خدمات /

طراحی و اجرای ویلا

طراحی و اجرای ویلا

ویلا امروزه بخش مهمی از تفریحات زندگی ما را تشکیل می دهد. سبک زندگی شهری و محدودیت های آن، شلوغی و دوری از طبیعت سالم، باعث می شود برای گذراندن اوقات فراغت خود، تا جای ممکن از شهر دور شویم. انتظاراتی که امروزه از ویلای خود داریم به همراه ایده آل هایمان برای کیفیت زندگی، باعث می شوند که بیشتر به فکر ساخت ویلا ارزان و یا طراحی ویلا به صورت صفرتا صد بر اساس سلیقه خودمان باشیم.

 

طراحی و اجرای ویلا بر اساس دلخواه خودمان هم جزئیات و اصولی دارد که همیشه باید گوشه ذهنمان حضور داشته باشند. در ادامه سعی می کنیم فضای ذهن شما را با این همه جزئیات آشناتر کنیم تا قبل از سفارش طراحی و ساخت، تصور بهتری از خواسته های خود داشته باشید.

پلان طراحی ویلا

ایده آل ها برای طراحی ویلا منحصر به فرد!

پیش از هر اقدام جدی، مهم ترین قسمت، تعیین دقیق اهدافمان از داشتن ویلاست. این که چرا و با چه کاربردی می خواهیم ویلا داشته باشیم. بعضی افراد تنها می خواهند پول نقد خودشان را تبدیل به ملک بکنند و داشتن ویلا را به صرفه می بینند، یا زمین خوبی در منطقه خوش آب و هوا دارند و تنها به دنبال پر کردن آن هستند.

استخر از جمله آپشن های محبوب در ساخت ویلاست

اما بعضی از افراد تصوری کامل از آینده ی سازه ی خود دارند. تفریحات ایده آل، امکانات برای خانواده، مهمانی همراه دوستان، دوری از شلوغی و قرار گرفتن در یک محیط سالم و دنج. وقتی هر کدام از موارد بالا هدف قطعی باشد، می توانید کار جدی را شروع کنید، در حالی که اطمینان دارید در پایان به خواسته قلبی خود می رسید. به همین دلیل پیش از سفارش طراحی سعی کنید آینده را در ذهن خود بسازید.

انتخاب بهترین سبک برای اجرا و طراحی ویلا

بعد از اینکه ایده کلی را پیدا کردید، دنبال نمونه بگردید. دیدن نمونه های متنوع از سبک های معماری و ویلاسازی کمک بزرگی خواهد بود. شما می توانید به راحتی یک طراح ویلای حرفه ای در سایت آریاناعمران پیدا کنید که همه چیز را خودش پیش بینی کند، اما ذهن شما وقتی راضی به نتیجه کار می شود که بداند در جزئیات هم سلیقه خود را به کار برده اید. به همین دلیل بهتر است بدانید بقیه افراد برای اجرا و طراحی ویلا چه ابتکاراتی به خرج داده اند.

امروزه در طراحی ویلا ها چند سبک پرکاربرد و جذاب بیشتر از بقیه مورد اقبال قرار گرفته اند. برای آشنایی بیشتر شما، چند مورد را به اختصار توضیح می دهیم. با این حال شما به راحتی می توانید برای اجرا و طراحی ویلای خود با گروه آریاناعمران تماس بگیرید تا از جزئیات بسیار دیگر آگاه شوید.

مقایسه سبک مدرن و مینیمال برای طراحی ویلا

ویژگی برجسته ای که در هر دو سبک دیده می شود، تلاش برای حفظ سادگی نما و داخل ویلاست. در هر دو سبک تزئینات اضافه دیده نمی شوند. رنگ غالب در سبک مدرن، رنگ های خنثی می باشند. در سبک مینیمال اکثراً رنگ های روشن اسفتاده می شود. در هر دو شیوه تلاش می شود با استفاده از احجام و اشکال بی تکلف مثل مکعب و خطوط مستقیم، نمایشی متناسب با ذهن انسان های امروزی ایجاد شود.

ویلا به سبک مدرن

توجه به فضاهای باز و کاربردی و استفاده کمتر از دیوار های جدا کننده ویژگی دیگر این نوع از طراحی خانه و البته ویلاست. مصالح غالب در این سبک از ویلا، بتن ، شیشه و چوب است.

طراحی و اجرای ویلا در سبک کلاسیک

این نوع ساختمان سازی به نوعی اقتباس از خانه های با شکوه اروپاییست. ویلا هایی که اکثراً در چند طبقه ساخته می شوند به همراه ستون ها و سرستون های پر از تزئینات مختلف. تعداد زیاد اتاق و البته طراحی دکوراسیون داخلی رسمی از دیگر ویژگی های اجرا و طراحی ویلا به سبک کلاسیک است. مصالح غالب در این سبک از ویلاسازی، سنگ است. به همین دلیل ممکن است اجرای نما در این سبک هزینه بیشتری در بر داشته باشد و زمان بر انجام شود.

طراحی نمای کلاسیک برای ویلا

اهمیت زمین، برای ساخت ویلا

موردی که در کلیات و جزئیات اجرا و طراحی ویلا بسیار تاثیرگذار است، زمین آن می باشد. زمین بر مساحت ویلا، امکانات اضافه، دسترسی های ویلا و دنج بودن آن مستقیماً اثر می گذارد. موقعیت زمین باید به اندازه کافی به اماکن عمومی و خدماتی نزدیک باشد. از طرفی دوری از شلوغی، آلودگی صوتی و غیره بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل سعی کنید در انتخاب آن همه چیز را به خوبی تنظیم کنید. کاربری زمین شما، مساحتی که می توانید در آن ساخت و ساز انجام بدهید، عوارض و شیب زمین، جاده ها و مسیر های اطراف، همگی در طی زمان روی کیفیت استفاده شما از ویلا تاثیر می گذارد.

بررسی منابع مالی برای طراحی و اجرای ویلا

البته که میزان منابع مالی در اختیار برای انجام عملیات طراحی و اجرا اهمیت فراوانی دارد. با توجه به آن کیفیت و موقعیت زمین شما مشخص می شود. سبک کاری شما، گزینه های بیشتر برای ویلا مثل بخش های تفریحی و ورزشی، استخر و آلاچیق و بسیاری فضاهای خاص دیگر تابعی از میزان هزینه ایست که برای ساخت ویلایتان در نظر گرفته اید. همچنین در صورتی که زمین مورد نظرتان در منطقه خوبی می باشد اما مساحت بالایی ندارد، می توانید درباره ی ساخت ویلای دوبلکس فکر کنید.

بخش مهم دیگری که قبل از این کمی توضیحش دادیم، مصالح مورد استفاده است. برای ساخت اکثر ویلا ها بتن و آجر موارد پرکاربردی هستند، اما برای ساخت نمای ویلا مخصوصاً، شما نیاز به استفاده از مصالح دیگری مثل سنگ، شیشه، ترموود، سرامیک و غیره دارید، وابسته به سبک انتخابی خود برای ویلا.

مرحله بسیار مهم: اجرای ویلا

بعد از آنکه طراحی ویلا توسط یک مهندس مجرب با در نظر گرفتن سلایق شما به پایان رسید، زمان ساخت فرا می رسد. بسته به مساحت ویلا، کیفیت بستر زمین، تعداد طبقات ویلا و مصالح مورد استفاده اول از همه اقدام به گودبرداری و ساخت فوندانسیون می شود. سپس کار آرماتوربندی و بتن ریزی انجام می گیرد.

بتن ریزی برای ساخت ویلا از مراحل اولیه کار عمرانی است

طی چند مرحله بعدی کلیت ساختمان روی بستر بتنی ایجاد می شود. از این قسمت به بعد است که پلان های طراحی و آپشن های مورد نظر شما باید در نظر گرفته بشوند. طراحی اتاق ها و دیوارکشی، شکل و حجم تاسیسات وابسته به درخواست شما و پوشش سقف از جمله ی این موارد است. بعد از پایان این قسمت ها در داخل ویلا نوبت به نمای خارجی و دکوارسیون داخلی می رسد. با اینکه شاید به نظرتان بتوانید به تنهایی از پس انجام دکوراسیون داخلی بربیایید، اطمینان داشته باشید فایده حضور یک متخصص در کنار خود را خیلی سریع درخواهید یافت.

مزایای طراحی و ساخت باغ ویلا ارزان

مورد دیگری که شاید در ابتدای کار به ذهنتان نیاید امکان ساخت باغ ویلا ارزان به جای یک بخش مسکونی صرف است. باغ ویلا به شما امکان زندگی در محیطی رویایی با ویوی ابدی و دائمی را می دهد. حضور درختان پرتعداد میوه در اطراف محل سکونت فواید زیادی مخصوصاً بر روحیه ی شما و خانواده خواهد داشت.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که برای زمین های با مساحت زیاد در نواحی خوش آب و هوا، راجب ساخت باغ ویلا هم فکر بکنید. شما درون این نوع از ویلا ها می توانید همراه با خانواده و کودکان خود، آخر هفته ی بسیار دلنشینی را تجربه کنید. همچنین می توانید با قرار دادن یک آبنمای زیبا و دلنشین، لذت بسیار زیادی از ویلای خود ببرید، همانند وجود یک چشمه در کنارتان.

باغ ویلا دو تیر با یک نشان

بررسی یک نمونه طراحی و ساخت ویلا

در ادامه دعوت می کنیم که همراه ما، نمونه ای از ویلاهایی که توسط گروه آریاناعمران به کلی طراحی و اجرا شده را تماشا کنید. ویلای رویان که پلان ها و تصاویری از آن در ادامه می آید، مشخصاً طبق اصول ویلای مدرن طراحی شده و توسط سازندگان مجرب گروه ما به اجرا در آمده.

طراحی ویلا با فضاسازی به سبک مدرن چگونه است؟

قبل از اینکه وارد خانه شویم، توجه شما را به طراحی نمای ویلا جلب می کنیم. این طراحی همان طور که اشاره شد، به سبک مدرن انجام شده و ما تلاش کردیم که سادگی مدنظر کارفرما، در تمام جوانب حفظ شود. البته این توجه به سادگی، در نهایت با خلاقیت و نوآوری معمار در هم آمیخته، نتیجه آنکه نما بسیار زیبا ساخته شد. به انتخاب کارفرما از بین رنگ های مخصوص شیوه مدرن، ما از سفید و سیاه بیشترین استفاده را کردیم.

طراحی پلان نمای خارجی ویلا

البته تنوع متریال مورد استفاده در ساخت ویلا باعث شده که شما قسمت های جذاب دیگر از نظر طرح و رنگ داشته باشید، مثلاً در این سازه ترموود هم به کار رفته که نقش زیبای چوب را برای سقف تراس ایجاد کرده است.

طراحی و اجرای نمای خارجی ویلای مدرن

ساخت و طراحی ویلا به صورت دوبلکس انجام شده. طبق سلیقه کارفرما، طبقه بالا برای ایجاد محیطی مخصوص میهمانی و پذیرایی در نظر گرفته شد.

اضافه کردن میز بیلیارد به ویلای مدرن

همان طور که از تصاویر مشخص می باشد، نمی توان ساختمان را یک ویلا با مساحت بزرگ در نظر گرفت، با این حال هنر طراحان و دکوراتور های گروه آریاناعمران بوده که چندین المان با ارزش را در طبقه دوم ایجاد کردند بدون اینکه مساحت مفید آن تغییر چندانی داشته باشد.

تعبیه بار برای طراحی و اجرای ویلا

بهترین انتخاب ورزشی برای علاقه مندان، میز بیلیارد بود. تلاش کردیم که متناسب با مساحت ویلا و تعداد میهمانان احتمالی، اندازه میز را به درستی در نظر بگیریم. به علاوه چون محیط پذیرایی در طبقه بالا، دور از آشپزخانه ی اصلی قرار داشت، تصمیم گرفته شد که یک بار هم به این فضا اضافه شود.

تاثیر سبک مدرن طراحی فضای داخلی در ایجاد فضای کافی در ویلا

مشخص است که انتخاب سبک مدرن برای طراحی داخلی ویلا در آزادی عمل ما نقش بسزایی داشته. این سبک از وسایل تزئینی اضافه کاسته و برخی قسمت های بی کاربرد، مثل دیوارهای جداکننده را حذف می کند.

طراحی ویلا به سبک صنعتی

سبک صنعتی در معماری از عناصر مدرن که با عناصر قدیمی ترکیب شده اند به وجود می آید. این سبک به دلیل ظاهر خاص و منحصر به فردش بسیار پر طرفدار شده است. اساس این سبک مشخص بودن مصالح ساختمانی به کار رفته در ساخت ساختمان یا ویلا است. برای دکور کردن ویلا یا منزل یا محیط تجاری به این سبک نیز باید به این اصل توجه کنیم. این سبک مناسب مکان هایی با فضای مدرن و وسیع است. بهتر است این ساختمان ها را با سقف های بلند بسازیم. مصالحی که به وفور در این سبک میبینیم به صورت زیر است:

 • بتن
 • آجر
 • فلز
 • چوب

ویلا سبک صنعتی

یکی دیگر از ویژگی های بارز این سبک، نمایان بودن لوله و اتصالات است که حس صنعتی بودن فضا را به افراد القا می کند.

طراحی ویلا سبک پایدار

در طراحی به سبک معماری پایدار عوامل مختلفی نقش دارند که مهم ترین این عوامل اقلیم و آب هوای منطقه ای است که سازه در آن واقع شده است. این دو عامل اصول کلی طراحی را اجرای ویلا را در سبک پایدار معین می کند. توجه به این اصول اهداف اصلی معماری پایدر را محقق میکند. این اهداف عبارت اند از:

 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • افزایش عمر مفید ساختمان
 • استفاده از مصالح سازگار با محیط
 • احترام به طبیعت و استفاده حداکثری از آن بدون آسیب رساندن
 • تناسب میزان حرارت در فضای داخل سازه

ویلا سبک پایدار

این سبک معماری با توجه به هماهنگی زیادی که با محیط زیست اطراف دارد، نه تنها آسایش انسان را چندین برابر می کند، بلکه به حفظ انرژی و محیط زیست و منابع موجود در آن نیز توجه ویژه ای دارد. این موضوع باعث می شود ویلاهای این سبک بسیار کم هزینه تر و بسیار مقاوم تر باشند. برای طراحی ویلا در این سبک باید متناسب با آب و هوا، میزان بارندگی، شدت باد و  دیگر ویژگی های اقلیمی منطقه طرح مناسب را پیاده کرد. مثلا در مناطق گرمسیری با ایجاد فضا های خالی مانند گنبد ها، جریان باد داخل سازه را بیشتر می کنیم.  

فضا سازی و محوطه سازی ویلا

یکی از قسمت های پر اهمیت در طراحی و اجرای ویلا، فضا سازی آن است. بودن در فضای طبیعی و حتی انجام امور باغبانی تاثیر خیلی خوبی در روحیه افراد دارد. برای محوطه سازی باید به سبک کلی ساخت ویلا نیز توجه کنیم. فضا سازی باید علاوه بر هماهنگی با سبک کلی سازه، فضایی آرامش بخش و لذت بخشی را نیز برای ما فراهم کند. برای انجام محوطه سازی، استفاده از گیاهان مناسب با آب و هوا و اقلیم منطقه اهمیت دارد. همچنین برای انتخاب گیاهان باید به وضعیت خاک و آب برای آبیاری نیز توجه کنیم. نکته مهم دیگر در خصوص محوطه سازی، توجه به هدفتان از به ساختن محوطه است. آیا فقط می خواهید بهعنوان فضای باز و تفریحی از آن استفاده کنید؟ و یا می خواهید محلی برای پرورش گیاهان آماده کنید و به باغبانی بپردازید؟ پاسخ به این سوال نتیجه نهایی بهتری در محوطه ویلای شما خواهد داشت.

محوطه سازی و فضا سازی ویلا

امکانات تفریحی - رفاهی در ویلا

اگر می خواهید از ویلای تفریحی خود نهایت استفاده را ببرید، باید به امکانات رفاهی که در آن طراحی می کنید اهمیت بیشتری دهید. علاوه بر امکانات رفاهی اولیه مانند تعداد اتاق خواب ها یا وجود آب آشامیدن و برق و گاز، دسته ی دیگری از امکانات هستند که بیشتر جنبه تفریحی دارند. برای مثال وجود استخر یا جکوزی از جمله امکانات تفریحی - رفاهی در ویلا محسوب می شود. برای فراهم کردن این امکانات، بهتر است لیستی از علاقه مندی های خود فراهم کنید و نسبت بودجه ای که دارید تعدادی از امکانات تفریحی مناسب را در محیط ویلایتان فراهم کنید. با این کار از اقامت در ویلا لذت بیشتری خواهید برد.

معرفی شرکت آریانا عمران

سخن پایانی درباره طراحی و اجرای ویلا

در این مطلب به طور خلاصه در مورد طراحی و اجرای ویلا صحبت کردیم. اگر تا انتهای مطلب ما را دنبال کرده باشید، درباره این موضوع طراحی و ساخت ویلا به طور کامل صحبت کردیم و شما را به آگاهی نسبی رساندیم. برای تمامی پروژه های ویلایی می توانید با مجموعه آریانا عمران همراه باشید تا بهترین ها را تجربه کنید. 

سوالات متداول 

 1. آیا طراحی ویلا کوچک امکان دارد؟
  طراحی ویلا کوچک از جمله مواردی است که امروزه بسیار مطرح شده است. امروزه اکثر مردم در سراسر دنیا به دنبال کوچک نمودن فضای زندگی خود می باشند. ویلاها از این قاعده خارج نیستند. طراحی ویلا کوچک و ساخت آن می تواند هزینه های نهایی را کاهش دهد. ولی همچنان کارایی و زیبایی خود را حفظ می کند.
 2. بهترین زمین برای ساخت ویلا ارزان کجاست؟
  انتخاب بهترین زمین برای ساخت ویلا به شرایط آب و هوایی و عوارض زمین بستگی دارد.
 3. چگونه ویلا را از اول بسازیم؟
  مشاوران زبده در آریانا عمران طبق سایقه شما، ویلا را برایتان طراحی می کنند.
 4. هزینه ساخت ویلا ارزان چه قدر است؟
  به شما پیشنهاد میکنیم صفر تا صد کار طراحی را به آریانا عمران بسپارید. در این صورت هزینه طراحی برایتان خیلی به صرفه خواهد بود.
 5. در محوطه سازی ویلا چه نکاتی اهمیت دارند؟
  اول باید هدف نهایی از محوطه و فضا را مشخص کنید. مثلا می خواهید به عنوان فضایی برای پرورش گیاهان باشد یا صرفا محلی برای تفریح؟ سپس به اقلیم منطقه ای و گیاهان مناسب آن اقلیم باید توجه کنید. همچنین ظرفیت و وضعیت آب و خاک منطقه برای رشد گیاهان مورد توجه است.
 6. چه امکانات رفاهی برای ویلا ضروری است؟
  امکانات ضروری در ویلا به غیر از امکانات اولیه که شامل تعداد اتاق خواب ها، آب آشامیدنی، برق و گاز و ... است، تعدادی امکانات تفریحی مثل استخر روباز یا بسته و یا باربیکیو نیز اقامت در ویلا را برایتان لذت بخش می کند. البته بهتر است این امکانات متناسب با سلیقه شخصی خودتان باشد.  
دیدگاه ها

× در حال پاسخ به: کاربر سایت