بلاگ /

طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی

طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی

آنچه در خانه یا محیط کاری ما قرار دارد تاثیر مستقیم بر هر لحظه از زندگی مان خواهد داشت. ما هر روزه از وسایل خانه یا محل کارمان استفاده می کنیم. در این مکان ها نفس می کشیم و فکر می کنیم. وجود یک هارمونی و تناسب در منظره ی داخلی محل زندگی می تواند تاثیر بسیاری روی احوال روحی و رفاه زندگی مان داشته باشد. طراحی دکوراسیون داخلی اینجا حرف اول را می زند، اگر شما به تازگی ازدواج کردید یا منزل خود را تغییر دادید و یا حتی از فضای کنونی داخل خانه خود رضایت ندارید، یک تصمیم اثربخش برای داشتن شرایط بهتر توجه به طراحی دکوراسیون داخلی است. با این حال نقشه ساختمان و اسباب زیاد خانه در زندگی های امروزی و سلیقه های متفاوت، هنگام چیدمان بلاتکلیفی های زیادی را ایجاد می کند. از این رو بهتر است پیش از خرید وسایل خانه یا تغییر جایگاه آن ها یک نقشه قبلی برای هر چیز داشته باشیم.

طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی

بازسازی و دکوراسیون داخلی

هدف از طراحی دکوراسیون داخلی

امروزه وسعت کاربرد طراحی دکوراسیون داخلی گسترده شده و با توجه به نقش زیاد سلیقه در اعمال آن، بدون داشتن یک ایده و خواسته ابتدایی، هرگونه تلاش برای رسیدن به محیط دلپذیرتر می تواند به مشکل بخورد. لازم است ابتدای امر شما تصویر کلی از آنچه در نهایت نیاز دارید داشته باشید و با توجه به کاربرد محیط، مثلا خانه یا اداره، با توجه به سلیقه و روح حاکم بر زندگی خود، از قبل کلیت آنچه می خواهید را مشخص کنید.

پیدا کردن ایده ها

برای اینکه بدانید چه می خواهید چند روش وجود دارد. اولی اینکه طراحی های دیگران را ببینید تا موارد مورد علاقه خودتان را به صورت واقعی تجربه کنید. این کار کمک می کند ذهنتان با تمام جوانب خواسته هایتان به صورت کامل تری آشنا شود.

همین طور می توانید به کارهایی که در آینده در محل مورد نظر انجام خواهید داد فکر کنید. به سبک زندگی خود و خواسته هایتان در پسا اجرای دکوراسیون فکر کنید و با رویا پردازیِ هر لحظه ی مهم از آینده آنچه نیاز دارید را متصور شوید.

برقراری تناسبات

در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی شما سه مطلب مهم را در کنار یکدیگر باید در نظر بگیرید. سلیقه تان، معماری ابتدایی محل و در نهایت وسایلی که به محیط زندگی تان اضافه خواهد شد. وجود تناسب بین این سه مورد در هر تصمیمی باید لحاظ شود. اگر شما مبلمان را بزرگتر از ظرفیت خانه تان خریداری کنید یا وسایل زینتی زیادی را به کار ببرید، آرامش را از محیط می گیرید. سعی کنید تناسب را بین رنگ ها، اندازه ها و درخواستتان از فضای زندگی را برقرار کنید. مثلا اگر رفت و آمد دوستان و آشنایان صمیمی به خانه شما زیاد خواهد بود، یک مبلمان راحتی با فضایی پوشیده از رنگ های گرم دلنشین تر است. یا می توانید برای ایجاد محیط دوستانه تر به جای پکیج از شومینه استفاده کنید. به عنوان مثال دیگری، محیط کاری خود را در نظر بگیرید. اگر محیط کاری شما محل تجارت و گفت و گو های چند جانبه است، المان های رسمی و رنگ های معمول مناسب است. اما اگر محیط شما برای فعالیت کارمندانی است که محصولات خلاقیت آمیز تولید می کنند، رنگ های متنوع و تصاویر الهام بخش با امکانات راحتی پیشنهاد می شود.

طراحی و چیدمان داخلی خانه

ایجاد و حفظ آرامش بیشینه، درخواست اصلی ما از محیط درون خانه است. همچنین علاقه مندیم که هر لحظه المان های متناسب با شخصیت و احساسات خود را مشاهده کنیم. رنگ دیوار ها باید خستگی چشم ما را درمان کند و نوع مبلمان، مناسب برای استراحت باشد و در عین حال زیبایی محیط را افزایش دهد. اگر به هنرهای تجسمی علاقه مند باشیم دوست داریم از نقاشی یا مجسمه در جای جای خانه مان استفاده شود، یا اگر به تکنولوژی و مدیا وابسته باشیم محل قرار گیری تلویزیون و میز کار با رایانه مان بسیار مهم است. اگر منزلمان دارای پنجره و نورگیری طبیعی نباشد نیاز داریم نورپردازی بیشتری تعبیه کنیم راه ایجاد آن و رنگ نور اتاق باید با روحیات ما و روح حاکم بر چیدمان منطبق باشد.

طراحی و چیدمان داخلی خانه

در این جاست که باید انتخاب کنیم چه سبک از چیدمان مورد علاقه ماست. سبک های چیدمان اصول حاکم بر انتخاب ها و نحوه قرار گیری وسایل را مشخص می کنند. هر سبک به ما می گوید از چه تیپ وسایل خانه و چه طیفی از رنگ ها استفاده کنیم و طراحی را بر پایه کدام اصول انجام دهیم. تعداد سبک های موجود زیاد است و در ترکیب با سلایق مختلف منتج به طرح های گوناگون می شوند. در ادامه بعضی را معرفی و ویژگی های مشخصه شان را بررسی می کنیم:

سبک کلاسیک: در این سبک از رنگ های غلیظ، وسایل لوکس در تعداد بالا، قطعات چوبی و احیانا کاغذ دیواری استفاده می شود. مبلمان مخملی و گلدوزی دار و خطوط منحنی از اصول دیگر این سبک از چیدمان است.

مدرن: این سبک خواستار سادگی بیشتری نسبت به حالت کلاسیک، با خطوط صاف و اشکال هندسی کامل مثل مربع و مثلث گوشه دار است. رنگ آمیزی و مبلمان محیط نیز از بین موارد ساده انتخاب می شوند.

دکوراسیون ساده خاورمیانه: در این سبک از رنگ های گرم استفاده می شود همراه با المان های اسلامی. در این سبک گلیم و فرش های ایرانی حضور جدی دارند، همراه با نیمکت یا پشتی ها مرسوم در کشور های خاورمیانه.

سبک شرق آسیا: دی این سبک هم مثل سبک مدرن، خطوط صاف و اشکال گوشه دار و لوازم ساده و بی تکلف حضور دارند. نقش چوب در این سبک زیاد است و اکثرا از میز و نیمکت های کوتاه شرق آسیا استفاده می شود.

روستیک: این سبک به دنبال محیطی شبیه به خانه های روستایی است. سادگی و طراحی بی تکلف از اصول این سبک است. تزیینات مخصوص خانه های روستایی از دیگر عناصر سبک روستیک است. این سبک غالبا برای علاقه مندان به این گونه نوستالژی ها، جذاب است.

سبک مینیمال: این سبک هم به دنبال حفظ سادگی است و از سبک مدرن هم ساده تر به حساب می آید. رنگ های خنثی خصوصا رنگ سفید در اعمال این سبک پرکاربرد اند. در این سبک تلاش می شود تا حد امکان از وسایل پرتکلف یا اضافه استفاده نشود.

هزینه های طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون و نتیجه نهایی به موارد زیادی وابستگی دارد. گاهی تنها باید وسایل چیدمان درست پیدا کنند، اما گاهی نیاز است تغییراتی هم در فضای خانه اعمال شود. ممکن است نیاز به کار های عمرانی داشته باشید و چیزی به محیط اضافه یا کم شود. موارد پیشرفته تر برای تغییر محیط خانه به بخش "طراحی داخلی" مربوط می شود که پیش از دکوراسیون و در رابطه نزدیکی با معماری قرار دارد. تمام این ها می تواند تاثیرات خود را بر هزینه های دکوراسیون داخلی بگذارد.

هزینه های طراحی دکوراسیون داخلی

سوالات متداول

  1. سبک های ساده طراحی دکوراسیون داخلی چه هستند؟
    سبک های مدرن، شرق آسیا و روستیک از جمله سبک هایی هستند که بر اصل ساده و بی تکلف بودن تکیه دارند. در این سبک ها اشکال ساده هندسی خودشان را نشان می دهند و رنگ آمیزی ساده و بدون بافت های متنوع انجام می گیرد.
  2. کدام سبک در طراحی دکوراسیون داخلی باید مورد استفاده قرار بگیرد؟
    پاسخ این سوال تا حد زیادی به سلیقه شما و هدفتان از تغییر دکوراسیون بستگی دارد. هر سبک می تواند خودش را با شرایط خانه شما تا جای ممکن هماهنگ کند و خواسته شما، ترکیب مورد نظر از رنگ آمیزی، انتخاب وسایل خانه و چیدمان را می آفریند.
  3. سبک مینیمال چیست؟
    این سبک هم به دنبال حفظ سادگی است و از سبک مدرن هم ساده تر به حساب می آید. رنگ های خنثی خصوصا رنگ سفید در اعمال این سبک پرکاربرد اند. در این سبک تلاش می شود تا حد امکان از وسایل پرتکلف یا اضافه استفاده نشود.
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت