بلاگ /

طراحی نمای رومی

طراحی نمای رومی

اگر در شهر تهران جایی بایستید که به بخش های شمالی آن دید دارد، به وضوح ساختمان های پرتعدادی خواهید دید که از یک سبک مشترک در نمای خود بهره می برند. سبک رومی به عنوان زیر مجموعه ای از معماری کلاسیک، مدتیست که داخل کشور، متقاضیان و طرفداران زیادی پیدا کرده است. به مرور استفاده از طراحی نمای رومی ، به قسمتی جدا نشدنی از یک ساختمان لاکچری تبدیل می شود. دلیل آن هم مشخص است. سبک رومی پیام عظمت، قدرت و ثروت را به مخاطبان ارسال می کند. زیبایی، جزئیات و تکلف موجود در این سبک، ناخواسته پیش انگاره های شما راجب ساکنین و صاحبان ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

طراحی نمای رومی برای ساختمان

بدانید

سبک نمای رومی برخاسته از معماری دوران روم باستان با المان های مخصوص خودش یکی از زیرشاخه های معماری کلاسیک اروپاست. امپراتوری روم باستان که سالیان زیادی قدرت بلامنازع در غرب اوراسیا بوده، طی چند صد سال ساخت و ساز بناهای باشکوه، طراحی نمای رومی دارای اسلوب و قاعده شده و هم اکنون در سراسر جهان بناهایی لاکچری بر این اساس ساخته می شوند.

المان ها و مفاهیم طراحی نمای رومی

مانند هر سبک معماری دیگری ویژگی های مشخصه ای برای سبک رومی وجود دارند که در تلاش اند مفاهیم پشت سر اشکال را بیان کنند. در ادامه چند مثال از مهمترین المان های مربوط به طراحی نمای رومی را می شماریم:

ستون های کوتاه و بلند: در سبک معماری رومی از ستون های با سطح مقطع دایره ای به وفور استفاده می شود. ورودی ساختمان در این نما از دو یا تعداد زوج ستون در دو طرف راهرو تشکیل شده. از گذشته های دور برج و بناهای مرتفع نماد قدرت و ثبات بوده. این المان از بخش های حذف نشدنی نمای رومی است. هر چند ممکن است در تراش و شکل قاعده ستون تغییر ایجاد شود.

طرح های مختلف برای ستون نمای رومی ساختمان

کتیبه و مجسمه: در بسیاری از نماهای سبک رومی، مخصوصاً بهترین ها، کتیبه، سنگ نوشته و مجسمه مرمرین زیبایی و هنر را در ساختمان به اوج می رسد. البته امروزه بیشتر از مصالحی مثل سیمان یا مصالح مصنوعی برای ساخت مجسمه و کتیبه استفاده می شود و تراش دادن سنگ کمتر رواج دارد.

یک المان معروف در طراحی رومی، وجود مجسمه است

گنبد: از جمله ی المان هایی که در سبک های مختلف معماری وجود دارد، ساخت گنبد در بناست. در معماری رومی هم گنبد در اندازه های خیلی بزرگ یا کوچک حضور دارد. امروزه در ساختمان های مرتفعی که از طراحی نمای رومی استفاده می کنند، یک گنبد به عنوان بام ساختمان مرسوم است.

قرینه بودن: تقارن مفهومیست که بخش از دوران باستان نقش زیادی در زیبایی شناسی ذهن انسان ها داشته و الان هم دارد. هر چند اصول تقارن هندسی در سبک های مدرن و پست مدرن کمتر رعایت می شود، در سبک رومی این ویژگی حضور دائمی دارد.

رنگ روشن: مصالح، اعم از سنگ و سیمان، در سبک رومی باید در یک طیف خاصی از رنگ بندی قرار بگیرند. رنگ های روشن بین سفید تا کرم قالب اصلی رنگ بندی برای طراحی نمای رومی است.

مصالح ساختمانی برای سبک رومی نما

در گذشته های دور غالب ساختمان های سبک رومی با سنگ ساخته می شدند. با این حال امروزه با توجه به عوامل گوناگون مثل ایمنی، ارتفاع و قیمت، سنگ یکی از گزینه هاست. گزینه دیگر استفاده از سیمان سفید است.

سنگ

همانطور که گفتیم از گذشته تا الان از سنگ در ساخت نما، در هر سبکی استفاده می شده. در ایران به دلیل وفور معادن سنگ تراورتن، بیشتر از این نوع مصالح استفاده می شود. رنگ سنگ تراورتن و استحکام آن ویژگی های مناسبش برای ساخت نمای ساختمان به سبک رومیست. نوع دیگر سنگ که در سبک مورد نظر ما بیشتر استفاده می شود، مرمر است. مرمر مخصوص ساخت مجسمه و البته نمای ساختمان هاست. به عنوان مثال نمای تاج محل، بنای تاریخی معروف در هند با استفاده از آن ساخته شده.

سنگ تراورتن به عنوان مصالح طراحی نمای رومی

سیمان

از نوع سفید آن برای ساخت بناهای به سبک رومی استفاده می شود. توجه داشته باشید که به طور کلی هزینه ساخت نما با سیمان از مدل سنگی آن کمتر است. به همین دلیل هر روزه متقاضیان بیشتری پیدا می کند. با این حال ساخت نمای سیمانی چند دشواری دارد. قسمت اول آن نیاز به تیم حرفه ای و کارکشته است، چون ساخت نمای رومی با استفاده از سیمان سخت تر از سنگ است. دشواری دیگر هم در ماندگاری آن است. اساساً بنای سیمانی به اندازه سنگ دوام و پایداری ندارد.

یک ساختمان لاکچری در تهران با نمای رومی

هزینه های طراحی نما به سبک رومی

جدا از طراحی، ساخت قسمت های مختلف نما و اجرای آن در محل بخش های مختلف قیمت نمای ساختمان به سبک رومی را تشکیل می دهند. البته گفتیم که ساخت نمای رومی با استفاده از سیمان ارزان تر در می آید. در گروه آریانا عمران ما آمادگی طراحی و اجرای نمای ساختمان در سبک های مختلف، با توجه به خواسته و شرایط شما را داریم. پیشنهاد ما مشورت گرفتن از کارشناسان گروه آریانا عمران است، پیش از تصمیم گیری نهایی. کافیست با ما تماس بگیرید تا به صورت رایگان از مشورت حرفه ای ها مشورت بهره مند شوید.

سوالات پرتکرار طراحی نمای رومی

آیا نمای رومی و کلاسیک یکی هستند؟

خیر، البته با توجه به شباهت های زیادی که در ساختمان های کشورمان به یکدیگر وجود دارد، می شود این دو را یکی گرفت.

مصالح مورد استفاده در طراحی نمای رومی ساختمان کدامند؟

در ساخت نمای رومی ساختمان غالباً از مصالح سنگ، مثل مرمر و تراورتن و سیمان سفید استفاده می شود. هزینه کار با سیمان سفید کمتر است اما در مقابل دوام و کیفیت نمای سنگی بیشتر خواهد بود.

المان های معروف نمای رومی ساختمان چه هستند؟

در طراحی نمای ساختمان به سبک رومی، وجود ستون ها، گنبد، مجسمه و کتیبه، قرنیز و قرینگی نما از ابتدایی ترین اصول و المان ها هستند

0 ШШІ 0 ШШЫЊ
amini

amini / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

ali amini

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت