بلاگ /

افزایش آکوستیک فضا با استفاده از کناف

افزایش آکوستیک فضا با استفاده از کناف

کوچک شدن فضای خانه و محیط کار و همزمان بالا رفتن جمعیت، باعث ایجاد یک طوفانی صوتی به صورت روزانه در زندگی همه ی ما شده است. صداهای بسیاری که هر روزه از خارج از محیط و خیابان به داخل می آیند و یا در آپارتمان ها و ساختمان های اداری همسایه ها را اذیت می کنند.خلاصه آنکه مشکل برای هیچکس ناآشنا نیست و البته بی ضرر. جدا از تاثیرات بد روی گوش ما، این سروصدای همیشگی ذهن و روح ما را هم فرسوده می کند. افزایش آکوستیک فضا اما راه حلیست که مدت هاست ابداع شده و بسیاری از انسان ها را از این مشکل خلاص کرده. ابزار مختلفی برای این کار وجود دارد، از جمله متریال کناف. در ادامه می خواهیم ببینیم آن ها دقیقاً چه هستند و کاربردشان چه نتیجه ای دارد.

عایق بندی صوتی و افزایش آکوستیک با کناف

اجرای دیوار آکوستیک کناف

از متریال کناف که نوع خاصی از گچ است در موارد مختلفی برای ایجاد عایق صدا استفاده می شود. در اصل با استفاده از این ماده اولیه قطعات از پیش آماده ای تولید می شود که در طیف گسترده ای از کاربردها و روش ها قابل استفاده است

افزایش آکوستیک فضا از راه سقف

یکی از قسمت های خانه، مخصوصاً در ساختمان های آپارتمانی، که مقدار زیادی صدا را عبور می دهد، سقف خانه ها هستند. مثلاً صدای راه رفتن در خانه ی بالایی. در این گونه موارد از کناف، در اشکال مختلف آن با ساختار های گوناگون استفاده می شود. کناف های سوراخ دار از جمله ی این ها هستند. هر چه تعداد این سوراخ ها بیشتر باشد، خاصیت آکوستیک کناف نیز بیشتر خواهد بود. از طرفی کناف ها می توانند عایق حرارتی هم باشد. این یعنی نصب لایه های کنافی در سقف به صرفه جویی در انرژی هم کمک خواهد کرد.

کناف های سوراخ دار روی سقف به عنوان عایق صوتی

ساخت دیوار آکوستیک

از قطعات ساخته شده با فایبرگلس و کناف برای پوشاندن دیوار هم استفاده می شود. عایق شدن خانه نسبت به صدای خارج از ساختمان و بیرون نرفتن صدای داخل خانه از جمله محاسن این نوع دیوار ها می باشند. علاوه بر آن با توجه به جنس این قطعات، قابلیت شست و شو هم وجود دارد.

جنبه ظاهری نیز بسیار مهم است چرا که این دیوار ها طبق سلیقه مشتری ها ساخته می شوند و می توان طرح ها و رنگ های مختلفی را روی آن ها اجرا کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی با دیوار و سقف کناف

 

مواردی که نیاز به افزایش آکوستیک دارند

اینجا سوال پیش می آید که دقیقاً چه ساختمان هایی با چه شرایطی گزینه های مناسبی برای کاربرد کناف هستند. از جمله ی کارکرد های کناف عبارت اند از:

  1. کاهش آلودگی صوتی در ادارات: ساختمان های اداری و تجاری، اغلب مکان هایی با تعداد زیاد اتاق و کارمند هستند که تولید مقدار کمی صدا توسط هر کدام، به راحتی کلیت محیط را دچار آلودگی صوتی می کند. استفاده از کناف های با کیفیت برای عایق بندی دیوار ها کمک زیادی به حل این مشکلات می کنند.
  2. کاهش مصرف انرژی: همان طور که گفتیم، جدا از افزایش آکوستیک، کناف ها ویژگی عایق حرارتی هم دارند. این یعنی طی زمان شما شاهد مصرف کمتر و کمتر انرژی خواهید بود.
  3. عایق بندی صوتی خانه ها: امروزه زیاد پیش می آید که ساختمان مسکونی در حاشیه خیابان یا برزگراهی شلوغ بنا شود. جدا از آن، تعداد زیاد اعضای یک خانواده، می تواند از نظر صوتی برای همسایگان ناراحتی ایجاد کند. حفظ حریم خصوصی خانه هم بدون جلوگیری از خروج صدا غیر ممکن است. تمام این ها با هم یعنی افزایش آکوستیک امری غیرقابل گریز برای رفاه خانواده می باشد.
  4. کمک به دکوراسیون داخلی: توجه داشته باشید که قطعات کنافی در اشکال متنوع و متعدد تولید می شوند و به راحتی امکان استفاده برای اصلاح و بهبود دکوراسیون داخلی را دارند.

امروزه در خانه و محل کار آلودگی صوتی ناشی از رفت و آمد ماشین ها و تراکم جمعیت به راحتی حس می شود. عایق بندی صوتی با کناف یکی از بهترین راه حل هاست.

 

مزایای عایق صوتی در ساختمان

 

وقتی این مورد به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی استفاده می شود، قاعدتاً جنبه ظاهری نیز بسیار مهم است. اما نکته مثبت این است که می توانید شکل و طراحی این دیوار را هم به سلیقه خودتان سفارش دهید.

اجرای دیوار و سقف آکوستیک

برای نصب این قطعات کنافی در جهت افزایش آکوستیک فضا، روی دیوار و سقف دو حالت وجود دارد. یکی اتصال مستقیم این متریال به دیوار است که به نوعی جای گچ و رنگ را پر می کند و دیگر نیازی به آن ها ندارید. روش دیگر استفاده از آن ها به عنوان دیوار و سقف کاذب است.

یک مزیت بزرگ برای حالت اول، امکان اصلاح آسانتر خرابی در دیوار است. تصور کنید به دلیل نشت لوله آب یا هر مشکل دیگری درون دیوار، نیاز داشته باشید که لایه رویی را بردارید. در صورتی که از گچ معمولی استفاده کرده باشید، نیاز دارید آن را تراش دهید و بعد از ترمیم دیوار دوباره عملیات گچ کاری را تکرار کنید. با این حال در مورد متریال کناف، به راحتی امکان جدا کردن قطعات را دارید بدون اینکه آسیب ببینند. بعد از ترمیم دیوار هم دوباره آن ها را نصب می کنید.

در مورد سقف همین گونه است. شما می توانید از کناف ها صرفاً برای تزئین دکوراسیون داخلی محیط استفاده کنید. همان طور که در تصاویر هم قابل مشاهده است، کناف ها اشکال گوناگون و زیبایی دارند در نتیجه گزینه های شما را فراتر از یک رنگ آمیزی ساده دیوار خواهند برد.

طیف گسترده ای از الگوهای سوراخ دار

طیف گسترده ای از الگوهای سوراخ دار

توجه داشته باشید که نصب کناف روی سقف مستقیماً انجام نمی گیرد بلکه طبق شکل پایین ابتدا روی سقف قاب بندی مستطیلی قرار می گیرد. سپس کناف ها رویشان قرار می گیرند. این فرآیند نیاز به دقت و تجربه دارد، چون نصب اشتباه و تنظیم نشده، خواص عایق بندی کناف را خنثی خواهد کرد.

ورق کناف و دیوارهای کچ کاذب

قابلیت رنگ آمیزی پنل های کنافی

همان طور که گفتیم، کاربرد پنل کنافی تنها به افزایش آکوستیک فضا خلاصه نمی شود. اگر شما آن را بخشی از طراحی دکوراسیون داخلی فضای خود در نظر گرفته اید، خوب است بدانید که امکان رنگ آمیزی پنل های کنافی هم وجود دارد. برای رنگ زدن پنل ها باید از قلتک نقاشی استفاده شود. همچنین برای زیبایی بیشتر سعی کنید رنگی انتخال کنید که با توجه به سوراخ های کناف، تناسب شکل آن به هم نریزد.

پنل های طرح دار می توانند راه حل زیباسازی بصری فضا باشند

افزایش آکوستیک فضا در مقیاس بالا

همان طور که گفتیم برای رسیدن به نتیجه مطلوب، کناف ها باید دقیق و حرفه ای نصب بشوند. این یعنی نیاز دارید با یک تیم حرفه ای کار کنید. به علاوه اینکه امروزه متریال بی کیفیت زیادی در بازار وجود دارد که اکثراً خواص کناف واقعی را ندارند. بدین منظور تهیه ماده اولیه و قطعات با کیفیت قسمت دیگری از کار است. گروه آریاناعمران آمادگی طراحی، ساخت و نصب دیوار و سقف کاذب در مقیاس های متنوع را دارد. ما به مدت طولانی پروژه های عمرانی صفر تا صد بسیاری را اجرا کرده ایم، در نتیجه می توانید با اطمینان قسمت های مختلف عملیات عمرانی را به ما بسپارید. کافیست در پنل فرم های سایت با ما تماس بگیرید.

4.6 ШШІ 5 ШШЫЊ

ШіЩШЩШШЄ ЩШЄШЇШЩЩ

یک راه مرسوم برای افزایش آکوستیک فضا، استفاده از یک تکنولوژی آلمانی به نام کناف است که نوع جدیدی از گچ محسوب می شود. ساختار این ماده و قطعاتی که با استفاده از آن تولید می شود، توانایی عایق صوتی و حرارتی شدن را دارد.
پنل های کنافی که دارای سوراخ های بیشتر می باشند، بیشتر قابلیت بازتاب امواج صوتی را دارند. این یعنی قدرت ایزوله کردن صوتی بیشتر. شما بسته به طراحی دکوراسیون داخلی و آلودگی صوتی محیط، می توانید اشکال مختلفی را سفارش دهید.
مدارس و آموزشگاه ها، شرکت های بزرگ، سازمان ها و ارگان ها، ساختمان های مسکونی آپارتمانی، سالن های اجتماع و نمایش از جمله مکان هایی هستند که نیاز مبرم به افزایش آکوستیک فضا خواهند داشت.
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت