بلاگ /

چند ترفند برای صداگیری پارکت ها

چند ترفند برای صداگیری پارکت ها

تاحالا شده بخواهید بی سروصدا آخر شب از اتاقتون به سایر فضاهای خانه بروید ولی موقع راه رفتن روی کفپوش ها صدای تخته های پارکت ها به قدری آزار دهنده باشد که اهل خانه را بیدار کرده باشد؟یا وقتی بچه ها درحال بازی کردن هستند این صدای جیر جیر پارکت ها آزاردهنده تر شده باشد؟ اما بعضی از افراد ممکن است مسئله صداگیری پارکت ها را جدی نگیرند ولی زمانی که صدای سکوت در کل فضای خانه باشد این صدای جیر جیر آزاردهنده تر می شود واین مشکل با فرش پهن کردن هم پوشیده نمی شود قبل از اینکه بخواهید صداگیری پارکت هارا رفع کنید باید دلیل آن را بدانید.

صدای جیر جیر پارکت ها معمولا به دلیل شل شدن تخته های آن است یا اینکه روی کفپوش های زیرین کشیده می شوند.نگران نباشید شرکت آریانا عمران راه حل های ساده ایی را دراین مقاله در اختیارتان قرارداده تا صداگیری پارکت هایتان به بهترین نحو رفع شود فقط کافی است تاآخر این مقاله با شرکت ساختمانی و یا طراحی روف گاردن آریانا عمران همراه باشید.

دلایل به صدا افتادن کفپوش ها

وجود مشکل در کلیک های پارکت :

وجود مشکل در کلیک های پارکت

همانطور که می دانید پارکت ها پوشش های تمام چوبی هستند ودر مقابل لمینت ها کف پوشی چندلایه هستند که لایه میانی کار از براده های چوبی فشرده ونیمه فشرده تشکیل شده است.هرچه چگالی چوب میانی بیشتر باشد احتمال حرکت کلیک ها وایجاد صدا کمتر می شود.پارکت های باقیمت ارزان تر لایه میانی آن ها ازجنس ام دی اف است که مخفف لایه چوبی باچگالی متوسط است.در حالی که پارکت لمینت های اروپایی وتولیدی در سراسر جهان  لایه میانی آن ها اچ دی اف بوده که مخفف لایه چوبی با چگالی بالا است. 

به صدا افتادن کفپوش ها با تغییرات دمایی 

راه حل صداگیری پارکت در مشکل تغییرات دمایی

تغییرات دمایی فصل ها باعث حرکت پارکت ها می شود وحتی این تغییرات دمایی در ساعات مختلف روز هم بوجود می آید به همین دلیل است که صدای پارکت ها در ساعات مختلف روز متفاوت است.

راه حل صداگیری پارکت در مشکل تغییرات دمایی :

انواع پارکت لمینت در برابر تغییرات دما مقاومت خوبی دارند ولی تغییرات شدید دمایی می تواند موجب تغییر شکل و بادکردن تایل ها شود. به خصوص در مورد گرمای زیاد همیشه خطر آسیب به کفپوش است. برای صداگیر پارکت ها باید در ساختمان هایی که دارای سیستم گرمایش از کف هستند عایق کاری لوله ها به درستی انجام شود و درجه دمای سیستم گرمایش از کف نباید به طور ناگهانی کم یا زیاد شود. گرمای زیاد به شدت به پارکت صدمه می زند.

به صدا افتادن کفپوش ها با تغییرات رطوبت محیط :

پاراکت ها دارای سطحی از جنس چوب هستند حتی مغز کار لمینت ها هم از جنس ام دی اف وچوب است.چوب در برابر رطوبت وآب مقاومت بالایی ندارد ودچار تغییر سایز می شود.

راه حل صداگیری پارکت درمشکل رطوبت محیط

راه حل صداگیری پارکت درمشکل رطوبت محیط :

توجه کنید که بعداز سفارش وخرید تایل ها شروع به نصب نکنید دلایل متعددی وجود دارد که این را به شما توصیه می کنیم : ممکن است تایل ها به موقع وکامل به دست شما نرسند.اگر می خواهید صداگیری پارکت ها به خوبی انجلم شود سعی کنید تمام بسته های تایل هارا بعد از تحویل در محل نصب تایک هفته قرار دهید تا با دما ورطوبت محیط مطابقت پیدا کنند.ضمنا مسئله کف اصلی وصاف بودن آن را هم به نصاب گوشزد کنید که از این موضوع اطمینان کافی داشته باشد.

به صدا افتادن کفپوش ها با همگون نبودن و مشکل زیر سازی :

یکی دیگر از دلایل ایجاد صدا در پارکت ها ناهماهنگی وناصافی است که اگر زیرسازی آن ها مناسب نباشد پارکت ها بر روی هم ساییدگی ایجاد کرده وباعث ایجاد صدا می شوند. 

راه حل صداگیری پارکت در مشکل زیر سازی

راه حل صداگیری پارکت در مشکل زیر سازی :

ابتدا برای صداگیری پارکت ها در ناهموار بودن سطح زیرین آن کف اصلی را بررسی کنید که با افزایش یا کاهش ارتفاع، کندن سطح ویا صافکاری مجدد، این مشکل را اصلاح کنید.البته اینکار نیازمند یک نصاب پارکت لمینت ماهر وحرفه ایی است.پارکت باکیفیت باید قابلیت این را داشته باشد که هنگام نصب کلیک های آن به یکدیگر، بتوان تایل ها رابلند کرده وبه بقیه تایل ها متصل کرد.ولی اگرکیفیت پارکت ها پایین باشد،به آسانی نمیتوان تایل ها رابلند کرد تاکلیک های آنها بهم وصل شوند. برای پارکت های باکیفیت پایین تر بهتر است از چسب های مخصوص استفاده کنید. 

به صدا درآمدن کفپوش ها با استفاده از فوم نامناسب : 

یه لایه فوم در زیرپارکت ها ولمینت ها نصب می شودکه اصطلاحا به آن فوم سایلنت می گویند ونقش آن صداگیری  فوم به دلیل چگالی خاصی که دارد بعد از مدتی براثر فشارهای وارد شده دچارفرورفتگی می شود واین تغییر شکل باعث می شود که پارکت ها از جای خود جابه جا شوند و در دراز مدت باعث ایجاد صدا می شوند.دو نوع نصب داریم که نصب اول به صورت چسبی است ومختص پارکت های تمام چوبی هستند.نوع دوم نصب پارکت ها به صورت شناور است که از هیچ فیکس کننده ایی به کف وصل نمی گردد وبوسیله ی تکنولوژی کلیک قفل شده ویکپارچه می شوند.

راه حل صداگیری پارکت در مشکل فوم نامناسب

راه حل صداگیری پارکت در مشکل فوم نامناسب :

باتوجه به محیطی که قصد دارید پارکت لمینت کنید نوع فوم را انتخاب می کنید. در صورتی که کف اتاق سیمان شده باشد بخاطر سنگ ریزه ها موجود در سیمان که باعث تولید سر و صدا در زمان راه رفتن بر روی پارکت لمینت می شود باید از فوم  استفاده کنید و اگر کف منزل یا دفتر کارتان سنگ یا سرامیک باشد استفاده از فوم معمولی در این حالت مناسب تر خواهد بود.

اولین نکته ای که باید در زمان خرید به آن توجه داشته باشید میزان ضخامت پشت فوم سایلنت می باشد و میزان ضخامت پشت آن نباید از 2 میلی متر کمتر یا بیشتر باشد. ترجیحا از فوم سایلنت رنگ سفید به جای فوم سایلنت رنگ مشکی استفاده نمائید و علت این است که رنگ مشکی آن، تولید شده از مواد بازیافتی می باشد و مخصوصا اینکه از کیفت خوبی هم بر خوردار نیست اما فوم  سفید فوق العاده با کیفیت است.

به صدا درآمدن کفپوش ها با نصب ضعیف :

نصب ضعیف

کفپوش های چوبی که در نواحی بسیار گرم ویا مرطوب نصب می شوند بعداز گذشت مدت زمانی شروع به باد کردن ویا متورم شدن می کنند بنابراین بسیاری از سازندگان وتولید کنندگان توصیه می کنند فاصله ایی 10 میلیمتری بین تایل ها قرارداده شود تا در هنگام انبساط وانقباض مشکلی پیش نیاید.همچنین در هنگام نصب باید خالی از هرگونه وسیله ای باشد چون باعث ایجاد فشار بر روی پارکت ها می شود. اگر به تازگی کفپوش پارکت نصب کردید ابتدا بررسی کنید که آیا کف اصلی این مشکل را دارد یا نه.اما اگر بعدازنصب این اتفاق افتاد نصب اشتباه یا ضعیف بوده است.

راه حل صداگیری پارکت در نصب ضعیف :

در هنگام نصب ضعیف برای صداگیری پارکت ها کاری که می توانید انجام دهید این است که فضای خالی بین تایل ها را تاحد ممکن گسترش دهید.اگر می بینید نصب در بعضی جاها به درستی انجام نشده است تلاش کنید که یا خودتان ویا فردی حرفه ایی دراین زمینه اقدام به بیرون آوردن تایل هایی که انبساط پیدا کرده وبیرون زده اند کنید وفضای خالی بین تایل ها راتاحد امکان افزایش دهید برای اینکار می توان از یک چکش فلزی وابزارهای ساده دیگراستفاده کنید. 

جمع‌بندی درباره به صدا افتادن کفپوش

امیدواریم با مطالعه موارد ذکر شده بالا، به راحتی بتوانید پس از نصب کفپوش چوبی ، پارکت چوبی، پارکت لمینت مورد نظرتان، از آن در سالهای طولانی بدون هیچ مشکلی استفاده کنید. برای صداگیری پارکت ها علاوه بر موارد ذکر شده در این مقاله رعایت دو نکته دیگر هم ضروری است. نخست اینکه حتماً پارکت لمینت خود را از شرکت‌های معتبر و با گارانتی معتبر تهیه کنید و دوم اینکه در نصب آن از نصاب متخصص پارکت لمینت کمک بگیرید.

4.5 ШШІ 10 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت