین طعمه ها برای یک آتش سوزی سنگین خواهند بود. استفاده از متریالی که اشتعال پذیری بالایی دارد، می تواند خاموش کردن حریق های ساده را هم دشوار سازد. اگر این سطوح وسیع در خانه آتش بگیرند، راه افراد برای گریختن را هم سد خواهند کرد. به همین دلیل داشتن مقاومت دمایی بالا از دیگر معیار های مصالح با کیفیت کف و دیوار است.

مقاومت در برابر حریق

داشتن آکوستیک

در خانه های آپارتمانی با چگالی بالای جمعیت و ساختمان های آموزشی و اداری، نبود یک عایق بندی صوتی به راحتی می تواند آسایش را از کل افراد بگیرد. افزایش آکوستیک فضای زندگی علاوه بر رفاه ساکنین به حفظ حریم خصوصی هم کمک خواهد کرد. در این شرایط شما می توانید به استفاده از متریال آکوستیک روی بیاورید. این مواد به روی سقف و دیوار، حتی به صورت روکار هم قابل استفاده می باشند.

خواص آکوستیک مطلوب:

زیبایی و  داشتن تناسب با دکوراسیون داخلی

اهمان طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، مساحت زیاد کف و دیوار یک خانه یا دفتر اداری، به راحتی می تواند بیشترین تاثیر بر دکوراسیون داخلی را بگذارد. به همین دلیل شما می توانید بیشترین سلیقه را برای طراحی آن به خرج دهید. از طرفی مصالح دیوار و کف باید با بقیه وسایل و روح محیط همخوانی داشته باشد. کارکرد هر قسمت خانه می تواند باعث شود شما از متریال گوناگون برای جاهای مختلف استفاده کنید.

معیارهای زیبایی شناختیمعیارهای زیبایی شناختی

هزینه مصالح کف و دیوار

هزینه هایی که شما برای مصالح کف و دیوار محیط باید در نظر بگیرید به دو قسمت تقسیم می شود:

اولیه: این قسمت چیزیست که شما برای خرید ابتدایی و نصب مصالح باید در نظر بگیرید. مثلاً در ابتدای کار ساختمان یا در صورتی که می خواهید همه چیز را عوض کنید.

ثانویه: هزینه های مربوط به تعمیر و اصلاح خرابی ها در آینده. مثلاً اگر شما دیوار خانه را با رنگ بپوشانید، در صورت نیاز به تعمیر باید تمام آن را دوباهر رنگ آمیزی بکنید. با این حال اگر دیوار با قطعات از هم گسسته پر بشود، کافیست بلوک مربوط به همان قسمت را تعویض کنید.

ویژگی های مصالح کاربردی برای کف :

مهمترین ویژگی که به طور خاص راجب کف ساختمان باید رعایت شود، استحکام و پایداری آن است. شما روزانه در خانه راه می روید، اسباب جا به جا می کنید، وسایل خانه را روی کف ساختمان قرار می دهید و بسیاری کارهای دیگر که بیش از همه به پایداری مصالح مربوط است.

ویژگی های مصالح کاربردی در سطوح خارجی کف
 

کفپوش ها علاوه بر نقش کارآمد و القای یک ویژگی بصری خاص، می توانند به واسطه رنگ، طرح و زمینه در ساختار فضا نقش مفیدی ایفا کنند. همچنین سطح کف برخلاف سطوح دیوار و سقف، می تواند ویژگی های لامسه ای از جمله بافت و تراکم خود را انتقال دهد. بافت فیزیکی مصالح کف و چگونگی قرارگیری آن ها به طور مستقیم با پیام بصری ایجادشده در ارتباط هستند و این بافت بصری است که طبیعت مصالح و ویژگی یک فضا را به کاربر آن منتقل می سازد. از این نقش بصری می توان در تعریف فضاها، نشان  دادن مسیر حرکت و... استفاده کرد.

ویژگی های مصالح کاربردی در سطوح خارجی کف

ویژگی های مصالح کاربردی برای دیوارها:

مصالحی که برای پوشاندن دیوارها مورد استفاده قرار می گیرند، از تنوع زیادی در شکل، رنگ و نحوه نصب برخوردارند. مثلاً با رنگ آمیزی شما تنها یک لایه نازک از رنگ را روی دیوار قرار می دهید. در مقابل متریال سه بعدی را داریم که از جنس سنگ یا پی وی سی است. چسباندن کاغذ دیواری هم امکان دیگری برای روکاریست.

در نهایت آنچه اهمیت دارد خواسته ی شما از پوشش روی دیوار است. تاثیر آن روی دکوراسیون داخلی، عایق بودن و مسائل دیگر همگی باید در نظر گرفته شوند.

جزئیات اجرایی چند نمونه از مصالح کاربردی

در ادامه قصد داریم با ارائه چند تصویر، مراحل مختلف نصب مصالح دیوار و کف را توضیح دهیم.

تخته های چوبیتخته های چوبی

تخته های چوبی

بافت و نقش دیوار به پهنا، جهت، فاصله تخته ها و جزییات اتصالات بستگی دارد. در ادامه نمونه هایی از جزئیات کاربردی تخته های چوبی را مشاهده می کنید:

تخته های چوبی

گچ و کناف

یکی دیگر از مصالح کاربردی برای روکاری دیوار و کف و حتی سقف ساختمان گچ است. پایین می توانید یک خلاصه از روند اصلاح را مشاهده کنید. با این حال موردی که جدیداً مرسوم شده و دارای خواص آکوستیک بسیار خوبیست، استفاده از کناف می باشد. این ماده نوعی گچ است که توسط یک شرکت آلمانی برای اولین بار عرضه شد. با استفاده از آن قطعات از پیش آماده شده تولید می شود و با قرار گرفتن روی دیوار و سقف، علاوه بر ایجاد یک پوشش زیبا، ساختمان را از نظر صدا و حرارت ایزوله می کند.

گچ و تخته های گچی

گچ و تخته های گچی

گچ و تخته های گچی

ШіЩШЩШШЄ ЩШЄШЇШЩЩ

پاسخ این سوال بستگی به عوامل زیادی از جمله سلیقه شما، دکوراسیون داخلی خانه و امکانات مورد نیاز دارد. رنگ، جنس، عایق بودن و قابلیت تغییر آسان از جمله نکات مهم در این رابطه است.
دکوراسیون داخلی خانه، عایق صوتی و حرارتی بودن، اشتعال پذیری پایین، دوام و پایداری از جمله ی مهمترین پارامترها در انتخاب مصالح دیوار و کف ساختمان است.
با توجه به سطح وسیعی که دیوار و کف هر خانه برای خود دارد، رنگ و طرح آن به نوعی نقش پس زمینه ی دکوراسیون را بر عهده می گیرد. همان طور که در هنگام کشیدن یک نقاشی باید به تناسب رنگ ها و اشکال با پس زمینه دقت کنید، در این جا هم چینش و رنگ وسایل خانه باید متناسب با دیوار و کف انتخاب شود یا بالعکس.
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت