بلاگ /

نتایج مفید هوشمندسازی ساختمان

نتایج مفید هوشمندسازی ساختمان

یحتمل اولین برخوردهای ما با یک خانه هوشمند به اخباری مربوط می شود که طی سال های گذشته راجب گجت ها و اختراعات جدید می شنیدیم، یا در فیلم های بلندپروازانه ی هالیوودی میدیدم. اما در سال تقریر این متن، هوشمند سازی ساختمان های اداری، مسکونی و سازمان ها، به امری متداول تبدیل شده است. با این حال اکثر ما تصوری کامل از ابعاد مختلف آن نداریم. نتایج مفید هوشمندسازی ساختمان تنها به امکانات رفاهی محدود نمی شود هر چند همان هم تا حد زیادی چشم را پر می کند.

وجوه مختلف هوشمندسازی ساختمان

ابتدا می خواهیم بررسی کنیم که اساساً امروزه چه مواردی در یک ساختمان قابلیت هوشمندسازی دارند. هوشمندسازی به معنای کنترل خود به خودی توسط کامپیوترها یا کنترل از راه دور وابسته به نوع ساختمان شما، می تواند اجزای مختلفی را شامل شود. به عنوان مثال در یک ساختمان مسکونی، شما می توانید سیستم نورپردازی، گرمایش و سرمایش، قفل ها، دوربین ها و پارکینگ خود را هوشمند کنید. در ساختمان های اداری، علاوه بر موارد بالا، ممکن است شما علاقه مند باشید عبور و مرور کارمندان را هم به صورت دائمی و خودکار تحت نظر داشته باشید. ساختمان هایی که نیاز به سطح بالایی از امنیت دارند، اغلب با هوشمند سازی سیستم امنیتی و اطفای حریق، حداکثر ایمنی ممکن را در مقابل خطرات بالقوه ایجاد می کنند.

خانه ی هوشمند

وسایل خانه

هوشمندسازی ساختمان مسکونی تنها به خارج از محیط زندگی محدود نمی شود. شما می توانید وسایل درون واحد مسکونی را هم به صورت هوشمند تحت کنترل خود دربیاورید. یخچال، تلویزیون، اتاق خواب کودک، قفل درب ها و غیره همگی می توانند بخشی از مفهوم هوشمند سازی را تشکیل دهند.

وسایل خانه هوشمندسازی می شوند

فواید هوشمندسازی ساختمان

همان طور که در ابتدای متن هم اشاره کردیم، قصد ما این است که ابعاد گسترده تری از یک هوشمند سازی را معرفی کنیم. اینکه ساختمان خودکار تنها سطح بالاتری از رفاه نیست و از آن فراتر می رود.

آسایش با هوشمندسازی

البته که رفاه برآمده از اتوماسیون غیر قابل کتمان است. وقتی شما ویلای خود را به سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند مجهز می کنید، می توانید ساعتی قبل از رسیدن به آنجا، دمای محیط را به مقدار مطلوب برسانید. با سیستم آبیاری هوشمند برای فضای سبز ساختمان خود، بدون حضور، حتی در هنگام سفر از گیاهان مراقبت خواهید کرد. سیستم هوشمند اتاق کودک می تواند در لحظه شما را از وضعیت عزیزتان باخبر سازد. می توانید بدون حرکت کردن و گشتن دنبال ریموت های معمول، با گوشی همراه یا حتی صدای خود تجهیزات صوتی تصویری خانه را کنترل کنید. آگاهی در هر لحظه، با اتصال همیشگی به دوربین های منزل و بسیاری دیگر از نگفته ها، تنها بخشی از امکانات رفاهی هوشمند سازی محیط زندگی است.

راحتی زندگی در یک خانه هوشمند

کاهش مصرف انرژی

این مورد می تواند یکی از نتایج مفید هوشمندسازی در ساختمان باشد که شما را شگفت زده کند. اغلب در ساختمان های اداری و حتی محیط خانه وسایلی وجود دارند که بی دلیل برای مدت زیادی به مصرف انرژی ادامه می دهند.

به عنوان مثال چراغ های خانه را در نظر بگیرید. زیاد پیش می آید که بعد از خروج از قسمت خاصی از خانه، مخصوصاً اگر مساحت منزل شما زیاد باشد، خاموش کردن چراغ ها یا کم کردن شدت گرمایش و سرمایش فراموش می شود.  اگر محیط زندگی شما دارای سنسورهای کافی باشد، با تشخیص حضور افراد در هر بخش، نحوه تولید نور یا تهویه بهتر اداره می شود.

یا در یک اداره، وقتی کارکنان دفتر کار خود را ترک می کنند، مثلاً برای صرف نهار، به مدت زیادی همه ی لوازم مربوط به نور و تهویه بدون کاربرد، روشن باقی می مانند. یک ساختمان هوشمند می تواند حضور افراد در بخش های مختلف را تشخیص دهد و متناسب با یک برنامه اقدام به صرفه جویی در انرژی بکند. اغلب دیده می شود برای ساختمان های بزرگی که اصول مصرف بهینه انرژی در آن ها رعایت نمی شوند، همین صرفه جویی به عنوان یکی از نتایج هوشمندسازی ساختمان می تواند بعد از گذشت یک بازه زمانی، هزینه مجهز کردن را به شما برگرداند.

نیاز به اداره هوشمند برای افزایش بهره وری

امنیت و ایمنی

در کودکی، برای من همیشه سیستم امنیتی متصل به اداره پلیس در بانک ها ابداعی هوشمندانه و جذاب به نظر می آمد. مورد دیگر سیستم اطفای حریق در ساختمان های بزرگ است. قطعاً همه تصدیق می کنیم که وجود مواردی اینچنین در هر ساختمانی، امکانی تکرارنشدنی است. اگر ساختمانِ اداری شما پر از اسناد و اطلاعات مهم است، یا در خانه اسناد و پول نگاه داری می کنید، شب هنگام یا وقت سفر، ذهن شما نخواهد توانست نگرانی سرقت و آسیب را کتمان کند. حال فرض کنید یک هوش مصنوعی با دوربین و سنسور به صورت تمام وقت، کنترل محیط و چک کردن عملکرد دستگاه ها را بر عهده داشته باشد. این اطمینان نتیجه ی هوشمندسازی ساختمان است.

سیستم اطفای حریق هوشمند

و باز هم هوشمندسازی ساختمان

سعی کردیم اهم نتایج مفید هوشمندسازی ساختمان را برایتان شرح دهیم. اما با کمی تعمق، مشخص خواهد شد که آنچه گفتیم همه چیز نیست. یک خانه ی هوشمند خواه ناخواه باعث پرستیژ بسیار بالایی برای ساکنین می شود. حتی الان هم دیگر یک ساختمان بدون هوشمندسازی نمی تواند لوکس در نظر گرفته شود، چه رسد به آینده نزدیک.

نیاز به هوشمندسازی برای پرستیژ خانه

مورد دیگر تکنولوژی های جدید و زیاد شدن امکانات پیچیده زندگی در طول زمان است. قبلاً هر خانه با چند بخاری یا یک پکیج بدوی گرم میشد، اما از کجا معلوم در آینده، پیشرفت تکنولوژی چه قدر لوازم بهینه اما پیچیده برای گرمایش و سرمایش به زندگی ما اضافه کند. با ازدیاد گزینه های رفاهی، کنترل کردن همه ی آن ها با هم، زمانگیر و برای یک زندگی پر مشغله کاری غیر ممکن است. این یعنی ناتوانی در استفاده از ملزومات اولیه زندگی. هوشمندسازی ساختمان به همراه چشم انداز درخشان هوش مصنوعی، بخش گریز ناپذیر آینده نسل بشر است.

سوالات متداول هوشمندسازی ساختمان

هزینه هوشمندسازی ساختمان چه قدر است؟

مقدار پولی که شما برای هوشمندسازی ساختمان مسکونی خود هزینه می کنید، در مقابل منافع آن اغلب قابل اغماض است. با این حال مبلغ نهایی بستگی زیادی به تعداد سنسور و کیفیت تجهیزات شما باز می گردد. همین طور شرکت های مختلفی این تجهیزات را تولید می کنند که بسته به برند مورد نظر شما هزینه تغییر پیدا می کند. با این حال یک فقره صرفه جویی در انرژی می تواند در طولانی مدت برای برگشت پول شما کافی باشد.

آیا می توان تجهیزات صوتی و تصویری در خانه را هوشمند ساخت؟

یکی از موارد پرکاربرد هوشمندسازی مربوط به همین مورد است. امروزه تجهیزات صوتی تصویری توسط گوشی موبایل و یا حتی با صدای فرد کنترل می شود.

فایده هوشمندسازی ساختمان در چیست؟

از جمله نتایج مفید هوشمندسازی ساختمان، جدا از امکانات رفاهی گسترده، صرفه جویی در انرژی و بهبود ایمنی ساختمان است.

#دکوراسیون داخلی
0 ШШІ 0 ШШЫЊ
amini

amini / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

ali amini

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت