بلاگ /

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

طراحی نما

پیش آمده است که موقع تماشای ساختمان ها از پشت شیشه تاکسی یا قدم زدن در پیاده رو ها، بدون دانسته قبلی تنها بر اساس نمای ساختمان اقدام به قضاوت راجب درون آن ها بکنید. ساختمانی که نمای آجری ساده و قدیمی دارد را بدون کیفیت دانسته و داخل آن را ندیده، نپسندید. در عوض یک گالری یا ساختمان تجاری با طراحی نما زیبا را پر از مغازه های اصیل و اجناس با کیفیت تصور کنید اما پاساژهای قدیمی تر را دلخواه خود ندانید. مثال ها برای ارتباط محکم بین نمای ساختمان و پیش فرض های ما راجب داخل آن از این مقدار هم فراتر می رود. این است که سازندگان در دنیای امروز که نمایش بسیار اهمیت پیدا کرده، باید بر اساس کاربری ساختمان خودشان، فکر جدی و ایده مناسب برای نما داشته باشند. شما می توانید برای طراحی نما ساختمان خود از مشاوران شرکت آریانا عمران کمک بگیرید.

طراحی و اجرای نمای ساختمان

 

اصول کلی طراحی نمای ساختمان

برای گرفتن بهترین نتیجه از هر کاری که پیچیده و تکنیکی است، نیاز به رعایت اصول داریم. طراحی موفق نمای ساختمان هم از این قاعده مستثنا نیست. در ادامه مهمترین بخش هایی که باید در ذهن شما به عنوان سازنده ی ساختمان در نظر گرفته شود را یادآوری می کنیم.

مفهوم و سبک طراحی نما

بهتر است ایده مان دارای مفهوم و هدفی باشد. اینکه بدانیم چه چیزی از ساختمان ما باید نمایش داده شود. چه چیزی برای کاربران ساختمان بیشتر اهمیت دارد. در آینده چه کسانی با چه روحیاتی قرار است مدام از ساختمان استفاده کنند. به عنوان مثال یکی از سبک های طراحی که در حال حاضر بیشتر استفاده می شود، سبک رومی است.

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان

 

این نما بیشتر برای ساختمان های تجاری و مسکونی لوکس استفاده می شود. حال آیا ممکن است علاقه داشته باشیم آن را برای ساخت یک مدرسه استفاده کنیم؟ در عوض برای طراحی نمای یک مدرسه تلاش می شود با رنگ های شاد و مصالح زنده تر، به علاقه دانش آموزان برای حضور در محیط افزوده شود. این بار هم ما قرار نیست از همین سبک برای طراحی نمای  یک شرکت بزرگ با مشتریان شیک استفاده کنیم.

خلاصه مطلب این است که مانند هر بخش دیگر ساختمان سعی کنید قبل از اقدام به طراحی نما و یا سفارش ساخت آن، فکر کنیم که در نهایت مطلوب ما چیست.

تناسب نما با کاربری ساختمان

این بخش به شکلی زیرمجموعه ی مورد قبلی است.  تناسب نما یعنی هر مفهوم و ایده ای هم قرار نیست پیاده سازی شود. ایده شما باید به کاربری ساختمان ربط داشته باشد. مثلاً نمای بتن و سرامیک بیشتر درباره ی ساختمان های دولتی استفاده می شود. اگر قصد شما استفاده از چنین رنگ آمیزی و مصالح مرده ای باشید، شاید طراح شما پیشنهاد استفاده از شیشه یا افزونه های دیگر را می دهد به جای بتن و سنگ.

تناسب نما با ساختمان های اطراف و بافت شهری

شما به عنوان سازنده یا مالک ساختمان خود باید به این نکته توجه داشته باشید که سازه ی شما یک جزء از کل است و در طراحی نمای آن باید به آنچه در اطراف می گذرد هم فکر کنید. در یک محله با انبوه ساختمان های تجاری که نمای شیشه ای دارند، یک ساختمان با نمای آجری اصطلاحاً دل را می زند. به عنوان مثال دیگری، طراحی نمای مینیمال را در نظر بگیرید. با وجود تمام زیبایی ها و جذابیت هایی که طراحی مینیمال و مدرن دارد، استفاده از آن در یک کوچه پر از ساختمان های مسکونی لوکس که از سبک رومی استفاده کرده اند، تنها می تواند گاو پیشونی سفید محله باشد.

طراحی نمای مینیمال و مدرن

 

علاوه بر اینکه طراحی هماهنگ با ساختمان های اطراف در زیبایی و پرستیژ ساختمان تاثیر گذار است، باعث می شود قواعد شهرداری هم رعایت شوند. در اصل شما نیاز دارید از کمیته نما در شهرداری تهران مجوز های مربوطه را دریافت کنید. پس این هماهنگی ارزش زیادی خواهد داشت.

به دلیل وجود همین جزئیات است که همواره پیشنهاد می کنیم در تصمیم گیری پایانی، تنهایی عمل نکنید و به اندازه کافی مشاوره بگیرید. با اینکه در نهایت برای کیفیت لازم حتماً باید طراحی جزئیات را به طراح نما بسپارید، خواسته شما از معمار هم جایگاه خاص خود را دارد.

مصالح مورد استفاده و اجرای نما

در وهله اول باید شرایط اقلیمی منطقه را در نظر بگیرید. به شدت بارش، وضعیت کلی دما و حوادث غیرمترقبه احتمالی توجه داشته باشید. در یک منطقه زلزله خیز بهتر است در طراحی نما کاملاً به شیشه تکیه نکنید. مورد دیگر در نظر گرفتن نمای ساختمان نه فقط به عنوان جزء نمایشی آن، بلکه به عنوان یک پوستین برای بخش داخلی است. در این صورت علاقه مندید که برای کاهش مصرف انرژی از مصالح عایق استفاده کنید. مثلاً اگر ساختمان شما مسکونی باشد، استفاده از شیشه جدا از ملاحظات حریم خصوصی، اصلاً برای آسایش شما بهینه نخواهد بود.

نمای شیشه ای برای ساختمان

 

مورد آخر هم درباره ی اجرای نماست. توجه داشته باشید که طرح شما و در نتیجه مصالح مورد نیاز شما با مواد سازنده ی خود ساختمان هماهنگی داشته باشد. این تناسب یعنی امکانات کافی برای اتصال نما به اصل ساختمان وجود دارد. به عنوان مثال سرامیک یکی از مصالح در ساخت نمای ساختمان است که به راحتی جذب سازه ی اصلی نمی شود و گذر زمان می تواند آن را از ساختمان جدا کند. از طرفی اما نمای آجری به این دلیل که بخشی از خود ساختمان است، یا نمای بتنی، مقاومت خوبی در مقابل خراب شدن دارند.

نمای آجری ساختمان

 

برای طراحی نمای ساختمان دقیقاً چه کنیم

ایده پردازی و هدف کلی طراحی نمای ساختمان قطعاً به سلیقه سازنده ی آن معلوم می شود، اما پیچیدگی جزئیات و امکانات امروزی به قدریست که استفاده شما از طراحان متخصص را ناگریز می کند. بعد از اینکه مشخص کردید که مردم باید چه چیزی را از ساختمان و سازنده با دیدن نمای ساختمان متوجه شوند، باقی طراحی و اجرای پروژه را به گروه آریانا عمران بسپارید. اینجا ما آماده ایم مشاوره، طراحی و اجرای حرفه ای کار شما را بر عهده بگیریم تا با خیال راحت نتیجه دلخواهتان حاصل شود.

طراحی نمای ساختمان

هزینه ی طراحی نما

یکی از مسائلی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند مسئله هزینه های طراحی نما است. این مسئله به نوع طراحی، متراژ نمای ساختمان شما و... بستگی دارد که شما باید آنهارا در نظر بگیرید. مسئله دوم این است که انجام طراحی نما علاوه بر زیبا کردن محله و البته خود ساختمانتان، موجب بالاتر رفتن ارزش مالی ساختمان شما می شود که درنتیجه در آینده اگر قصد فروش واحد های خود را داشتید، سود بسیار زیادی کسب کنید. در نتیجه هرچه نمای ساختمان شما شیک تر و خاص تر باشد، قیمت ساختمان شما بالاتر خواهد بود.

سوالات متداول طراحی نما

تاثیر نمای ساختمان بر داخل آن در چیست؟

علاوه بر اینکه نمای ساختمان می تواند یک عایق بندی مناسب برای صوت و انرژی باشد، تصور کلی خریداران، ساکنین، کارکنان و مراجعه کنندگان راجب داخل ساختمان، ابتدای امر تابعی از نمای بیرونی می باشد.

از چه مصالحی برای اجرای نمای ساختمان استفاده کنیم؟

این مورد بستگی زیادی به ایده و کلیت ساختمان شما دارد. انواع مصالح از جمله آجر، شیشه، سنگ، کامپوزیت آلومینیوم، سرامیک و غیره می توانند انتخاب شما باشند.

از کجا یک طراح نمای حرفه ای ساختمان پیدا کنیم؟

گروه آریانا عمران مجموعه از افراد متخصص و متعهد است که آمادگی انجام انواع عملیات ساختمانی از جمله طراحی نما و اجرای آن را دارد. کافیست با ما تماس بگیرید تا از همه ی جوانب کار آگاه شوید.

 

0 ШШІ 0 ШШЫЊ
مدیرکل

مدیرکل / ЩЩЫЊШіЩШЇЩ

شرکت معماری دکوراسیون آریانا عمران فعالیت خود را با نگاه به الگوی مبتنی بر آرامش در زمان و پیشرفت در فضا آغاز کرده و در این مسیر از همراهی کارفرمایان متعددی بهره مند بوده که ماحصل آنها طراحی ، نظارت و اجرای بیش از صد پروژه معماری و دکوراسیون داخلی میباشد

دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت