خدمات /

طراحی نما

طراحی نما

امروزه یکی از مهمترین اجزاء یک ساختمان و یا ویلا، طراحی نما آن می باشد که بهتر است توسط یک شرکت با تجربه انجام شود. بسیاری از ساختمان ها هستند که از نمای داخلی بسیار زیبایی بهره مند اند، اما نمای خارجی مطلوبی ندارد، همین دلیل موجب می شود تا افراد از خانه خود دلزده و همچنین آن خانه به سختی فروش رود.

به همین دلیل است که طراحی نما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و توصیه می شود تا حتما این طراحی توسط افراد متخصص صورت گیرد.

مزایای طراحی نما اصولی در ویلا و ساختمان

اگر وظیفه طراحی و اجرای نمای ساختمان و ویلای خود را به یک شرکت متخصص مانند آریانا عمران بسپارید، مزیت های بسیار زیادی برای شما خواهد داشت، از جمله موارد زیر:

_یک نمای اصولی با مصالح با کیفیت موجب می شود تا هوا به صورت آزادانه در تمامی نقاط ساختمان شما در گردش باشد و از ایجاد رطوبت در بافت ساختمان جلوگیری کند.

_جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و یا باران به داخل ساختمان

_عمل کردن به عنوان یک سپر در مقابل اتفاقات ناگوار که ممکن است به ساختمان شما برخورد کند.

_ایجاد یک عایق صوتی بسیار کارآمد که از آمدن سر و صدای اضافی به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

_وجود نما موجب می شود که در فصل زمستان و یا تابستان دمای محیط بیرون به داخل نفوذ نکرده و موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

_وجود یک نمای اصولی و زیبا موجب می شود تا ساختمانتان اصالت داشته و همچنین موجب می شود تا ارزش مادی ساختمان تان بیشتر شود.

بررسی سبک های مختلف برای طراحی نما ویلا و ساختمان

مانند بسیاری دیگر از انواع هنر، مثل نقاشی و موسیقی، رشد و پیشرفت طراحی نمای ساختمان، باعث تولد سبک ها و روش های طراحی نما شده است. منظور این است که به خاطر عمیق شدن طراحان قبلی در کار و آفریدن آثار بهتر و بهتر به مرور، روش های فردی به سبک های گروهی تبدیل شده اند.

بعضی از این شیوه ها به دوران باستان برمی گردند، به عنوان مثال سبک معماری کلاسیک و مخصوصاً رومی. بعضی هم طول عمر زیادی ندارند و بعد از تحولات چند دهه ی گذشته در اروپا و آمریکا متولد شده اند، مانند سبک معماری مدرن. قصد داریم این لیست را به همراه مختصر توضیحی برایتان معرفی کنیم تا در مسیر ایده پردازی و انتخاب با قدرت بیشتری حرکت کنید.

بررسی سبک کلاسیک برای طراحی نما

این روش در اصل نوعی سبک در معماری است و فراتر از طراحی نمای ساختمان می رود. آثار تاریخی بسیاری را می توان در اروپا یافت که بر پایه همین روش ساخته شده اند.

ویژگی اصلی سبک کلاسیک، تلاش طراح و سازنده برای تفاخر و جلب نظر بالا به پایین است، چه برای مدت طولانی این سبک مخصوص ساختمان های حکومتی و پادشاهی بوده است. وجود کتیبه و مجسمه و ستون و سنگ تراشی از  جمله المان های اصلی در سبک طراحی نمای کلاسیک ساختمان است.

ساختمان با طراحی نمای مدرن

از این سبک در نمای اداری و مسکونی می شود استفاده کرد، با این حال پیشنهاد می شود که برای ساختمان اداری خود، ابتدا به حوزه کاری خود بیاندیشید، شاید سبک مدرن بیشتر مورد پسند شما باشد.

وجود شاهکار با سبک مدرن در طراحی نمای ساختمان

سبک مدرن معماری در بعضی المان ها نقطه مقابل سبک کلاسیک است. این سبک هنوز به شدت دنبال ایجاد زیباییست، اما آن را در سادگی و قابل فهم بودن می بیند. به جای طرح مجذوب کننده به صورت بالا به پایین، سبک مدرن طراحی نما زیبایی را برای همگان در یک سطح درخواست می کند.

طراحی نمای مدرن برای ساختمان مسکونی

وجود خطوط صاف و ساده، دوری از تزئینات مرسوم در سبک کلاسیک و استفاده از متریال گوناگون به جای اکتفا به سنگ از المان های مشخص برای سبک مدرن است.

طراحی نمای ساختمان به سبک رومی چه مزیت هایی دارد؟

این سبک اصولاً زیرمجموعه ای از سبک کلاسیک محسوب می شود. ساختمان هایی با ستون های استوانه ای و بلند به همراه سر ستون و نرده های سنگی، همگی بر اساس همین سبک معماری ساخته شده اند.

ساختمان کنگره آمریکا با طراحی نمای رومی نئوکلاسیک

مصالح مورد استفاده در طراحی نمای ساختمان باید چگونه باشند؟

برای طراحی نما در یک ساختمان از مصالح و مواد مرغوبی باید استفاده کرد. بکار بردن مصالح مرغوب و با کیفیت، نه تنها در عمر و دوام ساختمان و نمای آن موثر است. بلکه هزینه های بازسازی و نوسازی را نیز در آینده کاهش می دهد.

برای اتصال مصالح به نما و برای اجرای نما می توان از ملات ماسه سیمان استفاده کرد. اجرای این روش در عین این که محکم است، مقداری آهسته و کند پیش می رود. هم چنین باید توسط افراد متخصص انجام شود تا نمای خوبی در نتیجه کار حاصل شود.

>چنانچه در طراحی و اجرای نما، از روش اجرای نمای خشک استفاده شود. بدین معنی است که برای اتصال نما و مصالح از پیچ و مهره استفاده می شود. این روش هم باید توسط افراد ماهر و متخصص این حوزه انجام شود

استفاده از چسب، یکی دیگر از روش های اجرای نما  و اتصال آن است. برای استفاده از چسب و طراحی نما به این روش هم باید از متخصصان کمک گرفت چرا که در صورت بی دقتی در این کار و اجرا نشدن آن به شیوه ی درست، ممکن است آب به داخل مصالح نفوذ کند.

نمای کامپوزیت چیست و بررسی ویژگی آن

ورقه های کامپوزیت هم در طراحی نمای ساختمان استفاده می شوند. این کامپوزیت ها از تنوع زیادی برخوردار هستند. با وجود وزن کمی که دارند، در مقابل رطوبت و حرارت، مقاوم هستند. همچنین در رنگ های مختلفی قابل تهیه هستند. کامپوزیت لانه زنبوری یکی از انواع محبوب طراحی نما به سبک کامپوزیت است. این نوع کامپوزیت ها به دلیل عایق بودن در برابر حرارت و صوت و همچنین قابل شست و شو بودن، گران قیمت نیز هستند. اما برای طراحی نمای مدرن و زیبای بیرون ساختمان بسیار گزینه مناسبی هستند.

نمای آجری چه ویژگی هایی دارد

طراحی نما به روش آجری، یکی دیگر از طراحی های محبوب برای نمای خارج ساختمان می باشد. نمای آجری یک جور نمای قدیمی و باستانی به شمار می آید. آجرهای مورد استفاده در طراحی نما نسوز هستند و در شکل ها و ابعاد مختلف در بازار یافت می شوند. آجر ها طول عمر و دوام زیادی دارند. آجر ها نسبت به حرارت و صوت ویژگی عایقی دارند و مصرف انرژی را بهینه می کنند. برای اجرای نما با آجر، طرح هی مختلفی مانند آجر حصیری، طرح چوب و... یافت می شود. همچنین رنگ های گوناگونی دارند اما بسته به بافت موقعیت ساختمان و ضوابط موجود نمی توان آنها را به هر رنگی در آورد. 

مزایای نمای شیشه ای برای ساختمان و ویلا

این گونه از نمای ساختمان سال هاست که در اقصا نقاط جهان برای بناهای تجاری و برج های بلند استفاده می شود. یک روش دیگر برای استفاده از شیشه، تلفیق آن به عنوان متریال دیگر با سبک مدرن طراحی نماست. همراه چوب، فلز و سرامیک، استفاده از شیشه می تواند زیبایی فوق العاده ای برای ساختمان ایجاد کند.

جمع بندی درباره طراحی نمای ویلا و یا ساختمان

طراحی نما، مهم ترین رکن ساخت ویلا و یا ساختمان می باشد. طراحی نما باید به گونه ای انجام شود که هم نمای بیرونی ساختمان زیبا باشد و هم نمای داخلی جذابی داشته باشد. بهره مند شدن از نمای اصولی در ساختمان علاوه بر زیبایی و جذابیت مزایای دیگری هم دارد. نمای ساختمان شما باید متناسب با سلیقه تان کلاسیک، مدرن یا شیشه ای و انوع دیگر طراحی شود. شما میتوانید با خیال راحت صفر تا صد طراحی نمای خود را به مشاوران و طراحان گروه آریانا عمران بسپارید تا طبق سلیقه شما ساختمانتان را طراحی کنند.  

سوالات متداول
 1. طراحی نما به چند سبک قابل اجراست؟
  طراحی نمای کلاسیک، رومی، مدرن و شیشه ای چند نوع از نماهای قابل اجرا می باشد.
 2. طراحی نما اصولی چه مزایایی دارد؟
  جذابیت، جلوگیری از وجود گرد وغبار، ایجاد عایق صوتی و نمای زیبا از مزایای طراحی نما می باشد.
 3. نمای شیشه بیشتر در کدام ساختمان ها کاربرد دارد؟
  ساختمان های تجاری معمولا با نمای شیشه ای ساخته می شوند.
 4. هزینه های طراحی نما به چه صورت تعیین می شود؟
  هزینه های طراحی نمای ساختمان و یا ویلا توسط شاخص های مختلفی تعیین می شود، از جمله سبک مورد نظر، متراژ، متریال مورد استفاده و... .
   
دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت