بلاگ /

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

روف گاردن

محیط ساختمانی غیر قابل استفاده مکانی مناسب برای طراحی روف گاردن و سفر به آرامشی بی نظیر در محیط پر استرس این روز هاست. روف گاردن که به بام سبز نیز معروف هست، فضای سبزی است که معمولا در پشت بام خانه ها ساخته می شود و مکانی را برای تفریح در خانه به وجود می آورد.این روزها روف گاردن به دلیل فضای آرامی که ایجاد می کند و جلوه ای که به ساختمان می بخشد و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.روف گاردن ها معمولا مکانی برای کاشت گیاهان و ایجاد فضای سبز هستند و طراحی روف گاردن بر همین مبنا قرار میگیرد، روف گاردن ها به دلیل فضای سبزشان موجب پاکیزگی هوا می شوند و علاوه بر آن ساکنان ساختمان نیز می توانند از آن برای سرگرمی استفاده کنند.

روف گاردن

انواع روف گاردن

روف گاردن ها 3 نوع مختلف دارند که اصطلاحا به آنها کلاس گفته می شود وباید در طراحی روف گاردن در نظر گرفته شوند این سه کلاس عبارت اند از:

 1. روف گاردن کلاس A
  این نوع روف گاردن دارای کف از جنس سنگ یا موزائئیک هستند که دور تا دور روف گاردن با شمشاد ها و پوشش گیاهی طبیعی پوشیده شده و دارای نورپردازی مخفی و نور طبیعی هستند.
 2. روف گاردن کلاس B
  این نوع روف گاردن داری کف از جنس ترموود و دارای پوشش گیاهی از چنس گیاهان طبیعی و کاج هستند و در این کلاس آلاچیق یا سایبان به کار می رود و نور پردازی روف گاردن به وسیله نور محوطه انجام می گیرد.
 3. روف گاردن کلاس C
  این نوع روف گاردن تقریبا ترکیبی از کلاس A   و کلاس B محسوب می شود.کف از جنس ترموود پلکانی با پوشش گیاهی از جنس گل و گیاه طبیعی و دارای سایه بان و نورپردازی ترکیبی به وسیله نور مخفی و نور باغ باعث می شود این روف گاردن در نوع خود خاص محسوب شود.

انواع روف گاردن

ملزومات ساخت روف گاردن

برای ساخت و طراحی روف گاردن باید به چند نکته توجه کرد تا بتوانیم بهترین روف گاردن را متناسب با بودجه خود طراحی کنیم.این ملزومات به لیل اینکه مستقیما با رشد گیاهان و زیبایی روف گاردن در ارتنباط هستند از اهمیت ویژه ای برخوردارند این نکات عبارت اند از:

 1. خاک مناسب برای روف گاردن
  از مهم ترین ملزومات برای رشد هرچه بهتر گیاهان خاک مناسب است که سبب می شود تغذیه گیاهان به بهترین نحو انجام شود و گیاهانی شاداب و با طراوت داشته باشید.خاک مخصوص روف گاردن بهتر است کم وزن و دارای قدرت جذب آب زیادی باشدتا بتواند به بهترین نحو عمل آب رسانی و تغذیه کردن گیاه را انجام دهد.
 2. ایزوله کردن روف گاردن
  یکی از مهم ترین مواردی که در ساخت و طراحی روف گاردن باید به آن توجه شود ایزولاسیون است.ایزولاسیون عملیاتی است که با آن می توان محل ورد و خروج آب را کنترل نمود و مانع نفوذ آب به زیر روف گاردن شد.عموما عملیات ایزوله کردن به روش قیرگونی و یا ایزوگام صورت می گیرد.
 3. تنظیم درست سایه بان
  از آنجایی که نیروی باد وارده بر روف گاردن زیاد است نمی توان از سایه بان هایی که برروی زمین متصل می شوند استفاده کرد و در ساخت و طراحی روف گاردن باید دقت نمود تا سایه بان نصب شده از جا کنده نشود و درست تنظیم شده باشد.
 4. گیاه مناسب برای روف گاردن
  گیاه مناسب برای روف گاردن گیاهی است که در برابر باد و باران و گرمای هوا مقاوم باشد و ماندگاری بالایی داشته باشد تا بتواند شادابی خود را حفظ کند و به روف گاردن جلوه ای زیبا ببخشد.

ملزومات ساخت روف گاردن

قیمت روف گاردن

یکی از مهم ترین مسائل در ساخت روف گاردن مسئله مالی آن است. قیمت روف گاردن ها بر حسب خاک ،نوع گیاهان، داشتن یا نداشتن سایه بان،جنس کف و نوع نورپردازی متغیر است. علاوه بر اینها وسایلی همچون باربیکیو،مبلمان،طراحی های خاص و ... نیز بر قیمت تمام شده روف گاردن می افزایند. بهتر است قبل از خرید وسائل برای روف گاردن با کارشناس مشورت کنید تا بتوانید با بودجه تان بهترین روف گاردن ممکن را طراحی کنید و بسازید.

نکات ساخت روف گاردن

ممکن است ساخت روف گاردن دشوار به نظر برسد اما با رعایت چند نکته می توانید بهترین روش طراحی روف گاردن را متناسب با شرایطتان پیدا کنید که عبارت اند از:

 1. تحمل و ظرفیت پشت بام برای ایجاد روف گاردن
  پشت بام شما باید تحمل و گنجایش وسایل جانبی و باغچه را داشته باشد.
 2. فضای مناسب رای روف گاردن
  بهتر است برای طراحی روف گاردن دقت کنید که حتما فضای مناسب برای دیزاین و جایگذاری باغچه و عملیات ایزوله سازی مناسب باشد.
 3. تهیه و رسیدگی به گیاهان
  دقت کنید که گیاهان روف گاردن هرچقدر هم که مقاوم و ماندگار باشند نیاز به رسیدگی دارند و بهتر است هنگام طراحی روف گاردن گیاهان را طوری در نظر بگیرید که بر حسب ماندگاری و مقاومتشان توانایی رسیدگی به آنها را داشته باشید تا روف گاردنی زیبا داشته باشید.
 4. کفپوش های پشت بامی
  این کف پوش ها مناسب پوشاندن ناصافی ها و ناسالمی های کف پشت بام هستند تا بتوانید پشت بامی زیبا و جلوه ای مناسب داشته باشید. پس اگر کف پشت بام شما مناسب نیست نگران نباشید.

خرید تجهیزات روف گاردن

برای خرید تجهیزات روف گاردن بهتر است از جای معتبری خرید کنید تا از سلامت محصولات خریداری شده و به کار رفته در طراحی روف گاردن مطمئن باشید.به طور مثال جنس بکار رفته در مبلمان و کفپوش و استاندارد های رعایت شده در آن از این جهت مهم است که در معرض فضای باز قرار دارند و اگر استاندارد نباشند به سرعت خراب شده و باعث کم شدن زیبایی روف گاردن و هزینه ی اضافی برای آن می شوند.

سخن اخر

در هنگام ساخت روف گاردن بهتر است به نکاتی همچون فضا و تحمل پشت بام،جنس تجهیزات خریداری شده،نوع گیاهان به کاررفته و نورپردازید دقت کنید تا روف گاردنی زیبا و بی نظیر داشته باشید.برای طراحی روف گاردن به کلاس های مختلف آن،نحوه چینش تجهیزات،تنظیم سایه بان و ... دقت کنید تا با کوچکنترین مشکلی مواجه نشوید.در آخر سعی کنید تجهیزات را از مکان های معتبر و با کمک کارشناسان حرفه ای مانند تیم arianaomran.com انجام دهید تا از بهترین بودن روف گاردنتان مطمئن باشید.

سوالات متداول

 1. ایزوله سازی روف گاردن به چه صورت است؟
  با استفاده از غشا فیلتر،زه کشی ،مانع ریشه،کفپوش،غشا مقاوم در برابر آب می توان به نحو احسنت عملیات ایزوله کردن را انجام داد.
 2. جنس مبلمان بکار رفته در روف گاردن باید چگونه باشد؟
  به دلیل اینکه روف گاردن در معرض باد و باران و ... است بهتر است جنس آن از مواد مقاومی مانند چوب پلاست باشد تا آسیب نبیند.
 3. چطور می توانم بهترین روف گاردن را بسازم؟
  بهتر است برای ساخت روف گاردان از مشاوران و کارشناسان با تجربه ای مانند مشاوران arianaomran.com کمک بگیرید تا مطمئن باشید بهترین روف گاردان ممکن با بهترین متریال برایتان ساخته می شود.
#روف گاردن
0 ШШІ 0 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد