بلاگ /

قوانین مربوط به اجرا و پیاده سازی روف گاردن

قوانین مربوط به اجرا و پیاده سازی روف گاردن

روف گاردن یا بام باغ چیست؟

با توجه به تراکم بالای ساختمان ها در شهر و کمبود زمین، بام هر ساختمان تبدیل به مکان دیگری برای ایجاد فضای سبز و مجموعه های تفریحی شده است. امروزه در بسیاری از ساختمان های لوکس سطح شهر بام ها خالی نیستند و طراحی روف گاردن های متنوع در اندازه و کیفیت متفاوت امکانات تازه ای برای ساکنان ایجاد کرده اند.

روف گاردن یا بام باغ چیست؟

قوانین ساخت روف گاردن

تاثیرات مثبت روف گاردن روی فضای شهری

همانطور که میدانید تراکم جمعیت و آلودگی هوا، هر دو از جمله ی مشکلات پیش روی شهر تهران و البته بقیه ی کلانشهرها هستند. روز به روز هم برخورد با آن ها دشوارتر می گردد. شهرداری تهران با توجه به اینکه توسعه روف گاردن ها فواید بسیاری عاید شهر می کند، برای احداث آن ها قوانین سختگیرانه ای ندارد. در عوض امتیازات مثبت زیادی هم برای سازندگانی که به پروژه شان روف گاردن اضافه می کنند، قائل می شود. توجه داشته باشید که جدا از افزایش سرانه فضای سبز شهری، روف گاردن ها با عایق بندی قسمت بام ساختمان در جلوگیری از هدر رفت انرژی هم سهیم اند، که خود کمک دیگری به شهر است.

قوانین شهرداری تهران

در ادامه قصد داریم به صورت مشخص راجب قوانین پایتخت صحبت کنیم. قوانین مربوط به اجرا و پیاده سازی روف گاردن به دو بخش تقسیم می شوند. گروه اول مربوط به اخذ مجوز برای احداث است و گروه دوم مجموعه ای از امتیازات مثبت برای ساختمان هایی است که از ابتدای احداث اقدام به افزودن روف گاردن به سازه می کنند. جز این ها به نظر می رسد در آینده نزدیک شهرداری تهران وجود مقدار مشخصی فضای سبز را در هر ساختمانی الزامی بداند و روف گاردن می تواند بخشی از تعهد پروژه برای فضای سبز باشد.

مجوز احداث روف گاردن

قانون برای مجوز های روف گاردن می گوید، تمام ساختمان هایی که قبلاً دستور ساخت را دریافت کرده اند، هم اکنون فرمان ساخت روف گاردن آن ها نیز آماده است و کافی است برای دریافت مراجعه کنند. افراد می توانند این سند را به پروانه ساخت اولیه الحاق کنند. به صورت واضح این شکل قواعد به معنی حمایت زیاد شهرداری از ایجاد فضای سبز در بام خانه هاست.

قوانین تشویقی

ما در گذشته مقالات زیادی راجب انواع روف گاردن در وب سایت گروه آریانا عمران منتشر کرده ایم. برای اطلاع از تفاوت های آن ها با هم به این مقاله مراجعه کنید. طبق قوانین شهرداری به ازای هر متر مربع ساخت بام باغ گسترده، وسعت مجاز سازه یک متر، برای بام باغ نیمه متمرکز، دو متر و در نهایت برای بام باغ متمرکز، سه متر وسعت مجاز ساختمان افزایش پیدا می کند. به ازای هر واحد هم می شود سه متر از فضای آزاد کم کرد به شرط ساخت بام باغ پنج برابر این مقدار.

آیا ساختن بام باغ دشوار است؟

آنچه از قوانین دریافت می شود، نشان می دهد اساساً کار ساخت روف گاردن دشوار نیست. اگر شما کار اجرای و پیاده سازی روف گاردن را به یک گروه حرفه ای بسپارید با کمترین کاغذ بازی اداری آنچه درخواست شما باشد احداث خواهد شد. گروه آریانا عمران همراه با تیم حرفه ای خود، آماده است کارشناسان خود را به صورت رایگان به محل ساختمان شما اعزام کند تا صفر تا صد آنچه به روف گاردن مربوط است را برای شما توضیح دهند. در نتیجه اگر به فکر اضافه کردن قسمتی رویایی به ساختمان خود هستید، زمان را از دست ندهید.

آیا ساختن بام باغ دشوار است؟

سوالات متداول

  1. گرفتن مجوز ساخت روف گاردن چه قدر زمان می برد?
    اگر فرمان ساختِ ساختمان برای شما قبلاً صادر شده باشد، فرمان ساخت برای روف گاردن هم اکنون آماده است و می توانید آن را دریافت کنید.
  2. فواید ساخت روف گاردن چیست؟
    جدا از فواید رفاهی داشتن روف گاردن در ساختمان که فضایی زیبا و پرانرژی به ساختمان شما اضافه می کند، شما می توانید از کاهش هدر رفت انرژی از بام ساختمان بهره مند شوید چون روف گاردن شبیه به یک لایه عایق ضخیم ثانویه عمل می کند.
  3. قوانین ساخت روف گاردن ارتباطی با نوع آن دارد؟
    بله، هر چه قدر روف گاردن شما دارای ساختار غنی تری از گیاهان باشد، طبق قوانین شهرداری می توان به مساحت مجاز ساختمان اضافه کرد. به عنوان مثال روف گاردن متمرکز برای هر یک متر، سه متر مساحت ساخت مجاز را افزایش می دهد اما در نوع گسترده تنها یک متر افزایش خواهیم داشت.
#ساخت بام باغ
0 ШШІ 0 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت